Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 11:33:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne schodzenie skóry  (Przeczytany 11208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Dziwne schodzenie skóry
« dnia: 16.06.2009, 16:05:07 pm »
Witajcie,
zaniepokoiłam się skórą schodzącą Kapslowi- wygląda to trochę dziwnie jak dla mnie, zerknijcie proszę:







Najbardziej niepokoi mnie zdjęcie drugie, gdzie możecie zobaczyć na łapce takie pęknięcia w których widać taką delikatną skórę. Jeśli to nic takiego, to ok, ale wolę się upewnić....
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #1 dnia: 16.06.2009, 16:38:16 pm »
Hej,

przyznam szczerze, że ja raczej specjalistą od chorób żółwiowych nie jestem, dlatego nie chciałbym Cię wprowadzać w błąd, jednakże...

moim żółwiom też czasami schodzi skóra, ale ja nigdy przy tym nie zaobserwowałem niczego niepokojącego. Zerknąłem jednak przed chwilką do takiej jednej mądrej książki na temat żółwi gdzie jest napisane, że schodzenie skóry, wraz z powstającymi pęknięciami może być oznaką przedawkowania witaminy A. Są to przypadki rzadkie, ale obecne, szczególnie jeżeli witaminę tą podaję się sztucznie, tj. nie w pokarmie tylko w postaci preparatów, a Twój żółw był przecież ostatnio na leczeniu. Może tam mu coś podali?! Podkreślam jednak, że to wiedza książkowa. Ja osobiście z przedawkowaniem witaminy A nie miałem nigdy do czynienia, także nie jestem w stanie w stu procentach powiedzieć, co tak na prawdę Kapslowi dolega. ??? 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #2 dnia: 16.06.2009, 16:47:29 pm »
Wiez mi sie wydaje ze maluszki maja juz taka dendencje do wiekszego luszczenia sie skury jak starsze zolwie, ja tez oststnio sie mecze z jednym mauretankiem, kapie go juz prawie codziennie a skura wyglada i tak duzo gozej jak u jego brata. Nie wiem czym to moze byc spowodowane, brakiem jakis witamin czy jak, chociaz nie sadze bo ja daje moim przynajmniej raz w tygodniu vitaminy i prawie codziennie dostaja wapno nie mowiac o mleczakowej diecie , wiec sama chciala bym wiedziec co jeszcze mozna dla nich zrobic . Dodam jeszcze ze tero jest spryskiwane codziennie po za tym ostatnie trzy tygodnie prawie codziennie siedza na dworze . Jedna rzecz ktora mgla by miec wplyw to to ze oba byly chore moj tak i twoj , oba w dodatku mialy bombelki z nosa , i moze poprostu maja troszke slabszy organizm ...
Oooo....  chyba witia rozwiazal problem ;)...

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #3 dnia: 16.06.2009, 16:52:32 pm »
Dobra robota Witia , postaram sie nie podawac im vitamin przez jakis czas ,szczegulnie jemu, bo tak jak mowie to juz trwa jakis czas i tez zaczelo mnie to niepokoic, a szczerze jak byl chory to wet ladowal w niego co popadnie to samo u Swietlika , wiec napewno po jakims czasie pewnego rosdzaju alergia musiala wystapic , tak jak u ludzi tak i u zwierzat cialo ma limit na pobieranie pewnych vitamin .

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #4 dnia: 16.06.2009, 17:07:05 pm »
No ja swoim żółwiom też już od dłuższego czasu nie podaje żadnych witamin, bo się trochę na ten temat nasłuchałem... Wydaje mi się, że jak żółw wszystko ma co mu potrzeba (urozmaicona dieta itp.), to te witaminy są raczej zbędne. ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #5 dnia: 16.06.2009, 17:38:40 pm »
Wiez juz kiedys tez na ten temat dyskutowalismy i z mojego punktu widzenia to niektorym gatunka trzeba je raczej podawac , z tym ze jak widzisz moge sie mylic. Ale jesli chodzi o gatunki tropikalne to ciezko im stworzyc idealne warunki a juz wogule diete, bo wiadomo pewnych roslin tutaj nie ma , a jesli sa to czasami sa one zbyt drogie i trzeba je zastepowac innymi , a te znowusz maja podobne skladnieki ale zazwyczaj czegos tam im brakuje itp... itd..., tak jak np. lesny i zabuti potrzebuja dwa do trzech razy w tygodniu owocow takich ja mango, papaya czy melon, raz w tygodniu jakiegos slimaka, a jak wiadomo nasze slimaki tez nie takie same jak te tropikalne wiec dlatego moj poglad na ta sprawe jest taki. :-\

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #6 dnia: 16.06.2009, 18:11:05 pm »
pewnych roslin tutaj nie ma ... np. lesny i zabuti potrzebuja dwa do trzech razy w tygodniu owocow takich ja mango, papaya czy melon, raz w tygodniu jakiegos slimaka, a jak wiadomo nasze slimaki tez nie takie same jak te tropikalne...

Tak na to patrząc to z pewnością masz rację, tym bardziej, że nie jesteśmy do końca w stanie zastąpić pokarmu nawet naszym rodzimym żółwiom (europejskim), jaki mają na wolności.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline gosia101097

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Reputacja: 3
  • Żółw stepowy - Toto
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #7 dnia: 16.06.2009, 19:16:01 pm »
Witaj mojemu Toto też tak się robi schodzi mu skóra i też ma takie jaśniejsze łuski jak Kapselowi na łapkach tylko Toto ma na główce
To,to,to.... TOTO!!!

Offline Karol

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 1
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #8 dnia: 17.06.2009, 00:09:24 am »
Przy przedawkowaniu wit A skóra schodzi całymi płatami tworząc rozległe sączące sie rany, a to z tego powodu, że schodzi cała zrogowaciała skóra aż do warstwy zywych komórek. Ja odchowując T.graeca miałem naprawdę spartańskie warunki ale zapewnionych było kilka rzeczy: wysoka wilgotność, właściwa urozmaicona dieta z dodatkiem wapnia, bez sztucznych witamin UV i rosły koncertowo. Na fotkach widać wg mnie objawy niedoboru wody w czasie wzrostu: zapadnięte płytki plastronu,źle schodząca wylinka no i ten pękający naskórek.
Podłoże, które stosuje Malwa wg mnie jest dobre dla zwierzat dorosłych a nie dla maluchów. To podłoze sprawia wrażenie suchego i niezbyt chłonnego. Osobiscie wolę zostać przy darni, włóknie kokosowym i torfie.

Problem z górnymi drogami oddechowymi może mieć podłoże srodowiskowe(niska wilgotność powietrza w czasie snu, pylace podłoze) czy zkaźne tzn bakterie i wirusy czaem grzyby czy też niedoborowe(wit A i E)

Pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #9 dnia: 17.06.2009, 00:38:48 am »
Świetlik - jak skóra schodzi i pod spodem jest nowa, nie tworzą się rany to powodów do wielkiego alarmu nie ma. Gorzej jakby schodziły łuski z tylnych łapek. Jaką masz wilgotność w terra? Bo zbyt suche środowisko jest naczęstszą przyczyną takiego "płatowego" łuszczenia się skóry u żółwi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #10 dnia: 17.06.2009, 09:01:30 am »
Wilgotność: 55-65% zwykle. Ale on głównie rezyduje w tej ciepłej części, gdzie wiadomo- wilgotność jest niższa.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #11 dnia: 17.06.2009, 09:17:41 am »
Siema Karol , od pol roku mam ziemie wymieszana z kostaka kokosowa, wiec to raczej nie jest to, po za tym inne moje zolwiki tego nie maja , tylko ten jeden wiec to tez jest zastanawiajace dlaczego tylko jemu ta skora zchodzi , mysle ze moze to byc powiazane z tymi witaminami , ale tak jak juz pisalam poprzednio przestane je jemu podawac na jakis czas i zobacze czy to moze byc przyczyna.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #12 dnia: 18.06.2009, 01:02:03 am »
To wilgotność jest OK. W nocy pewno jak lampy gasną jest powyzej 60%.
A Kapsel śpi w części bardziej wilgotnej - na ziemi, czy tam gdzie jest kostka bukowa?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #13 dnia: 14.07.2009, 12:53:03 pm »
No a co by ktoś mądry powiedział na temat schodzenia skóry u starego żółwia, który przebywa na wybiegu od wczesnej wiosny?

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Dziwne schodzenie skóry
« Odpowiedź #14 dnia: 14.07.2009, 22:21:32 pm »
Basiu, tak na serio to może mu brakuje jakichś witamin, a tak na żarty to może mu skóra po opalaniu schodzi?! ;) ;D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl