Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 16:58:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dieta mojego żółwia  (Przeczytany 15579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Dieta mojego żółwia
« dnia: 28.02.2010, 21:16:56 pm »
Dziękuję wszystkim za rady  ;) Majka  karmię m.in: bananem, pomidorem, marchewką, natkami z rzodkiewki, sałatą (ale to rzadko), jabłkiem i raz w tyg. jajkiem. Mam nadzieję, że dobrze.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 28.02.2010, 21:21:53 pm »
W takim razie dieta twojego żółwia jest okropna. Dajesz mu wszystkie zakazane rzeczy. Nie powinien jeść żadnej sałaty, bananów, pomidorów, jabłek a już na pewno nie jajek! Julaa, już ci wcześniej pisałam, wszystkie rzeczy które przeczytałaś na blogu odnośnie hodowli i karmienia żółwia wyrzuć ze swojej głowy jak najszybciej. W dziale o żywieniu znajdziesz informacje co żółw powinien jeść.

Przeczytaj najpierw to
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-ladowych
i to
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima
« Ostatnia zmiana: 28.02.2010, 21:23:37 pm wysłana przez anna-daria »
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 28.02.2010, 21:42:36 pm »
Julaa, jak anna-daria Ci napisła dieta Twojego żółwia jest przerażająca... :(
Z tego zestawu to możesz podać sporadycznie (np. 1x w miesiącu) marchewkę oraz natkę rzodkiewki. Resztę należy wyeliminować na stałe.
Poczytaj o roślinach polnych dla żółwi - za jakieś 2-3 tygodnie jak zima nie wróci powinno się już dać coś urwać.
A na razie kup: cykorię, rukolę, przyprawy w doniczkach - bazylię, tymianek, melisę, jakieś suszki (np. pokrzywę, mlecz) w zoologiku, popytaj znajomych czy nikt nie ma np. aloesa, kalanchoe, zielistki, trzykrotki i nie mógłby Ci trochę użyczyć i jakoś przebidujecie do wiosny. A potem od razu jak będziesz zbierać świeże to rwij więcej i susz - będzie na jesień nim żółw pójdzie spać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 01.03.2010, 18:53:37 pm »
O Boże nie miałam pojęcia! Co ja zrobiłam ??? :'( A to nie przeczytałam na blogu tylko tak mi powiedział weterynarz...

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 01.03.2010, 19:09:51 pm »
dobrze że wiesz o tym że dieta jest niewłaściwa, zaczynając od początku: w tym okresie polecam podawanie cykorii, bazylii, rzeżuchy, rukole. Można kupić w warzywniczym, a rzeżuchę możesz sobie wyhodować albo nagiętki. Dobrze że wiemy co żółwik jadał, teraz to naprawimy.
pozdrawiają hela i parys

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 01.03.2010, 19:41:59 pm »
O Boże nie miałam pojęcia! Co ja zrobiłam ??? :'( A to nie przeczytałam na blogu tylko tak mi powiedział weterynarz...

No niestety czasem te ich porady można roztrzasnąć o kant... wiadomo czego. Najważniejsze że od teraz będzie inaczej.
Czytaj więc stronkę i forum, no i pytaj w razie wątpliwości :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 02.03.2010, 16:21:56 pm »
Już trochę pozmieniałam sposoby ,,wychowania" Boni ;) kupiłam jej lampę i nie wypuszczam na podłogę.
 
Dzisiaj zabrałam się również za jej dietę : pierwszy raz zjadła cykorię i smakowała jej :D
Jest jednak coś, co mnie zaniepokoiła.: po zjedzeniu nagle zaczęła wydawać dziwne dźwięki tak jakby kichała, czy prychała. Zaczęła się również ocierać głową o łapki. Co to może być?

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 02.03.2010, 18:34:00 pm »
Zaobserwuj dłużej, czy zdarzyło się to tylko raz czy powtarza się i czy oprócz tego zauważyłaś jakieś inne dziwne objawy, np. bąbelki z nosa lub jakiś śluz. Co masz jako podłoże w terrarium? Czy masz siano? Bo mój żółwik kichał jak mu świeże sianko wkładałam.
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 02.03.2010, 19:37:41 pm »
To dobrze, że wprowadzasz zmiany w życiu żółwika...:)
Mam nadzieję, że oprócz grzewczej kupiłaś też świetlówkę UVB?

Być może jak to było przy jedzeniu żółw wziął do pyszczka za duży kawałek i próbował się go pozbyć za pomocą łapek.
Poobserwuj jednakże, czy takie zachowanie nie występuje częściej i czy nie towarzyszą mu inne objawy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 02.03.2010, 19:49:57 pm »
Tak to zdarzyło się pierwszy raz. Za podłoże mam sianko, ale ona chyba nie może mieć inngo, bo jak miała drzewną to jadła tą ściółkę...
 
Acha, ostatnie pytanie <chyba ostatnie :D> ile jej dawać tego jedzenia? Dzisiaj dostała 3 liście cykorii, dużo, mało czy w sam raz?

 Świetlówka UVB??? Nie mam... A napiszesz mi ogólnie o niej : jak wygląda, ile kosztuje. Wsadza się ją w lampę?

Jest mi trochę głupio... myślałam, że wiem dużo o żółwiach.. a tu cię okazuje, że nie wiem prawie nic :-X :-[

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 02.03.2010, 19:55:16 pm »
tej cykorii to nie jest za mało ale możesz dać jej więcej, albo z czymś jeszcze ją zmieszać, to zachowanie to może dlatego że mu w pyszczku coś utknęło, lub coś mu nie pasowało, źle jedzenie połknoł. 
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 02.03.2010, 20:09:38 pm »
O świetlówkach UVB wyczerpująco napisała Beata:
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

Koszt - zależy od firmy i czy kupujesz kompakt czy "rurową". Przeciętnie od 50 zł wzwyż.
Kompakt wkładasz do lampki na duży gwint, "rurowa" wymaga opray jak dla świetlówek.

A jak duży jest Twój żółw? I ile waży? bo tak cięzko powiedzieć ile powinien jeść.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 02.03.2010, 20:41:34 pm »
Za podłoże mam sianko, ale ona chyba nie może mieć inngo, bo jak miała drzewną to jadła tą ściółkę...
 

Wydaje mi się że samo sianko na podłoże nie jest odpowiednie. Po pierwsze jest za miękkie a po drugie za suche. A co miała wcześniej? Korę czy kostkę bukową? Może kawałki były za małe i dlatego jadła. Spróbuj kupić kostkę bukową w większych kawalkach.  No i powienna też mieć część wilgotniejszą, bo sama kostka jest za sucha. Na razie możesz kupić nienawożoną ziemię lub wykopać z jakiegoś niezanieczyszczonego terenu i włożyć do części terrarium. Często jest polecana również kostka kokosowa (włókno kokosowe), podobno dobrze utrzymuje wilgotność.
Stefanka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 02.03.2010, 21:15:48 pm »
Wydaje mi się że samo sianko na podłoże nie jest odpowiednie. Po pierwsze jest za miękkie a po drugie za suche.

Oczywiście, że się nie nadaje.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Julaa... ;)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: -1
Odp: Dieta mojego żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 03.03.2010, 18:57:33 pm »
Były duże, ale ona brała do pyska i przegryzała. ???