Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:43:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowa dieta. Pomidor?  (Przeczytany 20413 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #15 dnia: 26.06.2008, 09:40:57 am »
Dzięki dziewczyny za wsparcie. Musiałam uslyszeć od kogoś,że dieta Tuptka jest dla jego dobra.. i że zacznie lubić roslinki:)

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #16 dnia: 26.06.2008, 10:39:00 am »
Monika - mój żółw nie jest stepowy  :)
Jest grecki, tylko ja nie umiem tego zmienić w profilu. Tak po zarejestrowaniu mi wyskoczył stepowy...
Pozdrawiam
Nie zmienisz tego w profilu, to są nasze żółwiowe rangi :). Gatunek żółwia jaki się tam wyświetla zależy od ilości napisanych przez Ciebie postów :).

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #17 dnia: 26.06.2008, 10:46:47 am »
Fantek1 – Karolina, trzymaj się!, napiszę więcej, póki jest taki napawerowany,
 skoro zaczyna podskubywać gazety to spróbuj też powoli wprowadzać do jego diety susz /na początek np. suszony mlecz, babkę, może być mieszanka Herbal Pets – nie pamiętam w którym, ale w którymś była czerwonawa malwa :) /, póki ma rozkręcony letnio metabolizm. Bo na jesień, kiedy spowolni i apetyt będzie taki sobie ciężko Ci go będzie przestawiać na nielubiany i nieznany susz. Teraz susz oczywiście nie powinien być podstawą ale dobrze żeby go miał do dyspozycji w miseczce – celem zapoznania i oswojenia :) Przy okazji będziesz spała spokojnie że chłopak z głodu nie zginie bo jakby co to ma. A z żywych roślin to spróbuj jeszcze z liściami brzozy, choć są chyba bardzo niesmaczne.

I nie odwodni się przez to że nie będzie jadł tych pomidorów, bo pobierze wodę z zieleniny. O ile dobrze zrozumiałam, podajesz mu zieleninę w miseczce z wodą? Jeśli tak to wyluzuj, bez przesady z tą wodą, możesz mu dać zieleninę wilgotną od umycia. Co za dużo to też nie zdrowo, nie wiem jak nadmiar wody działa na stepy, one tego nadmiaru w naturze nie mają …, za to trochę większą wilgotność w kryjówkach … Możesz dla spokojności własnej postawić mu do dyspozycji gdzieś miseczkę z wodą, ale jak nie będzie pił (a jestem prawie pewna, ze nie będzie) to nie martw się, bo to zupełnie normalne, żółwie stepowe na ogół nie pijają wody, chyba że w kąpieli albo kiedy są karmione wyłącznie nie zwilżonym suszem, albo … ale zazwyczaj nie piajają.

A pod koniec lipca wybierz się do dr Piaseckiego, poproś o odrobaczenie oraz ocenę czy możesz go zimować (z tego co pamietam nie jest rozregulowany i zimą się gdzieś zaszywal i podsypiał)

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #18 dnia: 26.06.2008, 11:02:00 am »
Pol@k - hehe..ale ja głupiutka jestem. Myślałam ,że to się zaznacza ,jakiego ma się żółwika.....  ;D

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #19 dnia: 26.06.2008, 12:00:39 pm »
Mój żólwik spła całą zimę w kryjówce pod kaloryferem. Wychodził,albo go sama budziłam co 2 tyg i karmiłam.
W tym roku raczej odpada zimowanie,bo uważam,ze mój żólw za dużo zmian bedzie miał. Teraz mu zmieniam sposób żywienia,za 2 tyg sie przeprowadzam i po kilkunastu latach bedzie w terrrarium (ogromnie sie tego boję!). Myślę,ze to dla nas-dla obydwojga jest dużo zmian:)
Poza tym,chcę być pewna stanu zdrowia jego,w przyszłym tyg ide do weterynarza. jestem z Wrocławia,a dr Piasecki chyba z Warszawy?

Nie wiem co mam zrobić z wybiegiem balkonowym.To nowy blok,slońce po południu..częściowo oświetla balkon,bo zabudowany jest..Ja wrócę z pracy późnym popołudniem,to przeciez rano nie wystawie go na wybieg balkonowy jak chłodno jeszcze będzie..Wychodze do pracy przed 7.00 rano. Mozę na razie dac go do terrarium?a w weekend spacery po lące?

Odnośnie roślin w miseczce wody,to podaje to ze względu na świeżosc roślin. Tuptek nie lubi zwiędnietych..a tak leżą sobie roślinki i jest git. A suszki podaje mu. Pan w kakadu doradził,aby troche te suszki przed podaniem pomoczyć,to sie elastyczne zrobią. Więc trzymam je chwilke pod kranem,a potem rozrzucam po listkach. Sposobem go biorę:)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #20 dnia: 26.06.2008, 12:03:13 pm »
To fajnie, że podajesz suszki. A Piasecki jest z Wrocławia ! :)

Zostawiaj go na noc na tym wybiegu, sam sobie wyjdzie z norki jak będzie słońce.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #21 dnia: 29.06.2008, 09:37:20 am »
Jeszcze co do balkonu i wybiegu balkonowego. Jeżeli słońce pojawia się na nim późno po południu to możecie podciągnąć tam prąd, kupić programator czasowy, który wyręczy Was we włączaniu i wyłączaniu (mniej więcej w czasie pojawiania się słońca)ogrzewania i pokombinować z lampką grzewczą zabezpieczoną od wilgoci, nawet coś w rodzaju balkonowego inspekciku zrobić - z możliwością wyjścia w każdej chwili na słoneczko. Zawsze to 100 x lepsze niż trzymanie w sezonie letnim w terrarium domowym.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #22 dnia: 29.06.2008, 13:39:19 pm »
Zgodzę sie jak najbardziej z tym,że najlepsze naturalne słońce niżeli z terrarium..Nie wyobrażam sobie jednak,zostawiać żółwia na balkonie na wybiegu w nocy..temperatura ostatnio tak spada..Nie wiem czy uda mi sie zrobić wybieg balkonowy od razu. przeprowadzam sie do nowego mieszkania za tydzień,cały czas obgaduje szczegóły terrarium Panem który mi je zrobi.. Myślę,ze po prostu zrobię tak,ze Tuptek będzie w terrarium a jak będę z pracy przychodzić,to wezmę go na krótki spacer po trawniku,tak po 30min dziennie.Mam pod domem zadbany trawnik..Potem może zbije z desek coś na balkonie i tam Tuptka wypuszczę po południu..Właśnie siedziałam sobie na balkonie (w moim jeszcze starym mieszkaniu) i widzę,ze Tuptek śpi sobie,mając nóżki w słońcu,a reszta w cieniu..za gorąco dla niego..:)

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #23 dnia: 29.05.2023, 10:19:03 am »
CZeść, jestem tu nowa. Do tej pory karmiłam żółwia (ma 4 miesiące) wyłącznie zieleniną, ale postanowiłam rozszerzyć jemu dietę. Czytałam na iluś stronach że zółwiowi jako urozmaicenie diety można (a nawet się powinno) podawać warzywa i owoce - ostatnie w bardzo małych ilościach. Natumiast tutaj ktoś napisał że żółwie powinny jeść tylko zieleninę. "Żółw nie powinien jeść warzyw w ogóle". To jak to w końcu jest?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Nowa dieta. Pomidor?
« Odpowiedź #24 dnia: 02.06.2023, 18:11:09 pm »
Żółwie powinny jeść tylko zieleninę. Można od czasu do czasu dać mu jakiś owoc w formie urozmaicenia np. świeży ogórek w lato celem nawodnienia, jakieś jagody np. borówki czy truskawki. W okresie przejściowym późną wiosną można mu podawać roszponkę czy jarmuż ale nigdy nie powinno być to podstawą diety.