Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 15:33:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciągle zamknięte oczy, osowiały  (Przeczytany 11292 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« dnia: 24.10.2011, 20:03:39 pm »
Mój żółw grecki w ostatnim czasie przestał otwierać oczy. Ma nieco ponad rok, stosuję idealną dietę, terrarium i oświetlenie. Jedynie podczas kąpieli otwiera oczy. Ale tu zastanawia mnie jeszcze jedno. Kiedy się kąpie, wkłada głowę do wody i wygląda jakby tak zasypiał. Wody ma na tyle mało, że swobodnie podnosi głowę i oddycha (tej wody jest max 3 mm głębokości). Tak więc nie rozumiem tego zachowania, ponieważ ma zakryty nos i pyszczek. Wydaje mi się też, że kiedy otwiera już oczy to ma tam błonkę. Nie wiem czy to ropa, czy po prostu efekt długo zamkniętych oczu. Nie jest też zbyt ruchliwy, a wręcz nawet osowiały.
Czy te objawy mogą wynikać z przesuszenia? Zbyt małej wilgotności w terra? Wybieram się do weterynarza, ale proszę o jakieś porady co może być nie tak?

TomaszW

  • Gość
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #1 dnia: 24.10.2011, 20:07:27 pm »
Może chce spać. :-\

A wcześniej było tak samo?

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #2 dnia: 24.10.2011, 20:08:50 pm »
Spotkałam się z przypadkiem gdy żółw z powodu zbyt suchego i pylącego podłoża również bardzo mało otwierał oczy w terrarium, natomiast w kąpieli efekt był odwrotny, żółw bez problemu otwierał oczka.

Co do tego zachowania w wodzie, to moje greki mają podobnie, ale to dopiero po dłuższej chwili w wodzie, jak się już wyszaleją, dla mnie to znak że czas do terra.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #3 dnia: 24.10.2011, 20:13:45 pm »
Wydaje mi się, że odczuwa jesień: krótkie dni, niższa temperatura, to go pewnie nastraja do snu. Ale nie wiem, dobrze zrobisz, jeśli pójdziesz do weterynarza, bo może chociaż wykluczy jakieś choroby.

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #4 dnia: 24.10.2011, 20:23:25 pm »
Włożyłem mu zakrętkę z wodą do terra i też w niej "zasnął" :) Mam nadzieję że się tam nie utopi. Ale jak się napił to się uaktywnił i zajada się suszonymi ziołami. Podłoże ma z 3 rodzajów kory. Mam nadzieję, że to kwestia wody a nie choroby. Tylko na forum czytałem, że żółwiom wystarczy woda z pokarmu i kąpiel raz w tygodniu, a wychodzi na to, że mój potrzebuje nieco więcej...:)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #5 dnia: 24.10.2011, 20:35:47 pm »
A gdzie tam, żółwie greckie piją wodę!
Nie dziwię się, że wierzyłeś, że wystarczy to, co w pokarmie, ale to nieprawda. Jest taki przesąd po prostu. Ale wielokrotnie widziałam, jak moje żółwie piją z miski, i to dużo, długimi łykami.
 

Dodano 24.10.2011, 20:42:21 pm
A czy nie masz wrażenia, że jego oczka są nieco zapadnięte? Bo to u żółwia oznaka odwodnienia, trzeba by często kąpać i wstawić płytki pojemnik z wodą, żeby mógł sam korzystać. Najlepiej dość duży, żeby mógł się w nim kłaść, dobre są ceramiczne podstawki pod doniczkę.
« Ostatnia zmiana: 24.10.2011, 20:42:21 pm wysłana przez Bemilka »

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #6 dnia: 24.10.2011, 20:47:44 pm »
A jakiej wielkości jest ten żółw skoro "zasnął" w zakrętce po butelce?!
Jeśli to maluszek to potrzebuje bardzo dużo wody, a także odpowiedniej wilgotności, u młodego żółwia jest to niezwykle ważne.

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #7 dnia: 24.10.2011, 22:02:41 pm »
No to już powinno wszystko wrócić do normy:) Uwierzyłem, bo wiele osób to potwierdzało niestety. Zastanawia mnie tylko jeszcze czy kiedy ma przód głowy pod wodą, to może jakoś oddychac? Martwie się, że jak go zostawię z tą nakrętką samego w terra to się utopi.

Viktoria: W nakrętce po słoiku. Ma 5 cm dł. więc w sumie malutki jeszcze. Wodę już mu wstawiłem na stałe, tylko tak jak napisałem wyżej obawiam się żeby tam nie wlazł i się nie utopił.  :o

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #8 dnia: 24.10.2011, 23:03:54 pm »
Niech ma na tyle płytko, żeby dziurki w nosie wystawały ponad poziom wody. Napisz jutro, czy mu się poprawi po nawodnieniu. I kąp go w letniej wodzie, one wchłaniają też wodę przez skórę.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #9 dnia: 25.10.2011, 12:05:19 pm »
Wstaw koniecznie fotki gadzinki, bo objawy z oczami ktore opisujesz są niepokojące, szczególnie u młodego żółwia.
Może to rzeczywiście od za niskiej wilgotności i pylącego podłoza, ale przyczyny mogą być też inne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #10 dnia: 25.10.2011, 13:51:13 pm »
one wchłaniają też wodę przez skórę.
Sprostuję - nie przez skórę, ale przez kloakę ;)

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #11 dnia: 25.10.2011, 16:15:04 pm »
A nie masz wrażenia, że oczy są opuchniętę? albo zapadnięte, jak już wspomniała Bemilka?
Co do wody - faktycznie uważaj, mój stepek kiedyś wyciągnął szyję na całą długość i połozył ją pod wodą, której były z 2 cm i... zasnął tak :S

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #12 dnia: 25.10.2011, 19:21:52 pm »
OK, zdjęcie wrzucę ale muszę zrobić w lepszym świetle, więc pewnie jutro. Mam wrażenie, że ma jakby zrogowaciałe, albo właśnie opuchnięte oczy. Ale chyba jest lepiej. Miał kąpiel rano i przed chwilą no i cały czas na bieżąco w terra ma wodę. Po kąpieli zaraz po włożeniu do terrarium popuscil bardzo dużo, to chyba dobrze? (pomijając to że nie obraziłbym się gdyby to zrobił w misce :) ). Będę mu robił 2 razy dziennie kąpiel i zobaczę czy się poprawi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #13 dnia: 25.10.2011, 19:42:23 pm »
To postaraj się zrobić fotkę - bo to istotne czy oczy są opuchnięte, zapadnięte czy podrażnione.
Gadzina może mieć np. awitaminozę, albo pierwotniaki. I wtedy same kąpiele i zwiększenie wilgotności nie pomoże. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Skorupa

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 6
Odp: Ciągle zamknięte oczy, osowiały
« Odpowiedź #14 dnia: 28.10.2011, 17:50:18 pm »
I jak z żółwiem?