Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 13:44:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!  (Przeczytany 5183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« dnia: 14.05.2016, 12:49:58 pm »
Witam, na forum piszę po raz pierwszy więc jeżeli zrobię coś wbrew niepisanym zasadom to przepraszam z góry. No ale, do rzeczy:

Kupiłem żółwia stepowego jakoś końcówka marca początek kwietnia. Wszytko było fajnie i dobrze, zakupiłem również terrarium i różne dodatki. Po powrocie do domu naszykowałem terrarium i włożyłem żółwia, nigdy nie widziałem żeby żółwik tak szybko chodził :) dałem mu jedzonka oraz wody i zostawiłem zabierając się za swoje sprawy. Minął dzień i okazało się że żółwiki stepowe (zapomniałem dodać mój ma może około 3 latka) nie lubią chodzić po piasku a u mnie był właśnie piasek, więc jeszcze tego samego dni wyruszyłem kupić specjalne podłożę. Zrobiłem mu trochę przemeblowanie, a w dodatku kupiłem specjalną żarówkę grzewczą i było jeszcze lepiej, żółwik się grzał, jadł, pił był ogólnie sprawny i chętny do życia. Potem zaczęło być już coraz gorzej. Zaczął coraz więcej spać i nic nie jadł (to już był kwiecień) więc myślałem że tak ma być, kiedy cały dzień przespał wchodziłem na różne fora ze strachu że coś mu się stanie. Potem wyjąłem go troszkę na biurko i się obudził i zaczął sobie chodzić, czyli w terrarium śpi a na zewnątrz tak jakoś się przebudza. Minęło troszkę czasu i okazało się że już się nie budzi nawet poza terrarium ale budzi się w słoneczku, więc codziennie rano wstawałem i na słoneczku na łóżku dawałem mu jeść bo sam by nie chciał przecież wstać. Ale powoli zaczęło robić się coraz gorzej. Uciekał od słoneczka, nie budził się ani tu ani tu. Zacząłem wchodzić na fora ale tam było że to pewnie okres zimowania. W połowie kwietnia żółwie raczej nie zimują. Teraz zaczyna się najgorsze, pewnego dnia rano znalazłem robaka w jego wodzie, przestraszyłem się tak bardzo że wyjąłem żółwia i wszytko przejrzałem, była jedna biała glizda, na forach to były małe cienkie robaczki, ten był gruby. Pod jego miską z wodą były jakieś brązowe glizdy. Codziennie zmieniam mu wodę i daję nowe jedzonko. Ale od tamtej pory już przestał jak kolwiek wstawać i się budzić, nie pomagało włożenie po łapki do ciepłej wody (ani jakiś skrajny wrzątek ani prawie lód, ciepła letnia woda) ani na słoneczku ani nic. Mamy aktualnie 14 maja i żółw prawie nie otwiera oczu nic nie je i nic nie pije ma dziwnego bąbelka na twarzy i co najgorsze, nie ma czucia w tylnych łapkach. Ja nie wiem co robię źle, wszytko ma, jest dopieszczany a prawdopodobnie cierpi z jakiegoś powodu. Zanim napiszesz o wecie. Jestem z Chełma (Lubelskie) i mamy jednego weta który nie zna się raczej na żółwiach. Naprawdę nie wiem co robić. Jak tak dalej pójdzie to Gordon zejdzie z tego świata. :( :( :( Ogólnie chciałbym jeszcze dodać że na żadnym forum nikt nie poruszał takiego problemu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #1 dnia: 14.05.2016, 13:10:21 pm »
Zapomniałem dopisać, pewnego dnia żółwik wszedł pod lampkę grzewczą byłem zdziwiony że się poruszył ale zadowolony, minęło może 20 minut i jak miałem iść do toalety zobaczyłem że żółw leży pod lampką z otwartą buzią, ślina mu cieknie i chyba oddał mocz do tego. Przecież sam tam wszedł to czemu nie wyszedł? Od razu go obmyłem i położyłem blisko wody żeby się napił, wziął łyczka ale od tamtej pory wogóle się nie rusza. Właśnie trzymam go na biurku przed sobą i zauważyłem że chodzą po nim bardzo ale to bardzo małe robaczki chyba ze 3 dostrzegłem, naprawdę są bardzo małe. Co się z nim dzieje? Nie chce żeby umarł :( :( Proszę o pomoc

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #2 dnia: 14.05.2016, 13:41:25 pm »
Znalazłam namiar na doktora Nogala, którego ktoś z forum polecał, tu masz link do przychodni
 http://wetkaman.w.interiowo.pl/pracownicy.htm.
Zdążysz jeszcze dziś, jest do 15.
Śpiesz się, z opisu jest z nim bardzo źle.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #3 dnia: 14.05.2016, 13:53:49 pm »
Zrobię to jak najszybciej mogę ale do Lublina mam godzinę jazdy a nie mam samochodu niestety, a podrzucić mnie do Lublina również nie ma kto. Niestety ale będę mógł dopiero na tygodniu szybko pojechać. Mam nadzieję że Gordon wytrzyma chociaż ten weekend. Czy z mojego opisu wynika że coś źle robiłem? Jakieś porady na przyszłość?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #4 dnia: 14.05.2016, 14:12:11 pm »
Jakieś porady na przyszłość?

Jakiekolwiek w przyszłości zwierzę będziesz jeszcze chciał kupić, to NAJPIERW zdobądź jak najwięcej informacji na jego temat, NASTĘPNIE przygotuj mu odpowiednie miejsce do zamieszkania a  sam zakup odłóż na sam koniec, jak już i ty i lokum będziecie gotowi na przyjęcie zwierza.

Cytuj
Czy z mojego opisu wynika że coś źle robiłem?
Niemal wszystko źle zrobiłeś, a największym błędem było kupienie żółwia bez żadnego wcześniejszego doświadczenia w hodowli gadów.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #5 dnia: 14.05.2016, 14:16:39 pm »
Sporo czytałem o żółwiach, czytałem jak ma być to wszystko naszykowane w terrarium, jakie wymiary mają być oraz co ma jeść. Starałem się wszytko utrzymywać według porad z forów, czym go karmić jak to ma wyglądać wiedziałem przed zakupem. Kupiłem go dlatego że u mnie w rodzinie jest jeden żółw który ma prawie 17 lat i jak byłem mały to pamiętam że był on w akwarium na podłodze ogrzewanym lampką biurową a ja zapewniłem mojemu o wiele lepsze warunki i wyszło jak wyszło.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #6 dnia: 14.05.2016, 14:24:50 pm »
Kupiłeś prawdopodobnie zarobaczonego żółwia. Twój błąd że nie wziąłeś go do weterynarza jak zaczął chorować.
Z opisu wynika, że jest mocno zarobaczony a organizm trzyletniego żółwia może sobie nie poradzić z taką inwazją robactwa.
Podstawa teraz to pomoc weterynaryjna jak najszybciej, porady co do hodowli żółwia w tej chwili są drugorzędne. Zadzwoń chociaż po poradę.
Możesz go wykąpać w letniej wodzie, niech się wypłucze z robactwa. Skombinuj mu jakąś skrzynkę połóż tam ręcznik i trzymaj go na tym, nie wkładaj go do terra, bo tam jest wylęgarnia robactwa.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #7 dnia: 14.05.2016, 14:43:54 pm »
Ok, żółw został bardzo delikatnie wykąpany (delikatnie ale dokładnie) włożony do pudełeczka (czystego) z ręcznikiem wyłożonym świeżą wodą i świeżym jedzeniem. Mam nadzieję że wytrzyma do końca tygodnia... :(

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #8 dnia: 14.05.2016, 15:03:06 pm »
Nie tyle chodziło o opłukanie co o kąpiel taką około pół godziny pewnie jest odwodniony..

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #9 dnia: 14.05.2016, 15:15:47 pm »
To mam go 30 minut myć rękoma czy włożyć do wody po łapki? On i tak nie otwiera pyszczka w żadnym wypadku...

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #10 dnia: 14.05.2016, 15:35:02 pm »
Włóż go do podstawki czy  umywalki, nalej tam letniej wody tak żeby łapy były pod wodą. powinien być zanurzony do połowy karapaksu, ale pilnuj go czy nos jest nad wodą, żeby się nie topił jak jest taki słaby.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #11 dnia: 14.05.2016, 21:15:05 pm »
Podejrzewam że żółw nie dotrwa wizyty u lekarza. Z tego co piszesz to już stan krytyczny, weterynarz powinien go obejrzeć już dawno temu.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #12 dnia: 14.05.2016, 23:00:09 pm »
Sporo czytałem o żółwiach,

Szkoda ze nie doczytałeś o tym, że zakup malutkich, poniżej 10 cm żółwi obarczony jest bardzo dużym ryzykiem (w niektórych krajach wręcz zakazany!)  zwłaszcza gdy dokonuje go osoba bez doświadczenia. Ani o tym że każdemu nowo zakupionemu zwierzęciu (psu, kotu, gadowi- bez znaczenia) na dzień dobry należy zrobić badania parazytologiczne.

Offline Saggitarius

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #13 dnia: 17.05.2016, 17:32:50 pm »
Dziękuję wszystkim za pomoc w jakże tych trudnych chwilach ale przegrałem walkę. Gordon odszedł, dzisiaj (17 05 2016) około godziny 17;02. Mam nadzieje że istnieje coś takiego jak "niebo dla zwierzaków" bo on zasłużył żeby tam pójść. Ta sytuacja na pewno nauczyła mnie wiele a jeszcze więcej emocji kosztowała. Że zwierze to nie zabawka i mimo szczerych chęci może umrzeć. Przepraszam i do usłyszenia :(

Offline rokan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Bardzo Chory Żółw Stepowy - Help!
« Odpowiedź #14 dnia: 17.05.2016, 18:23:25 pm »
Szkoda, ale liczę, że ta sytuacja nie zniechęci Ciebie do hodowania zwierzaków, jakichkolwiek.
Powodzenia