Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 17:57:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Chory żółw stepowy!  (Przeczytany 55433 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Chory żółw stepowy!
« dnia: 24.06.2013, 15:42:24 pm »
Witam. Otóż mam pewien problem... Mam żółwia stepowego od ponad 5 lat, zawsze był energiczny, dużo jadł i nie było z nim żadnych  problemów.. Dostałam go mając zaledwie 10 lat... Do tej pory nie mam dobrego terrarium ani diety...
Zaczynając od tej diety.. Zawsze karmiłam go sałatą i ogórkiem, jabłkiem, marchewką etc. Wiem, że źle robiłam...
Mój Tuptuś od jakiegoś czasu ma mocno opuchnięte oczy. Ostatnio przestał jeść, chodzić. Tylko śpi. Od kilku dni staram się go karmić, jest słaby.. Daję mu mlecz i babkę lancetowatą, chociaż i tak je bardzo mało. Dziś kupiłam krople z "sera reptil", w których są różne witaminy. Dałam dwie kropelki na mlecz i "wtarłam". Na początku gdy tylko go budziłam, i podstawiałam pod pyszczek pokarm tylko wąchał i szedł dalej spać. Po około 30minutach zaczął jeść i najwyraźniej mu posmakowało bo zjadł prawie cały jeden listek mleczu ... Chciałabym, żebyście pomogli mi w uzdrowieniu Tuptusia... Chcę iść z nim do weterynarza, niestety nie mam pieniędzy ani żadnego weterynarza od żółwi niedaleko... Błagam Was, odpiszcie, ja już nie wytrzymuję, czuję się tak okropnie ...
 

Dodano 24.06.2013, 15:52:22 pm
zapomniałam dodać, że od dawna nie widziałam, żeby się załatwiał lub chociażby sikał...
« Ostatnia zmiana: 24.06.2013, 15:52:22 pm wysłana przez tuptuś16 »

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #1 dnia: 24.06.2013, 16:07:54 pm »
Witaj

Twój Żółw jest w tragicznym stanie :(
Nie jestem aż tak doświadczonym forumowiczem ale na pewno Ci tutaj pomogą inne osoby.
Największym problemem to jest brak pieniędzy bo Żółwik powinien przejść porządne badanie weterynaryjne to jest badanie kupki i pewnie badanie krwi. Mam wrażenie, że może on mieć problem z nerkami bo jest dość opuchnięty. Na początek zrób mu może ciepłą kąpiel (robiłaś mu kiedyś takie kąpiele?) dzięki temu żółw chociaż troszkę się nawodni i może załatwi. Załatw jakieś pieniądze chociaż na badanie kupki, można to wykonać u zwykłego weterynarza który ma laboratorium.
Żółwik ma na pewno za długi pyszczek co może mu bardzo utrudniać jedzenie a jest on wynikiem złej diety.
A czemu dawałaś mu do jedzenia sałatę chociaż wiedziałaś, że jest to zła dieta (i to przez 5 lat)?

Zmień Mu dietę, a masz w ogóle jakieś terrarium czy żółw chodził po podłodze?

Mam nadzieję, że uda się uzdrowić Twojego Żółwika i trzymam mocno kciuki :)

Nie sugeruj się tylko Moja wypowiedzią są tu osoby które od lat zajmij się Żółwiami i na pewno Ci pomogą :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #2 dnia: 24.06.2013, 16:09:57 pm »
Mój Boże! Ja naprawdę jestem zbyt wrażliwa na krzywdę :(
Ten wątek powinno się pokazać Monice 1999!
Tak to jest jak żółw ma złe warunki bytowe... Mój Boże  :'(
 

Dodano 24.06.2013, 16:14:43 pm
Żółw jest w stanie opłakanym... Pomoc weterynaryjna jest w tym momencie konieczna. Napisz więcej o warunkach Twojego żółwia... czy ma terrarium, odpowiednie podłoże, lampę grzewczą i UVB, basenik z wodą?
Pożywieniem, które mu dawałaś/eś mogłaś mu wbić ,,przysłowiowy gwóźdź do trumny...
Może powinnaś pomyśleć o oddaniu żółwika? To chyba będzie najrozsądniejsze wyjście  :'(
Przykro mi, że Twój żółw tak cierpi, ale moja Droga/Mój Drogi zrobiłaś/eś tak to jest jak się źle karmi skorupę   :(
« Ostatnia zmiana: 24.06.2013, 16:14:43 pm wysłana przez Lulka »

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #3 dnia: 24.06.2013, 16:14:51 pm »
Spróbuję jak najszybciej pójść do miejscowego weterynarza na badania, jeśli cokolwiek wie.
Ma opuchnięte oczka a ciało szczuplutkie bo rzadko je ...
Robię mu kąpiele dosyć często. Jakoś 2-3 razy w tygodniu przez 10minut w ciepłej wodzie.
Dzisiaj rano trzymałam troszeczkę dłużej, ale się nie załatwił tylko poszedł spać.
Słyszałam, że pyszczek można samodzielnie spiłować, to prawda?
Jak jeszcze dawałam nie wiedziałam, że źlę robię... Dopiero po czasie zaczęłam czytać różne fora na ten temat i natychmiast usunęłam sałatę z jego diety, ogórka też.
Mam terrarium, małe, ale puszczam go po domu, leży obok balkonu na słońcu. Teraz leży w terrarium na korze. Nie mam żadnej lampki ale planuję sprzedać ryby i trzymać go w akwarium o pojemności 450l. Tam na pewno będzie miał dużo lepsze warunki.
Bardzo się o niego martwię. Codziennie płaczę bo naprawdę się do niego przywiązałam, a naprawdę kocham zwierzęta...
 

Dodano 24.06.2013, 16:16:40 pm
Myślałam nad jego oddaniem.. Ale najpierw chcę go wyleczyć. Nie chcę, żeby ludzie wzięli go ode mnie a potem go zabili czy coś bo nie chciałoby im się z nim męczyć...
 

Dodano 24.06.2013, 16:20:30 pm
Dodaję zdjęcie terrarium mojego żółwia.
Błagam, nie naskakujcie na mnie, naprawdę nie wiedziałam, że robię mu krzywdę...
Zrobię wszystko, żeby go wyleczyć, dlatego szukam pomocy, nie wiem co mam robić...
« Ostatnia zmiana: 24.06.2013, 16:20:30 pm wysłana przez tuptuś16 »

Offline siwusek250

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 4
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #4 dnia: 24.06.2013, 16:21:59 pm »
Nie krytykujcie Mnie tylko, że się udzieliłam ale też chce pomóc :)
Jeżeli robisz kąpiel to tylko wody nalej tyle żeby żółwika główka mogła spoczywać nad wodą i niech to będzie letnia woda nie za zimna nie za gorąca.
Jeszcze jedno co mi się rzuca w oczy to to, że żółwik jest wychudzony (chyba się nie mylę?).

Ja się chociaż cieszę, że starasz się poprawić Mu warunki i miejmy nadzieje że wszystko się skończy dobrze. Tak można usunąć dziobek samemu ale ja bym się bała :)

Kora sama w sobie to złe podłoże pyli przez co podrażnia oczy :( jak będziesz chciała z akwarium zrobić terrarium to na pewno zasłoń szyby na wysokości żółwia i wyposaż je w odpowiednie lampy, na tym forum znajdziesz dużo cennych rad odnośnie podłoża i wyposażenia terrarium.

Jednak sprawa priorytetowa to teraz udać się do weterynarza na badania, a skąd jesteś może jest na forum weterynarz od gadów w Twojej okolicy.

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #5 dnia: 24.06.2013, 16:28:03 pm »
Jak robię kąpiel to w ciepłej, nie gorącej wodzie właśnie do pyszczka, żeby zakryć nóżki.
Jest wychudzony, ale to dlatego, że nie chce jeść. Dopiero od kilku dni udaje mi się "wmuszać" w niego jedzenie.
Nigdy nie chciałam dla niego źle. Mój tata, można powiedzieć, że kolekcjonował egzotyczne zwierzęta. Kupił legwany i żółwia, jak się okazało z żółwiem teraz mam problemy. Kocham go nad życie i nie wybaczę sobie jeśli umrze...
Z tego akwa chcę zrobić terrarium. Jako podłożę ziemia ogrodowa, darń, kamienie, jakieś trawy... Czytam bardzo dużo ostatnimi czasy o żółwiach stepowych i ich utrzymaniu ale wszędzie piszą co innego. Wiem, że Was mogę posłuchać..

Myślę, że z Tuptusiem jest ciut lepiej. Pierwszy raz od kilku tygodni widzę, żeby nie spał. Przed chwilą wstał i przeszedł na drugi koniec terrarium (o własnych siłach co ostatnio u niego jest niespotykane...) i rozgląda się po pokoju. Trochę mnie to uspokoiło ...

Mieszkam w Gryficach, woj. zachodniopomorskie.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #6 dnia: 24.06.2013, 16:54:13 pm »
« Ostatnia zmiana: 24.06.2013, 16:57:23 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #7 dnia: 24.06.2013, 16:57:17 pm »
niestety nie mam ogrodu. Mieszkam na 3 piętrze w bloku. Postaram się zrobić coś na balkonie ale nie wiem jak się za to zabrać!
Przeczytam wszystko i mam jeszcze pytanie. Jeśli chcę mu dać pokrzywę to tylko liście?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #8 dnia: 24.06.2013, 17:02:03 pm »
Listki te z wyższych partii. Wybieg zrób jak największy np z płyt OSB zabezpieczonych folią budowlaną, albo kup dużą kastrę budowlaną i wysyp ziemię, kryjówka, parę roślin, basenik i już.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #9 dnia: 24.06.2013, 17:31:30 pm »
a ta pokrzywa nic mu nie podrażni? Przecież ona kłuje..
 

Dodano 24.06.2013, 17:42:16 pm
o dziwo Tuptuś od razu się obudził i ze smakiem wcina liście pokrzywy :-)
« Ostatnia zmiana: 24.06.2013, 17:42:16 pm wysłana przez tuptuś16 »

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #10 dnia: 24.06.2013, 17:44:03 pm »
Pokrzywkę ja myję, później na ręcznik papierowy i z każdej strony ją tarmoszę. Taką wymiętą podaję żółwiowi. Kochana nie załamuj się. Niebawem wejdzie na forum wiele ludzi którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomogą ci z chorobą żółwia. Jednakże Pomoc weta będzie konieczna. Skąd jesteś?  Może będziemy mogli Cię wesprzeć finansowo. Zawieść żółwia do specjalisty ?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #11 dnia: 24.06.2013, 17:58:11 pm »
moje pierwsze pytanie(moze nie doczytalam) czy zolw ma lampy UBV o jakiej mocy i grzewcza? po drogie wyzuc szybciutko to podloze i wymien ja na normalna ziemie( nienawozona) i darn.
zolw jest naprawde w zlym stanie,szukalabym na twoim miejscu szybciutko weterynarza eksperta od gadow i zrobila odpowiednie wyniki.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #12 dnia: 24.06.2013, 18:12:05 pm »
nie ma lampy, nie mam pieniędzy, ale staram się uzbierać.
Jutro idę z nim do zwykłego weta na jakiekolwiek badania, i jeśli starczy mi pieniędzy kupię normalną ziemię.
Ale podobno żółwie mogą być na korze...

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #13 dnia: 24.06.2013, 18:18:14 pm »
wiec tak:lampy nie "powinny"byc one musza byc ;) inaczej twoj zolw nigdy nie bedzie prosperowal dobrze.to tak jak gdyby dla nas byla caly czas Zimna Noc ;) mniej wiecej one tak to odbieraja.ciemno i zimno :) nastepna sprawa to podloga:nigdy i w zadnym wypadku.musi miec terrarium i w nim mieszka,zawsze! oczywiscie w lato jego domem staje sie wybieg.jesli nie masz ogrodu,ale za to balkon.szybciutko kaste budowlana,ziemie,kryjowka,basen i wybieg gotowy.on potrzebuje slonca i to bardzo.
kora jako podloze mnie nie przekonuje.wydaje ni sie ze to nie naturalne nie utrzymuje wilgoci moze pylic i draznic oczy ;) najlepsza to zwykla ziemia z ogrodu i darn.na upartego mozna troche kory w terra w jakims kaciku dac,ale to nie jest naturalne podloze dla zolwia.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline tuptuś16

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 0
Odp: Chory żółw stepowy!
« Odpowiedź #14 dnia: 24.06.2013, 18:23:22 pm »
dobrze, zrobię wszystko aby było mu jak najlepiej. Spróbuję wszystkie warunki spełnić jak najszybciej...
Niedługo może dostanę pieniądze z odszkodowania za złamaną miednicę, może będzie 500zł. Nie wiem czy przeznaczyć to na weterynarza czy na terrarium i wyposażenie.

Chciałam dodać, że żółw nigdy nie hibernował. Nie pije też wody.. Nie raz dawałam mu miseczkę z wodą i jej nie ruszał.