Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 13:36:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem... - czym karmić?  (Przeczytany 9635 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Problem... - czym karmić?
« dnia: 15.01.2007, 19:49:05 pm »
Więc po piersze chciałabym się przywitać i jako że jestem nowa, również przedstawić. Jestem Nata i... mam problem. Niedawno "odkryłam" to forum i niesety dowiedziałam się, że popełniam w opiece nad moim "żółwiakiem" masę błędów. Po pierwsze - karmienie. Mój żółw jadał przede wszystkim ogórka, jabłko, często też sałatę (auć) i pokarm BioREPT firmy Tropical (czy ten pokarm jest dobry?). Karmiąc Jacusia, w oparciu o błędne lekury, żyłam w błogim przekonaniu, że karmię go prawidłowo :/ Od pewnego czasu próbuję przyzwyczaić go do suszków (wypróbowałam metodę "oszukania" z zalewaniem wodą), ale niestety efektów brak. Tak więc czym mam go karmić? Po drugie - wcześniej myślałam (znowu te książki :/), że odpowiednim podłożem do terra jest piasek. Ale to da się zmienić. Gorzej natomast z samym terrarium. Ma wymiary 45x45cm i jest szklane. I teraz absolutnie nie wchodzi w grę zamiana na inne, większe. Proszę, poradźcie mi coś, bo na prawdę nie wiem co robić :(

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #1 dnia: 15.01.2007, 21:00:33 pm »
Część. Uszy do góry. Wszystko da się naprawić. Ja czułam się tak samo ja Ty jeszcze rok temu, gdy pielęgnowałam mojego Tusia według "zaleceń książek"
Przede wszystkim odstaw to jedzenia które Jacuś dostawał do tej pory. Przede wszystkim Boirept L i sałatę. Zrób mu mała głodówkę, gdy będzie głodny szybciej zachęci go to do spróbowania czegoś nowego. Na forum znajdziesz całą listę roślin karmowych dla żółwia.
Jeżeli chodzi o piasek to też źle, żwirek i różnego rodzaju kamyczki też są niedopuszczalne. Wypróbuj takie podłoże jak torf czy kora. Mój Tusiek ma wymieszaną korę ogrodniczą z siankiem i kawałkami drewienek.
Z terrarium to też nie zabardzo wyglada! 45x45!? Przecież Jacuś się dusi. Naprawdę nie masz możliwości wykombinować mu czegoś większego!?
Napisz nam jaki to gatunek żółwia. ile ma lat, jakiej jest długości i czy ma świetlówkę z UVB.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #2 dnia: 15.01.2007, 21:02:38 pm »
Witamy serdecznie...  :)

Z opieka nad żółwiem tak jest. Wiekszość literatury jest zdeaktualizowana, zreszta nigdy aktualna nie była, nie wiem skąd autorzy brali te różne rewelacje. Nieomal każdy z nas popełniał przez to błędy i wyrzadzał żółwiowi szkodę. Ważne jednak jest że coraz więcej osób dociera do prawidłowych, a przede wszyskim sprawdzonych informacji i zaczyna prawidłowo dbac o żółwia.

Co do karmienia owoce i warzywa sa odradzane. Najwiecej informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu w artykułach o żywienie, ale w skrócie powiem że jeśli idzie o owoce to bez wyjatku są zbyt kaloryczne, maja za dużo cukru, zbyt dużo wody, niektóre ponadto zawieraja kwas szczawiowy. Żółwie karmione owocami cierpia na kolki, biegunki, zbyt intensywnie rosną.
Podobnie jest z warzywami, przy czym niektóre z nich mozna w ostateczności stosowac, ale niezbyt czesto np. cykoria czy marchew. Zielone pędy niektórych warzyw są natomiast dobra karmą, np. pedy fasoli czy liscie chrzanu. Wykluczone sa natomiast przykładowo szpinak, rabarbar, sałata (obecność kwasu szczawiowego).
Ogólnie - wykluczone są wszelkie pokarmy z wysoką zawartościa białka - mięso, sery, jajka itp. Organizm żółwi nie jest przystosowany do trawienia tak dużych ilości bialka, w efekcie dochodzi do różnych schorzeń zwłaszca nerek i watroby.

Karma Biorept - jej skład nie ma nic wspólnego z prawidłową dietą żółwia. Z tego co pamietam jest raz że niejasny, mgliście przedstawiony wiec nie do końca wiadomo co w tym siedzi, ale podejrzewam że sporo "chemi" a dwa - to pokarm wysokobiałkowy więc w efekcie szkodliwy dla żółwi. Jedyna karma stricte dla żółwi godna polecenia to niemiecki Agrobs, lecz nie dostaniesz go w Polsce. niedawno jednak zauwazyłam w sklepie karmę HerbCobs, wprawdzie jej nie stosowałam i nie pamietam dobrze skladu, ale była zrobiona w oparciu o sianko i zioła wiec wypada 1000 razy lepiej niz Biorept. Niektóre suszone zioła dla królików (Zuzala, Herbal Farm) nadają sie dla żółwi.

Suszki oraz świeża zielenina jest tym co żółw powinien jeść. Na poczatku wydaje sie że nie ma nic co możesz mu dac, ale z czasem przekonasz sie że roślin które mozna podac żółwiowi jest sporo. Suszków może nie chcieć jest, jest przyzwyczajony do pokarmu miękiego, smacznego, soczystego i bardzo długo może potrwać przyzwyczajanie do zdrowej diety, ale z czasem to nastąpi. Na poczatku podawaj swieże rosliny, te są na ogół chetnie zjadane (choć nie wszystkie). Jeśli masz w pobliżu domu ląkę, czysty las lub jakiegolwiek czyste miejsca gdzie możesz wybrac sie po chwasty to spróbuj poszukać. Tak się składa że mamy łagodną zimę i część roslin gdzieniegdzie rośnie (np. mniszek, babka, tasznik). Jeśli nie masz mozliwości a namaczanie suszków nie pomaga, możesz zaopatrzyć się w markecie w jakies ziółko w doniczce np. bazylię, majeranek. Mozna tez podawac czasem rukolę i cykorię. Możesz tez spróbować coś wysadzić lub wyhodowac na parapecie - np. pęd fasoli i podawac jej liście. Jeśli żółw nie jada czegoś nie zaszkodzi również kilkudniowa głodówka.

Piasek jest fatalnym podłożem. Sama go kiedyś stosowałam i nie mogę sobie darowac tego błędu. Usuń go więc jak najszybciej i zastosuj korę z domieszką sianka (sianko jest do kupienia w sklepach zoologiczych).

45/45 to bardzo mało. Trudno doradzić tu coś innego poza zamianą terrarium na wieksze, drewniane lub z płyt OSB. Musisz zacząć więc mysleć o tej zamianie i znalazenieniu miejsca na nowe terrarium. A jeśli masz mozliwość to w lecie świetna sprawą będzie wybieg w ogrodzie lub na balkonie, tam żółwik poczuje się na prawde wspaniale...

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #3 dnia: 15.01.2007, 22:13:08 pm »
Niestety, jeśli chodzi o terrarium to naprawdę nie ma szans :( Ale, jeśli chodzi o karmę to czy nie nadawałaby się np. karma dla królika, granulat? Bo mam też króla (i tak na margnesie też się nachodziłam za odpowiednim granulatem... ). Taki granulat jest oparty głownie na lucernie. Może by się nadawał?

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #4 dnia: 15.01.2007, 22:19:44 pm »
Aaaa.... miałam jeszcze napisać o żółwiu. Stepowy, ok 10-12 cm a mam taką zwykłą lampkę, jakby to powiedzieć... no nie wiem, taką po prostu zwyczajną.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #5 dnia: 16.01.2007, 10:00:24 am »
Tego sie obawiałam! Żółw 12 cm w terrarium 45x45! Tak naprawdę nie może być, musisz cos z tym zrobić choćby nie wiem co! Moja rada:
- jezeli to problem kwestii finansowej to wsadź go poprostu do jakiegoś pudełka lub skrzynki, byle byłoo duuuże. Odizoluj od dołu i ogrzewaj od góry.
- jeżeli to problem natury mieszkaniowej to np. ja, gdy nie mialam jeszcze mejsca na terrarium udostępniłam Tusiowi moje biurko a sama uczyłam się przy ławie.
Wymiary obecne są nie do przyjęcia. Poza tym w tak małym pomieszczeniu nie ma możliwości wyznaczenia sfery ciepłej i sfery chłodnej, bo jeżeli o tym nie wiesz to żółw powinien mieć możliwość samodzielnego wyboru czy chce być w miejscu cielejszym czy chłodniejszym. Np. gdy się naje idzie pod lampkę a w innym czasie może nie chcieć pod nia być, a w tak malym terra jak Ty masz, Jacuś cały czas jest w sferze ciepłej, to naprawdę bardezo ważne dla żółwia, zeby miał mozliwość sam regulować cieołotę ciała.
Napisałaś, że żółw ma zwykłą lampkę do ogrzewania owszem ale czy ma świetlówkę UVB, z wymiarów terra wnioskuję, że nie, a taka świetlówka jest dla żółwia niezbędna, dzięki niej żółw może przyswajać witaminę D3. Koniecznie musisz Jacusia zaopatrzyć w taką świetlówkę, to tylko dla jego zdrowia, żółw kóry nie przyswaja prawidlowo witaminy D3 zapada na krzywicę. Ale zima cieplutka, wiosna będzie gorąca, miejmy tylko nadzieję, że nasze gadzinki szybko spotkają się ze słoneczkiem.
Jezeli chodzi o tę karmę dla królika to lucernę żółwie mogą jeść ale jaki jest pozostały sklad tego granulatu?!
I jeżeli możesz to wstaw jakieś fotki Jacusia, ocenimy stan skorupy. ;D
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #6 dnia: 16.01.2007, 10:38:00 am »
Zbicie terrarium nie jest rzeczą drogu i trudna, no hcyba, że nie masz na nie miejsca, ale to priorytet, muisz to, np. uzgodnić z rodzicami i napewno Ci pomogą [domyślam się, że mieszkasz z rodzicami] Narazie możesz zrobić tak jak powiediząła Agnieszka duże pudełko, izolacja i dogrzać, a między czasie odkładaj pieniądze na terrarium, w odpowiednim poscie jest kilka adresów gdzie możesz zamówić gotowe pod wymiar, jak nazbiera się trochę zł to napewno sie uda. Narazie popraw to co możesz, szczególnie karmienie.

powodzenia.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #7 dnia: 16.01.2007, 11:50:59 am »
Lucerna jest w porzadku ale żeby stwierdzić, czy karma się nadaje musiałabym znać cały jej skład.

Co do lampki - pewnie masz żarówke, która ogrzewa żółwia. Żółwik potrzebuje jeszcze żarówki/świetlówki UVB imitujacej promieniowanie słoneczne potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Niestety w tak małym terrarium nie ma on mozliwości wyboru temperatury i schowania się np. do kryjówki. Nie ma tez w nim miejsca na basenik z wodą a przede wszytskim żółw czuje ogromny dyskomfort.

Terra powinno byc wieksze obojetnie z czego by nie było. Jeśli problemem jest dla Ciebie kupno lub własnorczne zrobienie terrarium z drewna/płyt - to dobrym rozwiazaniem faktycznie byłoby duże, niezbyt wysokie pudełko tekturowe, którego dno i boki do wyokosci grubości podłoza zabezpieczysz folią (np. pociętymi reklamówkami), aby się trzymały możesz je prymocowac taśma klejącą. Taka izolacja zapobiegnie przeciekaniu i wsiąkaniu wody.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #8 dnia: 16.01.2007, 15:50:16 pm »
"Granulat jest skoncentrowanym pokamem dla królików, który składa się ze skompresowanych części roślin (siana, ziaren i otrębów zbóż, lucerny) z dodatkiem witamin i minerałów.

Idealnie jest, jeśli granulat dla dorosłych królików ma następujące parametry:
- włókno (błonnik): 20-25%
- białko: 13-15%
- tłuszcze: < 2%"

Ja mam właśnie taki. Dokładny skład mogłabym podać dopiero za jakiś czas, jak będę w zoologicznym.

A jeśli chodzi o terrarium - to naprawdę jest konieczne?? Bo ja rodziców - a szególnie mamy to tak łatwo nie przekonam. Przede wszystkim chodzi o miejsce, ale nie ukrywam, że też o kasę. Tym bardziej, że to małe niedawno kupiłyśmy, bo nam w sklepie powiedzino, że jest "w sam raz dla żółwia stepowego" :/ 









Offline naftikj

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #9 dnia: 16.01.2007, 16:05:52 pm »
No a zakładając, że udałoby się coś tymczasowego wykombinować - to jakie są minimalne wymiary?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #10 dnia: 16.01.2007, 17:07:52 pm »
"Granulat jest skoncentrowanym pokamem dla królików, który składa się ze skompresowanych części roślin (siana, ziaren i otrębów zbóż, lucerny) z dodatkiem witamin i minerałów.

Hmm, ziarna i otreby zbóż zawierają kwas fitynowy więc nie za bardzo, ale na pewno lepsze to niż biorept.

A jeśli chodzi o terrarium - to naprawdę jest konieczne?? Bo ja rodziców - a szególnie mamy to tak łatwo nie przekonam. Przede wszystkim chodzi o miejsce, ale nie ukrywam, że też o kasę. Tym bardziej, że to małe niedawno kupiłyśmy, bo nam w sklepie powiedzino, że jest "w sam raz dla żółwia stepowego" :/ 

Cali sprzedawcy :/ Jak pisaliśmy tanio i szybko wyszłoby zrobienie terrarim z kartonu. Kartony dostaniesz bez problemu nawet w sklepie spożywczym, który zwykle ma tego mase i stara się pozbyć. Do tego troche taśmy i grubej folii (np. z reklamówek) i coś tymczasowego można wykominować.
Idealnym podłożem będzie kora ogrodnicza, można kupić w sklepach orgodniczych. Nie jest droga, worek kosztuje kilka zł.

No a zakładając, że udałoby się coś tymczasowego wykombinować - to jakie są minimalne wymiary?

Około metra na 60 cm, wysokość około 30-40 cm zależnie od llości podłoża (powinno go być dość sporo, bo żółw stepowy lubi kopać).   

Te wielkie kamienie i konar możesz śmiało przenieść do nowego terrarium. Żółw będzie się po nich mógł wspinac i ćwiczyć mięsnie a przy okazji ścierać pazurki.

Żółwik jest śliczny  ;D
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #11 dnia: 16.01.2007, 17:30:41 pm »
Jacuś jest piekny, wygląda też na "ogólnie zdrowego"
Koniecznie wykombinuj ten duży karton i zmień podłoże.
TUPTUŚ

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #12 dnia: 16.01.2007, 22:17:19 pm »
zolw rzeczywiscie jest bardzo ladny..
zauwazylam na zdjeciu w tle jaszczurke albo cos podobnego..
czy twoj zolw mieszka z przyjacielem? (:

i ja w koncu musze wam przeslac zdjecia nindzy! ktory zajada mnostwo i chyba ma sie swietnie..a to tak naprawde wszystko WAM zawdzeczam..bo gdyby nie wy to [pewnie do dzisiaj by spal jesli wogole..

zdjecia obiecuje ze wyslae do galerii jak najpredzej bede mogla..ale jakos wogole narazie nie mam okazji(,musze aparat pozyczyc od mamy ktora ze mna juz nie mieszka..)

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #13 dnia: 16.01.2007, 22:19:26 pm »
no i zapomnialam wam napisac ze moj NINDZA zaczal jesc nawet bazylie i bardzo szybko sie nawet do niej przekonal (to a propos twojego zolwia Beata,hehe)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Problem... - czym karmić?
« Odpowiedź #14 dnia: 17.01.2007, 08:37:28 am »
Belo, cieszymy się że wszystko się dobrze układa!

Jesteśmy tu by pomagać naszym gadzinom :)
Pozdrawiam, Nulus!