Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:51:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Młody żółwik grecki - dieta  (Przeczytany 6673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Młody żółwik grecki - dieta
« dnia: 07.04.2008, 00:38:14 am »
Witam, mam na imię Kasia i własnie zostałam mamą małego (6mies.) żólwika Greckiego (oczywiście z papierami), mam w związku z tym pytania:

Czy młody żółwik powinien mieć jakieś specjalne warunki, oprócz wyższej wilgotności?
Czy jego dieta powinna się różnić od diety dorosłych żółwi?

Przed zakupem oczywiście przeczytałam chyba wszystkie wątki na forum, ale nie znalazłam informacji na temat takich maluchów. Będę wdzięczna za każdą informację.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Młody żółwik grecki - dieta
« Odpowiedź #1 dnia: 08.04.2008, 11:47:44 am »
Witaj  :)

Z racji szybszego wzrostu młodziutkie żółwie szczególnie potrzebują by ich dieta była bogata w niezbędne składniki mineralne i witaminy. Wszelkie błędy żywieniowe i hodowlane powodują u nich szkody znacznie szybciej niż w wypadku starszych osobników.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline lechkasia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 0
  • Mój żółwik NIKI
Odp: Młody żółwik grecki - dieta
« Odpowiedź #2 dnia: 08.04.2008, 14:30:50 pm »
a czy podawać mu jakieś specjalne witaminy i minerały, może jest jakiś zestaw, który polecasz?
Żółwik ma apetyt, wcina mlecza, koniczynkę, czy takiemu  zółwikowi można od czasu do czasu podać marchewkę?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Młody żółwik grecki - dieta
« Odpowiedź #3 dnia: 08.04.2008, 15:18:15 pm »
Warto wzbogacić dietę w suplement wapniowy. Może być to sepia (do kupienia w sklepach zoologicznych) albo wapno dla ludzi z apteki. To drugie z racji tego, że jest wytwarzane pod ścisła kontrolą wydaje się bezpieczniejsze.

Co do witamin można spotkać różne opinie. Jedni twierdzą, że nie powinno się ich stosować, ponieważ z witaminami trzeba uważać, bo można przedawkować co jest niebezpieczne i jest w tym dużo racji.
Jeśli już to pod kontrolą weterynarza i na ogół w leczeniu niedoborów.
Drudzy twierdzą że dieta żółwi trzymanych w niewoli jest dużo uboższa niż w naturze i z tego względu trzeba ją wzbogacać w niezbędne witaminy.
Ja nie stosuję witamin, za to staram się zbierać jak najwartościowsze rośliny i jak najbardziej je różnicować. Zła jest monodieta typu non stop tylko jedna czy dwie pierwsze lepsze rośliny i na tym koniec.

Co do marchewki - można, ale mało i rzadko.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU