Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 17:14:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Choroba  (Przeczytany 14651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Choroba
« dnia: 26.06.2012, 11:35:44 am »
Witam

Mój żółw - samiczka ma około 17 lat, mam go od 3. Mieszka w kartonowym terrarium 80x 60x40. Podłoże jest wyłożone 15 cm warstwą kory ogrodniczej. Jako źródło ciepła zastosowano żarówkę o mocy 40 W. Głównym pożywieniem jest kupny Biovit.

Od jakiegoś czasu żółw ucieka od ciepła, widać że skóra się łuszczy, przestał jeść, pić i wydalać. Próbuje cały czas się zakopać w tej korze .

To są chyba symptomy choroby prawda ?
Jestem z 3miasta.

Proszę o pomoc

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Choroba
« Odpowiedź #1 dnia: 26.06.2012, 12:36:00 pm »
Witaj. Opisane objawy rzeczywiście niepokojące.

Od jak dawna żółw nie je i nie wydala? Nie pije - czyli jak rozumiem ma stale naczynko z wodą i nie jest zainteresowany?
Jaką temperaturę ma pod lampką i w przeciwległym końcu pudełka? Czy nie ma za długiego dzioba? Jak wygląda głośność oddechu oraz stan oczu i nosa, zauważyłeś coś dziwnego? Otwórz dziób i zajrzyj do środka - języczek i wnętrze powinny być różowe.
I jeszcze, jak wygląda to łuszczenie skóry, to ważne, czy schodzi dużymi płatami, w jakich miejscach? Zdjęcia by pomogły.

Bio-vit do kosza, żółw nie powinien tego jeść. Korę, która za sucha pyli a za wilgotna pleśnieje, wymień na zwykłą ziemię ogrodniczą (wykopaną lub kupioną w sklepie, bez nawozów). Prawidłowa dieta dla żółwia to chwasty i rośliny polne (babka, mlecz, niezapominajka), szeroki wybór tu --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi. Przestawienie gada na prawidłową dietę to jednak spory wysiłek, aby nakłonić niejadka do spróbowania nowych roślin najlepiej jest zrobić sałatkę z posiekanego zielska i dodać mniej polecane, ale OK w niewielkich ilościach w diecie  "wabiki": krojonego ogórka, marchew, dynię, cykorię, roszponkę, rukolę, etc. Żółwie też najszybciej skuszą się na kwiaty - lubiane są mniszki, bratki, hibiskus, etc. W razie wątpliwości, co można podać, polecam dział Żywienie.

Żółwiowi zrób 15-minutową kąpiel w ciepłej (30 stopni) wodzie. Tak kąpać najlepiej codziennie, aż do wypróżnienia.

Poza tym dobrze by było udać się co gadziego specjalisty, aby obejrzał żółwia, tu lista polecanych wetów w Trójmieście --> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze/pomorskie.

« Ostatnia zmiana: 26.06.2012, 12:47:36 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Choroba
« Odpowiedź #2 dnia: 26.06.2012, 17:09:14 pm »
Temperatura to około 35 stopni, dziób jest okey, skóra schodzi raczej większymi płatami z okolic głowy i za nią oraz z kończyn - może jest za sucho ? Oddech jest raczej silny bo dmucha aż czuć na skórze z 4 cm ale są lekkie gwizdy - nie zawsze.

Jaka wysokość warstwy ziemi ? Czy kupić jeszcze np siano dla królika i trochę wymieszać lub jakieś liście ? 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Choroba
« Odpowiedź #3 dnia: 26.06.2012, 19:09:04 pm »
35 pod lampką to z grubsza Ok. W reszcie terro powinno być chłodniej - 25-26.

Schodząca skóra i świszczący oddech mogą być związane ze zbyt niską wilgotnością. Powinna być w okolicach 50% w ciągu dnia i 60-70% w nocy.

Ziemi to z 20 cm dla stepa. Suche liście (dąb, brzoza) można dać w kryjówce (na ziemi). Siana nie kupuj bo wyciąga wodę, pyli a od ziemi pleśnieje.

A wybieg dla gadziny masz? Ona potrzebuje słoneczka..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Choroba
« Odpowiedź #4 dnia: 26.06.2012, 19:32:28 pm »
Ja bym jak najszybciej zrobiła badania krwi. Tyle lat złej diety, zimowania i słońca musiało mieć ogromny wpływ. Trzeba zbadać wątrobę i nerki. Dawno temu miałam żółwia , który nie przeżył takich właśnie warunków. Znajdź dobrego weta i idź jak najszybciej z gadzinką . A jaki to żółw? Może jakieś zdjęcia wrzucisz?

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Choroba
« Odpowiedź #5 dnia: 27.06.2012, 09:05:17 am »
Wybiegu niestety nie mam ... teraz w lato bede starał się go zabierać na działkę w weekendy. Karmiłem go tym biovitem tylko 3 lata i głównie jako uzupełnienie diety. Często dostaję ogórka zielonego i dużo mleczy polnych, pokrzyw i czasem babki.

Co robić żeby wilgotność utrzymać na odpowiednim poziomie ?

Zrobić kryjówkę na ziemi czy lekko zakopać ? Mój żółw ma tendencje do próby zakopywania się pod aktualna korą.

teraz strasznie rzadko jada ...

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Choroba
« Odpowiedź #6 dnia: 27.06.2012, 09:32:41 am »
Nie masz balkonu gdzie można byłoby zrobić chociaż mini wybieg?Szkoda,ze tylko czasowo żółw może korzystać ze słoneczka,bo jest to bardzo ważne dla jego zdrowego funkcjonowania.Co do wilgotności możesz postawić miseczkę z wodą blisko źródła ciepła,woda paruje i tym sposobem utrzymujesz wilgotność w terrarium,Możesz też pryskać spryskiwaczem raz dziennie :)
Co do karmienia,zajrzyj do działu żywienie, a na pewno znajdziesz wiele roślinek,którymi możesz urozmaicić dietę.Dla przykładu podaje Ci stronkę roślin,które rosną na łąkach,polach i są na prawdę łatwo dostępne  http://forum.zolw.info/identyfikacja-roslin/rosliny-jadalne/
Kryjówkę możesz zrobić na ziemi i tym sposobem dasz szansę swojemu żółwikowi,że sam wkopie się w ziemie.One lubią się podkopywać  ;)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Choroba
« Odpowiedź #7 dnia: 27.06.2012, 10:14:10 am »
A wiesz jakie warunki miał zanim do Ciebie trafił?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Choroba
« Odpowiedź #8 dnia: 27.06.2012, 10:25:44 am »
Jak teraz żółw rzadko je - to na pewno zdrowy nie jest. Warunki i dietę trzeba zmienić "na biegu". Jeśli żółw nie ma stałego wybiegu to powinien mieć świetlówkę UVB imitującą światło słoneczne. Bez niej nie jest w stanie syntetyzować wit. D3 potrzebnej w cyklu wchłaniania wapnia. A stąd już prosta droga do MBD (metabolic bone disease).

A co to ten Biovit? Bo znalazłam w necie, że to wyciąg z owoców granatu? Tym go karmiłeś? Czy może Bioreptem?
« Ostatnia zmiana: 27.06.2012, 10:39:03 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Choroba
« Odpowiedź #9 dnia: 27.06.2012, 12:33:59 pm »
Pisałem z pamięci - Biorept dokładnie tym go karmiłem jako uzupełnienie w lato ale trochę więcej w zimę.

Nie mam balkonu, żarówka uv jest i też ją raz na dwa ni włączam. Nie mam pojęcia jakie miał poprzednio warunki.

Musze iść z nim na badania ?

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Choroba
« Odpowiedź #10 dnia: 27.06.2012, 13:51:31 pm »
UVB powinna być włączona codziennie przez ok 12 godzin, zwłaszcza teraz. A na badanie ja bym poszła, bo cienko widzę tego żółwia.

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Choroba
« Odpowiedź #11 dnia: 27.06.2012, 14:48:30 pm »
poszukałem trochę w internecie o o to co znalazłem :
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/prawidlowe-warunki-dla-zolwi-stepowych-1840.html

jak to się ma do propozycji podłoża z ogrodowej ziemi ? W artykule piszą o piasku - czyli np. plażowym ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Choroba
« Odpowiedź #12 dnia: 27.06.2012, 14:59:42 pm »
Ja znalazłam tylko info o piaszczystej ziemi na wybiegu zewnętrznym oraz glinę z piaskiem w terrarium.
Zamiast piasku można dać ziemi z ogrodu lub do kwiatów. Wtedy mieszasz ją mniej wiecej 3:1 z gliną. I podłoże jest zwarte i niepylące, ale nadające się do kopania.

Ja też bym się na badania wybrała. Być może gadzina potrzebuje leków.

Na początkek zmień te warunki. I wywal Biorept do śmieci - to jest paskudztwo - to tak jakbyś dzieciaka karmił hamburgerami i czipsami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline INSTALATOR

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Choroba
« Odpowiedź #13 dnia: 30.06.2012, 10:12:13 am »
jeszcze jedno pytanie

Zauważyłem,ze zachowuje się jakby miał czkawkę ...  czasami ...

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Choroba
« Odpowiedź #14 dnia: 30.06.2012, 10:46:37 am »
Szyja pulsuje kiedy żółw oddycha, jeśli robi to szybko i wyraźnie to możliwe że się stresuje