Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 02:00:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żywienie żółwia stepowego - pomoc  (Przeczytany 1414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ZolwikStepowy :)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Żywienie żółwia stepowego - pomoc
« dnia: 16.10.2022, 17:10:47 pm »
Hej! Mam dwa pytania na temat żywienia żółwia stepowego. Posiadam około 10-letniego żółwia stepowego, którego w domu mam niecałe 8 miesięcy (od końca lutego) i mam dwa pytania, 1. Czy dobrze karmie żółwia, 2. Czym mógłbym go jeszcze karmić. Mój żółwik dostaje do jedzenia mlecz, pokrzywę, dynię piżmową, okazjonalnie paprykę, maliny lub truskawki rzadko i jako smakołyk, arbuza, ogórka i czasami pomidora. Tak wiem, że żółwia stepowego powinno się jeszcze karmić roślinami typu koniczyna, babka lancetowata, rozchodnik itp. Ale niestety takie rośliny nie rosną u mnie nigdzie w pobliżu  >:( a jak już rosną, to przy ruchliwych ulicach, chodnikach i ogólnie miejscach publicznych gdzie przechodzi dużo ludzi, a takie miejsca oczywiście nie są zaufanym źródłem zrywania roślin dla żółwia. Ale celem mojego zapytania jest to, czy to co daje mojemu żółwikowi nie jest dla niego pod żadnym względem szkodliwe. Moje kolejne pytanie to czym mógł bym go jeszcze karmić oprócz wymienionymi powyżej smakołykami. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wasze żółwiki  ^-^

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żywienie żółwia stepowego - pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 17.10.2022, 00:35:48 am »
Witaj na forum  :)
Jako że teraz zbliża się zima radzę zaopatrzyć się w susz. Można kupić w zoologu albo zamówić w necie. Taki tradycyjny zestaw to : mniszek lekarski, pokrzywa, babka lancetowata, babka szerokolistna i nagietek. Na wiosnę spokojnie wystarczy.
Co do roślin wiosenno-letnich to jest całe spectrum tego do powinien dostawać. Są to dosyć pospolite rośliny rosnące w wielu miejscach. Musisz się tylko zapoznać ze zdjęciami.
Mniszek lekarski, prosiennicznik szorstki, pięciornik gęsi, żółtlica drobnokwiatowa, czosnaczek pospolita, jasnota biała, przetacznik ożankowy, cykoria podróżnik, pokrzywa, babka lancetowata, babka szerokolistna, koniczyna biała, koniczyna polna, podagrycznik, powój polny,krwawnik,tasznik czy nagietek.
Pewnie części z tych roślin zolw nie będzie chciał jeść, natomiast warto próbować, możliwości jak widać jest wiele.
Przestań podawać dynię, paprykę, maliny, truskawki, pomidory itp. Od teraz, to bardzo szkodliwe jedzenie.

Offline ZolwikStepowy :)

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Żywienie żółwia stepowego - pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 17.10.2022, 20:22:12 pm »
Witaj na forum  :)
Jako że teraz zbliża się zima radzę zaopatrzyć się w susz. Można kupić w zoologu albo zamówić w necie. Taki tradycyjny zestaw to : mniszek lekarski, pokrzywa, babka lancetowata, babka szerokolistna i nagietek. Na wiosnę spokojnie wystarczy.
Co do roślin wiosenno-letnich to jest całe spectrum tego do powinien dostawać. Są to dosyć pospolite rośliny rosnące w wielu miejscach. Musisz się tylko zapoznać ze zdjęciami.
Mniszek lekarski, prosiennicznik szorstki, pięciornik gęsi, żółtlica drobnokwiatowa, czosnaczek pospolita, jasnota biała, przetacznik ożankowy, cykoria podróżnik, pokrzywa, babka lancetowata, babka szerokolistna, koniczyna biała, koniczyna polna, podagrycznik, powój polny,krwawnik,tasznik czy nagietek.
Pewnie części z tych roślin zolw nie będzie chciał jeść, natomiast warto próbować, możliwości jak widać jest wiele.
Przestań podawać dynię, paprykę, maliny, truskawki, pomidory itp. Od teraz, to bardzo szkodliwe jedzenie.
Dzięki wielkie za pomoc  :) od teraz będę dokładnie sprawdzał co może jeść mój żółwik, a co nie.