Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 18:55:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rumianek  (Przeczytany 4814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Annka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Rumianek
« dnia: 28.08.2011, 11:17:39 am »
Czy zdrowemu, normalnie zachowującemu się żółwiowi można podać do jedzenia kwiaty rumianku (jako urozmaicenie diety)? Podkreślam, że żółw jest zdrowy i bardzo aktywny.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rumianek
« Odpowiedź #1 dnia: 28.08.2011, 11:46:26 am »
Naturalnie. Można a nawet trzeba podawać często różnorodne zioła i inne jadalne rosliny, bez różnicy czy są wykorzystywane w medycynie czy nie.  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Rumianek
« Odpowiedź #2 dnia: 28.08.2011, 13:13:00 pm »
Annnka, a radzisz sobie po angielsku? Kochane dziewczyny z forum podały mi kiedyś adres strony: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plant_database_14.asp
Można tam sprawdzać sobie wszystkie rośliny, które nas interesują. Tylko znajdź sobie łacińską lub angielską ich nazwę.
Bardzo fajne narzędzie, ja sobie identyfikuję i sprawdzam przydatność dla żółwi wszystkiego, co rośnie w pobliżu mojego domu.

Offline Annka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Rumianek
« Odpowiedź #3 dnia: 28.08.2011, 18:32:42 pm »
Przejrzałam tę stronę i zaniepokoiło mnie kilka rzeczy. Dawałam żółwiowi m.in. podbiał pospolity (liście) oraz krwawnik (kwiaty) i chyba nie są one zalecane.

Krwawnik: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=403
Podbiał: http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=381

Nie to, że to był główny składnik diety, ale uzupełnienie i wzbogacenie jej. Już sama nie wiem...

Wszędzie czytałam, że podbiał nadaje się, krwawnik też.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Rumianek
« Odpowiedź #4 dnia: 28.08.2011, 19:05:03 pm »
Tak, też tak mam. Ale właśnie dlatego wolę sobie sprawdzić. Na przykład to o poważnych uszkodzeniach wątroby brzmi strasznie, na pewno nie dam żółwiom podbiału.

Offline Annka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Rumianek
« Odpowiedź #5 dnia: 28.08.2011, 21:35:06 pm »
Jasne, Bemilka, że brzmi strasznie. Też nie będę podawać już podbiału w takim razie, lepiej nie ryzykować. Choć z drugiej strony, co do koniczyny białej też są różne opinie, a tam polecają dużo roślin, które rosną np. w UK, a w Polsce są trudno dostępne (różne odmiany maku chociażby).