Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 12:47:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Głośny oddech  (Przeczytany 6607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Głośny oddech
« dnia: 07.06.2008, 13:38:58 pm »
Dziś zauważyłam u mojego Janka głośny oddech. Brzmiało to tak jakby miał gile w nosie i je wciągał. Jest on aktywny spaceruje po terrarium, je normalnie daje się kapac i wogule. Teraz okazuje sie, że podobno już wcześniej oddychał głośniej (tak mówi moja babcia). Więc nie wiem czy to znaczy, że mu przechodzi czy mam się duac do weterynarza. A jak tak to zancie jakiegoś dobrego w Łodzi lub okolicach??? Pomóżcie ja nie moge gp starcic.
ŻłÓwInKa ;)

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #1 dnia: 07.06.2008, 13:48:19 pm »
A i mam jeszcze jedno pytanko czy to, że jazek wciąz chodzi wzdłuż jednej sciany terrarium i drapie to jest noralne???
ŻłÓwInKa ;)

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #2 dnia: 07.06.2008, 13:58:39 pm »
Po pierwsze , jeśli masz spore wątpliwości, zawsze lepiej będzie wybrać wizytę u weterynarza...
Po drugie czy pojawia mu się jakaś wydzielina w rejonie otworków nosowych  , czy to dziwne oddychanie  pojawia się np. wtedy kiedy mu w jakiś sposób przeszkadzasz , biorąc go np. na ręce? Moje żółwiki wtedy z reguły dają mi do zrozumienia ,że im to nie pasuje poprzez ,,fukanie".
Co do chodzenia to jest to po prostu jego koncepcja na spacery w terra , skrobanie też wydaje mi się normalne...widać chciałby wyjść...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline żłówinka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 0
  • Jestesm właścicielką stepowca Janka
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #3 dnia: 07.06.2008, 14:04:51 pm »
Nie ma żadnej wydzieliny oczka też ma ładne i sparwdze czu w terra też wydaje takie dzwięki. Dzięki za pomoc.
ŻłÓwInKa ;)

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #4 dnia: 08.06.2008, 09:44:08 am »
Masz może mozliwość nagrania tych odgłosów, najlepiej film?

A co do chodzenia wzdłuż ściany, to może nei pasować mu umeblowanie lub poprostu uważam, że ma za mało miejsca i chce wyjść.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #5 dnia: 15.06.2008, 12:31:34 pm »
żółwie w zasadzie oddychają bezgłośnie, czasem gdy są zdenerwowane ich oddech staje się słyszalny. Podobnie w przypadku nagłego ruchu kończyn i wypuszczenia na raz większej ilości powietrza z płuc. Może w sytuacji gdy zaobserwoałaś głosniejszy oddech żółwik sie czegoś przestraszył. Postaraj sie zapewnić mu spokój i obserwuj.

Ważne że nie ma wydzieliny z nosa i żółw nie łapie powietrza dziobem bo to są objawy bardzo niepokojące...

Chodzenie wzdłuż ściany i drapanie to niestety zmora chowu w terrarium, na wybiegu nie ma tego problemu. Było kilka ciekawych wątków na ten temat, poszukaj... ogólnie wnioski są dość rozbieżne... może być tak że żółwiowi coś nie odpowiada, jest mu za ciasno, a czasem po prostu nie odpowiada mu to że ma tak mało przestrzeni życiowej...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głośny oddech
« Odpowiedź #6 dnia: 20.06.2008, 21:37:51 pm »
Żółwie często głośno "fukają". Dlatego jeśli nie ma widicznych obiawów choroby np. katar, apatia, opuchlizna, brak apetytu czy inne nie panikowałabym, bo żółwie dość głośno oddychają.
TUPTUŚ