Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 11:56:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Biała glizda w kale  (Przeczytany 4886 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline strzepek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Biała glizda w kale
« dnia: 13.02.2011, 14:11:30 pm »
Witam
Mój żółw właśnie dzisiaj z kupką wydalił białego, długiego robala, (podobny do glizdy tylko bardziej cieńszy) co to może być i czy leczyć..
« Ostatnia zmiana: 13.02.2011, 14:33:27 pm wysłana przez Viktoria »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #1 dnia: 13.02.2011, 14:28:43 pm »
Jeśli był to na prawdę jakiś pasożyt, to może być ich więcej, dlatego powinieneś  koniecznie wybrać się z żółwiem do weterynarza! Glista to tylko jeden z wielu pasożytów, które Twój żółw może mieć... Bardzo często spotyka się również owsiki - a te same z siebie, bez lekarstwa żółwia nie opuszczą.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline strzepek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #2 dnia: 13.02.2011, 14:32:00 pm »
Niestety mieszkam w małej miejscowości i weterynarz tu nie zna się na żółwiach tak mi powiedział z ironią....czy mógłbym go odrobaczyć na własną rękę?????

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #3 dnia: 13.02.2011, 14:40:52 pm »
Odrobaczanie samo w sobie nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ z reguły polega ono na doustnym podaniu leku - w formie tabletki bądź płynu, także odrobaczyć żółwia może tak na prawdę każdy z nas...  

Istotną rzeczą jest jednak odpowiednia dawka, jak i odpowiedni lek. - To z kolei powinien ustalić weterynarz. Rozumiem, że Twój nie miał z gadami za wiele do czynienia... ale to też nie jest jakąś większą przeszkodą, bowiem leki jakie aplikuje się gadom używa się również przy odrobaczaniu kotów, czy też psów, także myślę, że Twój weterynarz coś będzie miał... Niech Ci tylko dobrze wyliczy dawkę i powie jak zaaplikować.  
 

Dodano 13.02.2011, 16:49:38 pm
Przejrzyj sobie (dokładnie) ten wątek http://forum.zolw.info/zimowanie/odrobaczanie-1799/

« Ostatnia zmiana: 13.02.2011, 16:50:21 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2011, 00:43:03 am »
Witaj, No cóż moim zdaniem wizyta u lekarza weterynarii jest nieunikniona, nie wierze że masz tylko jednego w miejscowości, ani że w pobliskiej nikt taki się nie znajdzie. Nie chodzi tutaj o samego specjalistę w zakresie leczenia zwierząt egzotycznych, ale lekarza posiadającego odpowiednie podejście do leczenia nietypowych pacjentów. Opisz stan gada, czy są problemy z pobieraniem pokarmu czy gad stał się apatyczny?  Dawkowanie i leki stosowane przy leczeniu robaczycy są dostępne w fachowej literaturze do której wierz mi szanujący lekarze mają dostęp bez względu czy siedzą w psach i kotach czy też zwierzętach gospodarskich. Pamiętaj o usunięciu podłoża i dezynfekcji wiwarium bo to jest kluczowe postępowanie w takim przypadku.

Pozdrawiam

Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #5 dnia: 14.02.2011, 08:47:33 am »
Jeślibyś nie mógł jechać z żółwiem do specjalisty, to zrób tak jak jest na forum powiedziane, tzn. całkiem sam nie działaj.

Offline strzepek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Biała glizda w kale
« Odpowiedź #6 dnia: 19.02.2011, 19:09:06 pm »
Bardzo dziękuję za wszystkie wiadomości, udałem się z żółwikiem do lekarza weterynarii i dostałem preparat na odrobaczenie, który mam podawać przez trzy kolejne dni, mam nadzieję, ze to wystarczy.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.