Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:36:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kompletny brak apetytu, brak aktywności  (Przeczytany 5236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« dnia: 01.08.2015, 18:05:45 pm »
Witam wszystkich,
Problem mojego żółwia dotyczy apetytu oraz aktywności żółwia. Chcąc poprawić mu warunki, kilka lat temu, postanowiłem zainwestować w terrarium i porządne oświetlenie UV dla mojego żółwika. Zauważyłem jednak, że żółw gorzej znosi warunki terrarium, niż trzymanie go bez oświetlenia np.na balkonie. Żółw nie ma ochoty wychodzić z domku, nie ma apetytu. Martwie się o niego. Może  jakieś sugestie ?

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #1 dnia: 01.08.2015, 18:14:39 pm »
Witaj - może opisz dokładniej jego warunki , podłoże , jakie temperatury i wilgotność  panują w terrarium , czym go karmisz , bardzo pomocne byłoby też zdjęcie żółwika  :) jaki to gatunek?  Teraz jak jest lato każdy żółw będzie lepiej czuł się na słoneczku więc trzymaj go na zewnątrz jak najwięcej niech łapie naturalne uv ;)

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #2 dnia: 01.08.2015, 22:07:48 pm »
Im mniejszy jest twój żółw tym bardziej powinieneś go trzymać na wybiegu balkonowym, terrarium dla stepowca to niemal smutna ostateczność. Ja swoje młodziaki trzymałem na wybiegu balkonowym do listopada, a przed nadejściem nocnych ochłodzeń instalowałem im czerwona żarówkę grzewczą. Gorsze warunki w terrarium to nie jest tylko kwestia malej ilości UV ale także braku nocnych spadków temperatury, które w przypadku stepowców, z niewiadomych mi przyczyn, bardzo korzystnie wpływają na kondycję zwierzaków. Btw. sprawdź kał na obecność pasożytów,to się zawsze powinno robić w sytuacji gdy stepowcowi nie dopisuje apetyt. Te żółwie to straszne żarłoki więc sytuacja gdy mało jedzą  mimo wysokiej temperatury otoczenia  jest mocno niepokojąca.

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #3 dnia: 02.08.2015, 10:51:43 am »
Żółwik jest stepowy, ma około 15 cm długości. Temperatura to tak na oko 28 stopni pod lampą, może trochę więcej. Terarium ma jakieś 120 cm długości. Podłoże to kora. Wcześniej miałem ziemię, ale zniechęciłem się ponieważ żółw w pare dni robił z tego jedną wielką mieszankę ziemi i kory. Karmię go mleczami, roszponką i rukolą.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #4 dnia: 02.08.2015, 11:46:39 am »
Jako podłoże użyj samej ziemi.
Nie martw się że żółw całą ją przemiesza.
Taka żółwiowa natura.
Dieta do zmiany. Mamy lato, najlepszy okres na świeże jedzonko dla żółwia.
Zbieraj popularne chwasty: Babka zwyczajna, babka lancetowata, jasnota biała i purpurowa, cykoria podróżnik, żółtlica drobnokwiatowa, koniczyna biała i łąkowa, pokrzywa, pięciornik gęsi, podagrycznik i wiele innych.
Pod lampą musi mieć cieplej.
Podaj więcej szczegółów. Bo na razie to za dużo nie napisałeś po za "na oko" i "jakieś".

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #5 dnia: 03.08.2015, 14:23:58 pm »
Wiesz co - fajnie, że terro zrobiłeś ale od późnej wiosny po wczesną jesień żółw nie powinien być w terrarium tylko na wybiegu (może być i na balkonie). I siedzieć tam 24 h/dobę, rzecz jasna zaopatrzony w kryjówkę, miskę z wodą i grubą warstwę podłoża w której mógłby się zakopać.

W terro też kora nie jest dobra - wymień ją na ziemię z gliną (wędkarska, wiążąca) i dobrze ubij.

Pod lampą powinno być 33-15 stopni, 28 to za mało.

I jedzenie też by mu się przydało urozmaicić. Teraz już nie czas na roszponkę i rukolę. Oprócz mleczy i mniszków można przecież dać m.in. pokrzywę, jasnotę, babkę, malwę, nagietki, stokrotkę, gwiazdnicę, powój polny, cykorię podróżnik, płatki róż i wiele innych.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #6 dnia: 04.08.2015, 11:26:32 am »
Temperatura to jest 32 stopnie pod lampą. Ok spróbuje mu ogarnąć jakiś wybieg na balkonie

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kompletny brak apetytu, brak aktywności
« Odpowiedź #7 dnia: 05.08.2015, 09:38:04 am »
To może być. Wybieg zrób koniecznie, sierpień ma być upalny to gadzina może pokorzystać ze słoneczka. Pamiętaj tylko żeby żółwia nie zostawić na pełnym słońcu - musi mieć kryjówkę, basen, nawilżoną ziemię i jeśli balkon masz od południa to parasol ogrodowy nad wybiegiem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ