Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:56:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zółw grecki - problem z jedzeniem  (Przeczytany 2016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kirkenay

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Zółw grecki - problem z jedzeniem
« dnia: 24.01.2021, 14:16:09 pm »
Hej.
Od ok. 15 lat mam żółwia (on ma teraz ok. 21) i nigdy nie było z nim problemów. Od jakiegoś czasu jednak ( miesiąc?) zauważyłam, że często nie chce zbytnio jeść - trzeba go zachęcać, podawać mu z ręki to może weźmie parę gryzów ale po chwili i tak odchodzi. Trzeba odczekać i znów zachęcać.. Po czym krąży wokół kartonu stojącego na podłodze (tak, wypuszczam go na krótkie spacery po domu - nigdy nic sie nie stało, u weterynarza bywam i badania wszystkie są ok) i go gryzie. Przestawiłam karton w inne, niedostępne miejsce a on teraz uwziął się na plastikową torbę... ugryzie z 3-4 razy, odkryje, że sie nie da zjeść i albo odpuszcza albo po prostu sobie siedzi przy tym.
Jedzonko ma różne - w okresie zimowym zazwyczaj roszponka, rukola, cykoria, cukinia, jabłko, suszone robaki dla żółwi (i to akurat zazwyczaj zjada chętnie), banan.

W skrócie:
- żółw nie chętnie zjada normalny pokarm, bardziej interesuje go karton, torba.

Jak myślicie, co to może oznaczać?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Zółw grecki - problem z jedzeniem
« Odpowiedź #1 dnia: 24.01.2021, 18:30:12 pm »
Agresja może wynikać z zachowań godowych żółwia. W tym okresie stają się agresywne i mniej jedzą bo ich głównym zajęciem jest szukanie partnerki do rozrodu.
O ile rukola, cykoria, roszponka i cukinia w okresie zimowym można podawać w niewielkich ilościach to jabłko, banan czy owady są szkodliwy i należy je natychmiast wyeliminować z diety. Żółw powinien jeść teraz głównie susz np. mniszka, babki lancetowatej, babki szerokolistnej, pokrzywy, nagietka, maliny wspomagany roszponka, cykorią i rukolą.
Opisz dokładniej warunki swojego żółwia:
- terrarium
- dieta letnia
- dostęp do wybiegu letniego
- czy jest zimowany
- dostęp do UV
- napisz również czy weterynarz do którego chodzisz jest specjalistą od gadów polecanym na tym forum.