Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:51:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Cuchnąca kupa  (Przeczytany 19312 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Cuchnąca kupa
« dnia: 25.12.2012, 12:16:30 pm »
Kupa Tofika cuchnie, jej konsystencja jest prawidłowa, brązowa , zwarta , mokra..niestety ale od zawsze śmierdzi.
Już sie tak do tego przyzwyczaiłem że nawet nigdy nie poruszałem tego tematu tu na forum...wydawało mi się to czymś normalnym. Nasza kupa też cuchnie. Gdzies wyczytałem ze kupa zdrowego żółwia nie śmierdzi.

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #1 dnia: 25.12.2012, 12:30:21 pm »
Śmierdząca kupa bardzo często jest oznaką pasozytów. Wiem z doswiadczenia, jak Rico miał pasożyty to kupa smierdziała mocno, po wyleczeniu jest praktycznie bezwonna.

Chyba, że juz badałeś i jest "czysty"?


Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #2 dnia: 25.12.2012, 12:44:27 pm »
Nie nie badałem nigdy. Nigdy też nie zastanawiałem się nad tym dlaczego jego kupa smierdzi. Wydawało mi sie to normalne.
Jest to bardzo grożne jeśli taka sytuacja trwa kilka lat ?

Co jeszcze może być tego powodem jeśli nie pasożyty?
« Ostatnia zmiana: 25.12.2012, 12:50:32 pm wysłana przez Fik »

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #3 dnia: 25.12.2012, 13:09:50 pm »
Z tego co tłumaczyła mi weterynarz - pasożyty zabierają z pożywienia gadziora wszystko co wartosciowe, a dla zołwia zostają same "śmieci" ze tak napiszę.
Trawienie jest gorsze i ogolny stan zdrowia.
Przy długotrwałym posiadaniu pasożytów, może dojść nawet do uszkodzenia sluzówki jelit. Nie wiem jak kwestia bólu, tutaj musiałby ktoś kto ma większe doświadczenia ode mnie się wypowiedzieć.

Mój Rico mial pasozyty, które zostały wyleczone. Potem dostawał wrotycz, który ma podobno działanie odrobaczające i na jesień jak znów badalismy kał, pasozyty się nie pojawiły.

generalnie badanie kału jest polecane conajmniej 2 x w roku, u żółwi przede wszystkim przed sezonem wybiegowym i na jesień, przed zimowaniem. To bardzo ważne.

Co jeszcze moze być powodem nie wiem, u Agamek Brodatych śmierdzący kał bywał też objawem zapalenia wątroby chyba, musiałabym poszukać tego na TCP ale to nie o agamkach temat.

Ja bym radziła spradzić kał. Badanie nie jest drogie, ja płacę w Krk około 25 zł. Chociaż Bartek kupił mikroskop więc po mału uczy sie jak to robić samemu.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #4 dnia: 25.12.2012, 13:32:55 pm »
U mnie też niezbyt przyjemna woń kału przed odrobaczaniem dokuczała, a teraz nic nie czuć  ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #5 dnia: 25.12.2012, 14:04:22 pm »
...a czy jakoś domowymi sposobami moge zacząć ograniczać ilość pasożytów w jego wnetrzu?
Np. wrotycz jak attra napisała...może jest coś innego co mógłbym mu podawać z jedzeniem, jakieś roślinki, preparaty dostępne, krople...nie wiem...........
Dopiero na początku stycznia znajdzie sie  u weta.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #6 dnia: 25.12.2012, 14:30:06 pm »
wrotycz jest chyba całkiem dobrym pomysłem jako naturalne odrobaczanie- u mnie też robaków nie ma, jak dostaje wrotycz. Chociaż przyznam, ze miałam stracha czy podawać czy nie, bo różne źródła mówią co innego. Nie wiem czy znajdziesz ziele wrotyczu suszone...

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #7 dnia: 25.12.2012, 14:57:34 pm »

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #8 dnia: 25.12.2012, 15:05:01 pm »
Nie wiem jak to jest z suszonym, ja dawałam świezy. Ale to niezbyt często. nie wiem czy to jego zasluga, ale Rico pasozytów nie ma.

Leków, kropli itp. sam nie możesz podać. Najpierw musisz wiedzieć czy pasozyty napewno są, a jak są to jaki rodzaj. Wtedy wet dobiera odpowiednią dawkę do wagi żółwia. Najlepiej żeby to zrobił wet, który zna sie na gadach.
Ja jak poszlam po lekarstwo do "zwykłego" to tak mi wyliczył dawkę, że gdybym ją podała, to prawdopodobnie bym zabiła Rico. Dobzre, że szłam tylko kupic lek - reszte wyliczyła mi nasza pani weterynarz z Krakowa.

Aha, ja podalawałm tylko listki, bez kwiatów.
 

Dodano 25.12.2012, 15:06:48 pm
A ten płyn co podałeś jest do stosowanie zewnętrznego, nie sądzę żeby sie nadawal...
« Ostatnia zmiana: 25.12.2012, 15:06:48 pm wysłana przez attra »
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #9 dnia: 25.12.2012, 19:32:20 pm »
W Wawie to ja za badanie kału to zapłaciłam chyba 15 zł. I kupa Manka nie dość, że rzadka to tez cuchnęła. Ale ja się nie bawiłam w roślinki tylko od razu pobiegłam do weta i dostał "coś" na nicienie a potem Metronidazol na pierwotniaki
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #10 dnia: 25.12.2012, 19:38:20 pm »
Nie no ja się nie chce bawić z roslinkami...ale co ja innego teraz moge zrobić.
Napisałem maila do p.Wilk kiedy moge najwcześniej przyjechać...bo teraz mam sporo czasu a po nowym roku może być problem.
Mają nawet jutro w tym Bytomiu czynne między 10-12. Jak nie odpisze to zadzwonie i może nawet jutro pojade pomimo tego że ja tam mam 90 km.
Jakoś tak wszyscy ją chwalicie..to niech to będzie ona, przynajmniej bedę miał pewność że podgatunek jak i sam gatunek potwierdzi mi prawidłowo.
 

Dodano 25.12.2012, 21:10:25 pm
Wrotycz jest trujący  :(   zawieraj tujon, który może  powodować drgawki. Liście i kwiaty są stosowane jako środki owadobójcze..
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=559
« Ostatnia zmiana: 25.12.2012, 21:10:25 pm wysłana przez Fik »

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #11 dnia: 26.12.2012, 14:28:26 pm »
Fik przejżyj ten temat (ostatnie posty na ostatniej stronie) http://forum.zolw.info/identyfikacja-roslin/rosliny-jadalne/30/  też się wahałam i długo myślałam, czy karmić tym Maćka czy nie, ale dostawał po kilka liści średnio co 10-14 dni plus liście chrzanu (bardzo lubi) i robactwa nie ma. Czytałam też, że  rozmaryn działa odrobaczająco.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #12 dnia: 26.12.2012, 15:19:54 pm »
Wrotycz nadaje się, jednak nie często.
Można podawać raz na jakiś czas. Ma właściwości odrabaczajce a żółwie go bardzo lubią  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #13 dnia: 26.12.2012, 15:37:26 pm »
Tak jak Oliwka pisze. Traktowany jako lekarstwo raz na jakiś czas. Same liście.
Tu była o tym dyskusja, na stronie 7
http://forum.zolw.info/ogolny/'pytania-do-zadania'-taki-ogolny-watek-do-zadawania-pytan/90/

Jak narazie mój Rico ma sie dobrze, za to nie ma robakow, dostawał wrotycz w sezonie i bardzo go lubił.
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Cuchnąca kupa
« Odpowiedź #14 dnia: 26.12.2012, 15:45:31 pm »
a mój wrotycz omijał szerokim łukiem- chyba zapach mu nie odpowiadał. Jadł dopiero przy małym oszustwie. Wrotycz warto potraktować jak skuteczny środek odrobaczający (w medycynie ludowej często stosowany do walki z pasożytami do tej pory) ale żeby był skuteczny, czyli zabił pasożyty i ewentualne larwy, które sie wylęgną z jaja, trzeba go podac tak jak tabletki czy inne środki odrobaczające u zwierząt tj. raz kilka listków i po ok 10 dniach kolejny raz.