Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:40:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ospałość żółwia  (Przeczytany 4635 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline horacjusz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Ospałość żółwia
« dnia: 30.03.2009, 13:18:38 pm »
Nie wiem co dzieje się z moim stepowym... w dalszym ciągu jest bardzo ospały, je tylko wtedy kiedy go obudzę, nawet nie za bardzo chce wygrzewać się pod lampą:( Średnio 2x w tyg. urządzam mu kąpiel, zaczęłam zamiast suszków podawać bazylię, sporadycznie trochę marchewki. Czy to normalne, że on jeszcze chce spać? Czy może to bycć wina drugiej zimy i braku słonecznych dni? POMÓŻCIE PROSZĘ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 30.03.2009, 14:16:47 pm »
A kiedy go obudziłeś  bo jeśli został dopiero co obudzony to według mnie to nic niepokojącego po prostu musisz powoli go "uruchamiać" coraz bardziej wydłużaj naświetlanie lampą dawaj coraz więcej pokarmu a powinien się całkowicie wybudzić. ;)
Pozdrawiam Jakub

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 30.03.2009, 14:26:23 pm »
Mój żółw jest również dosyć ospały. Zależy czasem od dnia i pogody. Ważne, że go kąpiesz.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 30.03.2009, 14:30:36 pm »
Może być ospały z uwagi na długą zimę, brak słoneczka itp.
Ale żeby coś wiecej stwierdzić to potrzebne są dodatkowe dane o żółwiku i jego "domku" -
- czy zauważyłeś jakieś inne niepokojące objawy oprócz tej ospałości? Oczy, oddech? stan skorupy? sposób poruszania się? Wklej jakieś fotki gadzinki, napisz jak długo żółwik jest u Ciebie, czym go żywisz - z postu zrozumiałam, że zimowany nie był i dostawał suszki do jedzenia?
 - jakie masz terra, podłoże, oświetlenie (czy jest UVB?), jaka jest temp. i wilgotność w terra?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline horacjusz

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 0
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 30.03.2009, 17:24:34 pm »
Dziekuję za odpowiedzi :) Żółw jest u mnie ok. pół roku, mieszka w drewnianej skrzynce o wymiarach 70 cm/60cm, ma lapmkę i UVB, a podłożem jest sianko, wybrane ze względu na wygodę podczas sprzątania:) Nie zauważyłam na szczęście żadnych niepokojących objawów typu wycieki z nosa czy oczu. Skorupa też wydaje się w porządku:) Postaram się później wkleić jakieś zdjęcia. Aha, jeszcze zimowanie - postanowiłam, że nie będę go zimować ponieważ moja niewiedza i niedoświadczenie mogłoby mu tylko zaszkodzić. Ograniczyłam mu jedzenie (suszone mlecze i babka lancetowata), wybudzałam co 2/3 dni i kąpałam 1/2 x w tygodniu. Mam nadzieję, że nie wyrządziłam mu większej krzywdy nie zimując Horacjusza:) Zastanawiam się jeszcze nad jego przyrostami (czy duże itp) ale to będzie można zobaczyć jak wkleję zdjecia. Pozdrawiam

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 30.03.2009, 17:30:38 pm »
A jakiej wielkości jest żółwik? Skrzynka nie jest zbyt duża, dużo czasu to on nie będzie mógł w niej mieszkać.

Zimowanie- przeraża chyba każdego, kto ma to zrobić po raz pierwszy. Mnie czeka pierwsze zimowanie żółwia w tym roku, ale przygotowuję się do tego psychicznie i merytorycznie. Warto, nie poddawaj się. Może zmienisz zdanie? To tylko dla dobra żółwia.

Co do podłoża, to nie jestem pewna, czy jest dobre. Sianko jest ok, ale nie jeśli stanowi 100% podłoża. Jak masz w terra ziemię, to nie musisz bardzo często sprzątać. U mnie panuje porządek, w pokoju ładnie pachnie, nie mam problemów.

No i lepiej będzie jak żółwik będzie dostawał bardziej różnorodny pokarm- to co podajesz jest ok, ale trochę mało:)

Pozdarwiam Cię i z niecierpliwością czekam na zdjęcie
 :) :D
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 30.03.2009, 18:34:57 pm »
To że Twój żółw jest ospały wydaje mi się normalne, skoro w ogóle nie zimował. Jemu brakuje po prostu dłuższego odpoczynku jakim jest właśnie sen zimowy. Do tego jeszcze w miarę niskie temperatury panujące na zewnątrz powodują, że zwierzę staje się apatyczne. Wiem, że wielu hodowców obawia się zimować żółwie, ale niestety prawda jest taka, że im ten sen  jest do prawidłowego rozwoju konieczny. Oczywiście nikt nam nie zagwarantuje, że wszystko przebiegnie bez komplikacji, ale moim zdaniem warto jest ponieść takie ryzyko. Ryzyko to pojawia się tak naprawdę podczas każdej zimy, gdzie sam siebie pytam, czy wszystko zrobiłem tak jak powinno być i czy żółwie przetrwają tą zimę. Wiem jednak, że na to pytanie nikt mi nie odpowie. Jeżeli jednak żółw ma dobre warunki hodowlane, jest dobrze odżywiany, nie choruje i był dobrze do snu przygotowany to powinno wszystko przebiec bez większych komplikacji. To tak parę słów co do snu zimowego, a teraz słów na temat podłoża.

Żółw to nie chomik, żeby siedział cały czas w samym sianie. Zawsze się zastanawiałem skąd pomysł trzymania żółwia w sianie, bo z tego co widzę to jest więcej takich przypadków?! Zwierzę to potrzebuje gruntu w miarę twardego, takiego które również nie pleśnieje. Siano niestety nie spełnia tych wymogów. Tak w ogóle to czy żółwie żyjące na wolności siedzą cały czas w sianie? Oczywiście, że nie. Na grunt dla żółwia nadaje się najlepiej ziemia ogrodowa, nienawożona. Dopiero wtedy możesz ewentualnie dorzucić na wierzch troszkę sianka, żeby żółw miał się gdzie (w czym) schować, ale też nie powinien on w tym sianie "pływać"  ;)

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ospałość żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 30.03.2009, 19:35:50 pm »
Jak masz go pół roku to się nie dziwię, że nie zimowałeś...Ale możesz poczytać i przygotować i żółwika i siebie na tegoroczny sezon....:)
Jeśli żółw jest mały - będzie miał wybieg i będzie zimowany to Ci to terra na czas jakiś jeszcze wystarczy.
A sianko faktycznie zmień - tak jak pisali Świetlik i witia - ono nie jest dobrym podłożem dla żółwiowych łapek a poza tym jest bardzo "wilgociochłonne", czyli nie pozwala na utrzymanie wilgotności w terra na właściwym poziomie w w rezultacie zwierzak może się odwodnić...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ