Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 03:41:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowa dieta. Pomidor?  (Przeczytany 20622 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Nowa dieta. Pomidor?
« dnia: 25.06.2008, 14:12:47 pm »
Witam. Mam pytanie dot. pomidora. Jak wynika z poprzednich moich postów zmieniam żywienie żółwia (wczesniej oparte na sałacie+marchewka+pomidor+jabłko+ewentualnie truskawka). Dostaje mleczyk(lubi) pokrzywe (lubi),liście żodkiewki,liście truskawek,koniczyna,stokrotka-nie lubi i nie je.
Mam problem,bo ta zielenina jest monotonna kolorystycznie,żółw podjada troche mleczyka+pokrzywe i lata jak szalony szukajac czegoś innego..Wczoraj złapałam go na podjedzeniu kolorowej gazety..wyjełam z paszczy i zrezygnowana starłam marchewke,która podałam mu znowu na listki roslin. Jak wariat wcinał. Kiedy chowałam mu marchew pod listki pokrzywy,to je przerzucał i wyjadał marchewke..Jak otwierał paszcze żeby jeść marchew to mu szybko podsuwałam zielenine,ale skubany od razu zamykał paszcze..Wiem,ze marchew moge dac raz na jakiś czas. Doczytałam,ze jabłko ma za dużo cukru ,podobnie truskawka i od święta można..Ale co z pomidorem? w czym przeszkadza?on tak uwielbiał pomidora..jak jeszcze mu dawałam zimnego z lodówki to szalał..wydawało mi się,ze zaspokaja pragnienie..
Czy moge mu dac od czasu do czasu plasterek?
Obawiam sie o niego,to już 1,5 tygodnia jak jest na zmienionym trybie żywienia i je mało, w porównaniu do tego co wczesniej (w ciagu lata jadł dziennie 2-3 liscie sałaty ldowej+jabłko+pomidor). Co moge mu dać z roślin kolorowego?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2008, 14:25:30 pm »
Wczoraj złapałam go na podjedzeniu kolorowej gazety..

A skąd on wziął gazetę?  ???

Zieleninka jest wystarczajaca - nie przejmuj się, jest tyle rodzajow zieleniny ktore żółw może jeść, a pomidor jest ble.........  i nie podajemy.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2008, 14:35:17 pm »
eh..skąd wział..no na ogół podawałam mu na gazecie jedzenie,bo miał zwyczaj robienie jeszcze pod siebie,po posiłku..Teraz mu daje roślinki do spodeczku wypelnionego wodą..Gazete zostawiłam,aby swoje potrzreby załawtwił na tym..Musi być bardzo głodny,bo przez tyle lat,nigdy nie zrobił czegoś podobnego(tzn. podjedzenie gazety)..Nie mam jeszcze terrarium,na poczatku przyszłego tygodnia będzie-na razie na balkonie siedzi 3/4 dnia.
Agnieszko,ale na co szkodzi pomidor?podpowiedz mi,co kolorowego moge mu dac..

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2008, 15:51:49 pm »
Żółw nie powinien jeść warzyw w ogóle. A z tego co piszesz to nie tylko karmiłaś go źle ale i za dużo mu dawałaś. Dorosły żółw powinien być karmiony garstką roślinek raz dziennie. Często już na tym forum można było przeczytać, że żółwie mają bardzo prymitywny układ trawienny i jedzenie warzyw prowadzi do niewydolności nerek. A zieleninka jest dla żółwii najbardziej prawidłowym pokarmem. Możesz mu dawać rumianek albo stokrotki, mój żółw je uwielbia i zawsze to jakaś odmiana i w odróżnieniu od pomidora na pewno nie zaszkodzą :)

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2008, 16:34:31 pm »
co kolorowego moge mu dac..

sorki, ile masz lat ?????? zwykle staram się nie wyładowywać na innych, ale teraz muszę, przepraszam

po co żółwiowi coś kolorowego do jedzenia? czy następne twoje pytanie będzie - dałam mu po prawej stronie miseczki czerwonego pomidora, brakuje mi trochę fioletu po lewej, czy mogę dać mu bakłażana? na środku chciałabym dać jakiś żółty akcent, czy mam dać skórę z cytryny, czy może żółtko jajka?

normalnie ręce opadają, mam nadzieję, że zrozumiałaś idiotyzm swojego pytania
« Ostatnia zmiana: 25.06.2008, 16:37:23 pm wysłana przez kondi »
may you always hear the whisper of wings

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2008, 16:50:35 pm »
Mam 30 lat. Idiotyzm pytania? Chyba faktycznie czułeś potrzebę wyżycia sie na kimś.Chce aby żółw jadł normalnie. Zielenina którą mu daje,nie przemawia do niego.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2008, 16:52:05 pm »
Kondi - ostry się ostatnio zrobiłeś.

Fantek - jak napisała monika, żółwiowy przewód pokarmowy nie jest poprostu przystosowany do trawienia warzyw i owoców tylko do zieleninki.

ZIELENINKA ZIELENINKA ZIELENINKA
 
Kolory nie mają tu nic do rzeczy i wierz mi, nie robia żółwiowi różnicy. ;)
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2008, 18:16:09 pm »
Kondi - rozumiem intencje, ale trochę niepotrzebne te cynizmy.

Owszem pierwszym kryterium wyboru rośliny powinien być jej skład chemiczny ale nie ulega wątpliwości że żółwie żywo reaguja na kolory, w moim przekonaniu szczególnie na żółty. Mają zmysły - dobry wzrok i węch a także smak. Z łatwością można zauważyć że pewne rzeczy im smakują inne nie, czasem odrzucają roślinę już po zapachu.

Nie przejmuj się jednak za bardzo bo najważniejsze by żółw jadł to co powinien, nie przejmuj się również tym że wybrzydza. Naprawdę głodny żółw zje to co powinien, a dopóki nie jest  - nic mu nie będzie.
Twój żółw jadł strasznie dużo  :o a to nie było dobre dla jego zdrowia. Przyzwyczajenia żywieniowe co do ilości i jakości pokarmu są żółwiom nieobce, wszystko wymaga czasu., ale wyjdzie mu to na dobre.
A z kolorowych rzeczy możesz podawać kwiaty roślin polnych, mój żółw ponad wszystko uwielbia żółte mniszki... szkoda że ich sezon już minął. Na żółto kwitnie też lucerna i niektóre gatunki koniczyny.

Co do pomidora - jestem na nie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2008, 20:56:26 pm »
Z tym pomidorem troszkę przesadziłam,bo nie jadł tego w całości,tylko w plasterkach,a jabłko i marchew tartą.Ale 3 listki sałaty wcinał,po prostu cały dzień latał jak "perszing",wpadał na balkon i brał sie za końcówkę sałaty np. sprzed 2 h,wiec dawałam mu świeżą. Wychodziłam z założenia,ze dużo biega,to dużo chce mu się jeść.
Mozę po prostu ja się łamię..widzę jak podchodzi do tego jedzenia i się zmusza,i czuję sie jakbym mu krzywdę zrobiła..Jakby mnie posądzał,ze go chce zagłodzić..Wczoraj wpadł na balkon,przyjrzał sie co mu dałam..odszedł i poszedł dalej..Zrobił wielkie kółko po pokoju i zrezygnowany wszedł na balkon i pogryzł pokrzywę.. Co do kolorów,to nawet nie wiem,czy żółwie je rozróżniają..Pomidora w takim razie nie dam,bo szkoda mi tego półtora tyg..Nie wiem jak wyglądają rożne rośliny..wydrukowałam sobie z tego art o roślinach,całe 16 stron roślin,które żółw może jeść,ale tam jest niedużo zdjęć. Chodziłam po łące i szukałam,ale nie wiem czy to kwestia suszy czy zakończenia sezonu pewnych roślin..Pod drzewami w cieniu widzę jedynie pokrzywę,koniczynę,wiec rwę..Jak czegoś nie znam,to nie biorę,bo nie wiem co to..Nawet nie wiem jak ten mniszek wygląda,o którym tak często wspominacie:)

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2008, 21:04:23 pm »
Ja też mam kłopoty z rozróżnianiem zieleniny. Ale postanowiłam walczyć ze swoją niewiedzą. Każdy punkt listy skopiowałam i w googlach szukałam zdjęć. Jak już znalazłam takie wyraźne to je wklejałam i zrobiłam sobie listę samych zdjęć. Niektóre rośliny są mało charakterystyczne, wiem ,że nie jestem w stanie ich rozróżnić- te omijam. Z resztą w mojej okolicy i tak nie ma zbyt wielu z listy...babki, resztki mleczy, koniczyny, stokrotki, krwawnik i kilka innych- pozatym więcej nie ma...

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2008, 21:58:29 pm »
Fantek+Anna weźcie swoje żółwie na dwór to one same wam powiedzą co im trzeba jeść.

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2008, 23:01:50 pm »
Jeżeli macie żółwie stepowe możecie karmić je też trawą (tylko taką nieostrą). A Ty Fantek nie poddawaj się, zmiana diety to w pewnym sensie szok dla żółwia i ciesz się że on w ogóle chce jesc zieleninke, nawet w małych ilościach. Często żeby oduczyć żółwia złych nawyków trzeba być cierpliwym długimi tygodniami. Pamiętaj, że robisz to dla dobra żółwia, żeby zapewnić mu długie życie i uniknąć chorób narządów wewnętrznych przez co bardzo by cierpiał. Poza tym po tym jak żółw był przekarmiany i żywiony nieprawidłowym pokarmem takie przegłodzenie go byłoby wręcz wskazane. Jeśli trochę schudnie to będzie to dla niego jak najbardziej pozytywna zmiana, a ponieważ był karmiony wysokokalorycznym, jak na jego potrzeby pokarmem, z pewnością nic mu się nie stanie jak będzie jadł na razie mniej. Jeśli będziesz konsekwentna to już w przyszłym roku Twój żółw będzie jadł większość roślin jakie mu podasz i będzie je uwielbiał- daj mu tylko trochę czasu.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.06.2008, 00:44:15 am »
Nic mu się nie stanie od tego niejedzenia. Moje żółwie też reagują na kolory, żółty jest bardzo ponętny, zamiennie biały (to akurat się z wapniem kojarzy, ale żółty - może z kwiatuszkami pysznych, pachnących mleczy ...)  A co do rozróżniania roślin, to tu, na stronie głównej jest lista roślin jadalnych, jest ona, że tak się wyrażę - ilustrowana, często z niej korzystam :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #13 dnia: 26.06.2008, 02:36:38 am »
Jeśli będziesz konsekwentna to już w przyszłym roku Twój żółw będzie jadł większość roślin jakie mu podasz i będzie je uwielbiał- daj mu tylko trochę czasu.

I wyda Ci się jakby nagle przestał rosnąć, ale to jest dobrym objawem  :)

Składniki odżywcze idą wówczas na dostarczanie bieżącej energii i odkładają się w tkance kostnej, zapobiegając jej odwapnieniu rozmiękczeniu i deformacji. Miękkie części ciała pozostają niewidoczne a ciało proporcjonalnie zbudowane. Żółw powinien mieć pewne zapasy energetyczne ale powinny być one małe.

Jednym słowem izolowanie żółwia od karmy wysokokalorycznej jak też nieprzekarmianie żółwia karmą niskokaloryczną jest dla niego dobre, gdyż ciało się nie otłuszcza i nadmiernie nie rozrasta.
Zbyt duża ilość "budulca" w postaci białka i kalorii zaburza tę równowagę.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #14 dnia: 26.06.2008, 08:03:23 am »
Monika - mój żółw nie jest stepowy  :)
Jest grecki, tylko ja nie umiem tego zmienić w profilu. Tak po zarejestrowaniu mi wyskoczył stepowy...
Pozdrawiam