Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:46:16 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]  (Przeczytany 15232 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Co ile żółwie robią kupkę przy codziennym jedzeniu? żółw jest w nowym środowisku (terrarium+wybieg) od m-ca,czy to kwestia stresu? widziałam jego 2 kupki...i ta druga to wczoraj,wymuszona długą ciepłą kąpielą.. Je mlecze i babkę...może ma zatwardzenie? siku też raz tylko sprzątałam.. pamiętam,ze jak żywił się sałatą to codziennie musiałam po nim sprzątać. Dzisiaj znowu go kąpałam i nic..

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2008, 10:10:08 am »
Mój robi mniej więcej co drugi dzień.
TUPTUŚ

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 08.09.2008, 10:27:15 am »
 ??? to w takim razie co powinnam robić???

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 08.09.2008, 10:59:25 am »
Wykąp go może jeszcze codziennie przez kilka dni. Nawet jeśli ma zatwardzenie to nic mu się nie powinno stać, gorsze są biegunki. Zakładam oczywiście, że to nie jest zaczopowanie, ale skoro wczoraj coś było to ok. Przemiana materii u żółwi zależy od temperatury. Jeśli jest chłodniej to nic się nie będzie działo przez kilka dni po posiłku. Niektórzy głodzą zwierzaka przed zimowaniem nawet miesiąc, bo tak późno od ostatniego listka może on się wypróżnić. Myślę więc, że nie jest źle. Aha, pamiętaj, że nie wszystko widać, szczególnie na darni więc jest szansa, że przegapiłaś po prostu.
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 08.09.2008, 17:00:51 pm »
marchewki startej mu daj, mojemu niuniowi to pomaga.
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 08.09.2008, 20:14:34 pm »
marchewki startej mu daj, mojemu niuniowi to pomaga.

Agnieszko, kiedyś pisałaś, że marchewka pomaga na biegunki, teraz piszesz o zatwardzeniu. Zastanów się, czy się nie pomyliłaś za którymś razem. Ja korzystając z twoich wcześniejszych rad daję marchewkę kiedy kał żółwia jest zbyt luźny i mam wrażenie, że pomaga.
may you always hear the whisper of wings

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 08.09.2008, 22:42:47 pm »
Dałam wczoraj mu marchewkę,tak na logikę pomyślałam-dużo błonnika. Dzisiaj nic nie jadł...spał przez cały dzień,jak przyszłam z pracy to zjadł listek mlecza i bazylii..i znowu spać. Zero śladów po kupce-nie kąpałam go,bo chciał spać.
Tak na marginesie-czy to nie dziwne że żółw nie chce spać w kryjówce? wybiera najbardziej nagrzany róg terrarium i na samej ziemi-trochę się wkopawszy śpi..w kryjówce ma sianko,a nie chce spać:(
Na wybiegu z kolei śpi w kryjówce.. ??? chodzi o kwestie przestrzeni?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 09.09.2008, 08:08:43 am »
Z moich obserwacji wynika że o tej porze roku żółwie już zwalniają, więcej śpią, mniej buszują i mniej jedzą. Możliwe więc że żółw już instynktownie przygotowuje się do nadchodzącej zimy. Kupki powinny się jednak okresowo pojawiać. Musisz się upewnić czy aby na pewno ich nie przegapiasz bo w darni wcale nie jest łatwo je zlokalizować zwłaszcza jak sa małe i zaschnięte.
Staraj się często kapać żółwia w ciepłej wodzie po ok 30 minut. Brak wody uniemożliwia wydalanie. Woda ułatwia, szczególnie ciepła gdyż rozluźnia mięśnie. Kąpiele pomagają jednak niekoniecznie żółw od razu wydali kupkę w wodzie, czasem dopiero po pewnym czasie.

Pisałaś że kilka dni temu żółw wydalił kupkę w wodzie. Napisz czy kupka była normalna i czy żółw miał trudności z jej wydaleniem.

Z naturalnym metod pomaga podanie do zjedzenia korzenia mniszka lekarskiego.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #8 dnia: 09.09.2008, 08:18:15 am »
Beatko-trudno mi stwierdzić, czy w wodzie wydalona kupa była zwarta-powiedziałabym,ze częściowo.
Na pewno nie była w postaci upłynnionej. Czy z wysiłkiem-wydaje mi się,ze nie,po prostu chodził po wannie i nagle wypłynęło to spod niego..
Darni już nie mam od 2 tyg,bo mi zgniła-obecnie żółw chodzi po samej ziemi,w kryjówce ma sianko jedynie.Zasadziłam tez melisę,lubczyk i bazylię-ale efektów nie widać jak na razie:(
Ziemie w ostatni weekend prażyłam w piekarniku (aby muszki wytępić)więc sprawdzałam czy nie ma czegoś zaschniętego. Codziennie po powrocie z pracy sprawdzam..Może się zaczopował?
Do wody sam wchodzi w terrarium-bardzo mnie tym zaskoczył..po prostu wchodzi do baseniku z wodą i siedząc w wodzie je sobie zielsko,śmieszne to jest ;D

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #9 dnia: 09.09.2008, 08:54:46 am »
Jak nie mial możliwości się zapchać i jakieś tam kupki robi to bym się zbytnio nie martwiła, faktycznie ich metabolizm zwalnia i podejrzewam że jelita nie pracują już tak szybko o tej porze roku. Zresztą gdzieś tam piszesz, że teraz ma mniejszy apetyt i pokrzywa już mu nie pasuje - czyli zwalnia. Jak nie zimowalam to tez sie tym martwiłam, nawet notowalam sobie każdą zrobioną kupkę - jak na wiosnę kupka była codziennie tak o tej porze raz na dwa tygodnie czy nawet jeszcze rzadziej zimą, mimo że niby jadly. Nawet częstsze kąpiele czy spacery nie zawsze kończyły sie kupką. Także funduj mu kąpiele i obserwuj.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #10 dnia: 09.09.2008, 19:46:40 pm »
Dałam wczoraj mu marchewkę,tak na logikę pomyślałam-dużo błonnika.

właśnie błonnik, o ile mi wiadomo, ma właściwości konstypujące. jak zwał, tak zwał, chodzi o to, że w przypadku zatwardzenia trzeba raczej rozluźnić. ja bym marchwi nie podawał.
may you always hear the whisper of wings

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #11 dnia: 12.09.2008, 14:49:21 pm »
Żółwie często też zjadają swoje własne odchody.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Jak często żółw powinien się wypróżniać? [wydzielony]
« Odpowiedź #12 dnia: 06.10.2008, 09:48:53 am »
Apropo, mój Tusiek dorwał się tydzień temu na spacerze (chyba już ostatnim)do psiej kupy. Jeju mam nadzieję, że nic mu nie będzie. Nie jadł jej ale juz ją dotykał buźką - chwila mojej nieuwagi.
TUPTUŚ