Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:29:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia  (Przeczytany 4258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomitomcio3

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« dnia: 21.04.2012, 21:30:12 pm »
Witam, mam pytanie, czym karmić żółwia stepowego zeby znacznie pobudzic jego wzrost? Wiem ze żółwie rosną bardzo wolno ale mam wrażenie że mój przez ostatnie kilka w ogole nie urósł... wiec co polecacie?

i jeszcze pytanie o opuncje, żółwie jedzą taką zwyczają popularną opuncje ? tego kaktusa ? :)

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 21.04.2012, 21:35:52 pm »
Żółw nie może rosnąć szybko ,ponieważ zbyt szybki wzrost może doprowadzić do wielu chorób np. nie równego wzrostu płytek jeżeli żółw szybko rośnie to jest oznaka że coś mu dolega ,ale jeżeli znowu w drugą stronę nic nie rośnie to też jest coś nie tak... A może opisał byś nam warunki w jakich żyje ?? na jakiej jest diecie ??

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 21.04.2012, 21:39:50 pm »
W jakim wieku jest żółw? Jaka płeć i gatunek?
Jedzenie o wysokiej zawartości białka powoduje szybszy wzrost -młode rośliny, kiełki ( jeśli mówimy o żółwiach stepowych, greckich...), koniczyna lucerna.
Ale nie możesz też przesadzać, bo za dużo białka w diecie jest bardzo niezdrowe, nie tylko może powodować deformacje pancerza, ale też problemy z nerkami.
Żółw żyjący w prawidłowych warunkach - zimowany, mający dostęp do promieni UV i prawidłową dietę opierającą się na roślinach łąkowych będzie rósł powoli i zdrowo, a skorupa nie będzie miała wyraźnych zniekształceń.
Najlepiej napisz jakiego masz żółwia ( gatunek, wiek płeć) wklej zdjęcia, opisz warunki, a wtedy pomyślimy dlaczego nie rośnie :)

Offline tomitomcio3

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 21.04.2012, 22:28:48 pm »
żółw stepowy, wiek około 7 lat moze lekko wiecej, płeć to kobitka (przynajmniej tak mysle, z tego co czytalem) żółw jest bez papierów po kupowany dawno.. ma terarium w ktorym jest pojemnik na wode i pokarm oraz lampka grzewcza bez UV, darn. Jak sie robi wystarczająco ciepło to żółw spędza lato na wybiegu, nie jest zimowany bo nie mam takich warunków niestety. Co do diety to mlecz, marchew, jabłko, banan, babka, jasnota, pokrzywa

długosc skorupy to 10cm wiec mysle ze na prawde mało jak na zołwia w tym wieku i samice, ze to samica to jestem pewien tak na 90%, nigdy nie składała jaj, a mysle ze powinna nawet nie zapłodnione (bo dostępu do samca nigdy nie miała) to jest jakis problem ze jaj nie składa?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 21.04.2012, 22:48:01 pm »
UVB musi mieć, 7 lat i 10cm to wcale nie tak mało. Dieta jest zła. Odstaw banany, jabłka, marchew. Dieta mają stanowić przede wszystkim chwasty, rośliny polne, plus jadalne które możesz sam kupić, wysiać.
Do zimowania nie trzeba rewelacyjnych warunków, przypuszczam, że lodówkę w domu posiadasz? To wystarczy do zimowania żółwia.
Żadnych jaj składać nie powinna...
Nie rośnie, bo nie ma dobrych warunków.

Offline tomitomcio3

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 21.04.2012, 22:56:44 pm »
diete zmienie, niestety to błędy powielane z porad pani w zoologicznym, no tak lodówke mam tylko głupio mi trzymać żółwia razem z jedzeniem, troche boje sie o jakies choroby zarazki itd. i UVB tez poszukam

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 21.04.2012, 23:03:55 pm »
No to super :)
UVB polecam z tych: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=exo+terra+repti+glo+10.0 ,  do wymiany raz do roku, powinna się świecić tyle co lampa grzewcza. Lub możesz kupić żarówkę firmy Osram - Ultra Vitalux, jest droga, ale wystarcza na kilka lat. Naświetla się nią zwierze po 10min dziennie.
Od żółwia niczym się nie zarazisz. Może być nosicielem salmonelli, ale to byś chyba musiał zjadać jego kupy żeby się zarazić...  ;) Także zimowanie w lodówce spożywczej nie niesie za sobą zagrożenia, trzeba tylko zachowywać higienę - to oczywiste.
Co do diety to wszystkie informacje znajdziesz na forum, jakbyś jednak miał jeszcze jakiś problem to chętnie Ci pomożemy, możesz pytać. Najważniejsze żeby żółwiowi się życie poprawiło :)

Offline tomitomcio3

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 21.04.2012, 23:14:06 pm »
dokładnie taką zarówke zamowilem na allegro jak ta pierwsza :) diete zmienie bo "zielska" mam pod dostatkiem. A o hibernacji pomyśle jak rozwiązać ten problem.

a jak to jest z rozmnazaniem żółwia? 7 lat to juz dojrzałość płciowa ? i kiedy powinien pojawić sie samiec zeby cos z tego wyszło?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 22.04.2012, 00:32:48 am »
O kryteriach dojrzałości płciowej kapitalnie wypowiedział się Tohu-va-bohu: http://www.terrarium.com.pl/forum/kiedy-osiagna-dojrzalosc-plciowa-t-112674?p=351737.
A odpowiadając na drugie pytanie, gody stepowych odbywają się na wiosnę, zaraz po wybudzeniu z zimowania.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline tomitomcio3

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie na stymulację wzrostu żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 22.04.2012, 13:15:01 pm »
świetnie sie wypowiedział, dzięki :)