Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 15.05.2024, 01:06:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mrowiska  (Przeczytany 4557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Mrowiska
« dnia: 28.07.2011, 21:09:23 pm »
Chciałam tylko podzielić się z Wami moim doświadczeniem i może tym samym uchronić kilka żółwi przed niemiłą niespodzianką. Kilka dni temu zabrałam Tortillę (dorosła stepówka) na spacer po łące. Szalała, biegła do przodu tratując wszystko niczym taran (jej ulubiony styl poruszania się;)), a tu nagle patrzę - stanęła, za chwilę usiadła i zaczęła kichać. Nie rozumiałam, co się dzieję, więc podeszłam bliżej, patrzę, a moja pannica usiadła na mrowisku... Dosłownie w mgnieniu oka mrówki obeszły ją całą calusieńką - skorupę, łapki, pyszczek, weszły wszędzie. Tortilla nie miała jak się bronić, bo schowanie łebka nic nie dawało, a mrówki zaczęły wchodzić jej do noska i oczek. Wzięłam ją szybko do ręki i zaczęłam zdmuchiwać małe cholery. Udało się i na szczęście nie ugryzły ani mnie, ani mojej żółwicy, ale uświadomiło mi to, jak bardzo trzeba uważać na niewidoczne zagrożenia na łąkach i polach. Ciekawe jak w naturze żółwie radzą sobie w takich sytuacjach, bo przecież na stepach mrówki to nie rzadkość. Także chciałam tylko Was ustrzec, że warto czasem popatrzeć czy na "trajektorii lotu" naszych pociech nie ma mrowisk czy innych zasadzek :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Mrowiska
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2011, 21:29:37 pm »
Niebezpieczne są też kleszcze....

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Mrowiska
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2011, 09:31:40 am »
Pewno część żółwi uciekala, a część mogła paść łupem mrówek...:(
I kto mówił, że mrówki mogą zostać na wybiegu?  Po paru dniach z żółwia by skorupa zostać mogła...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Skorupa

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 6
Odp: Mrowiska
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2011, 12:49:27 pm »
No wiecie...w naturze, to one mają kontakt z groźniejszymi mrówkami. Jak kiedyś oglądałam film przyrodniczy, to po przejściu mrówek - zostawała sama skorupa :(
Ale myślę, że te nasze, polskie mrówki nie powinny wyrządzić większych szkód - aczkolwiek oczywiście należy uważać na wszystko, to bez dwóch zdań!