Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 14:49:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?  (Przeczytany 4613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« dnia: 08.09.2013, 12:17:09 pm »
Witam Forumowiczów. Mam problem z moim żółwiem i zwracam się do Was z prośbą o podanie jakiś sprawdzonych sposobów na opuchnięte oczy. Żółwik od jakiś dwóch tygodni odmawia zupełnie jedzenia czegokolwiek, ewentualnie skubnie raz czy dwa mleczyk albo ślaz. Ma zapuchnięte oczy, jak do tej pory przemywałam je rumiankiem i troszeczkę pomagało, ale tylko na chwilę. Wyczytałam tu na forum, że rumianek może uczulać więc chciałam się dowiedzieć czy ktoś z Was stosował może jakieś inne zioła?
W piątek wybieram się do doktora Piaseckiego na wizytę i liczę na jego pomoc. Nie udało mi się niestety wykonać badania kału na pasożyty gdyż żółw nic nie wydala. Kąpię go 2-3 razy dziennie w letniej wodzie. W związku z tym, że stan zapuchnięcia oczu nie pozwala mu na ich otwarcie to tylko leży na słońcu i się wygrzewa. Całe dnie przesypia.
Co do warunków życia mojego żółwia - Mieszka w ciągu dnia na wybiegu 2x3m, na noc zabieram go do domu, bo zdarza się już czasem po 10 stopni w nocy i to już jest za zimno. W domu ma terrarium 115 cm x 80 cm z lampką grzewczą i UVB, dwie strefy sucha i wilgotna, kryjówki, basenik z wodą, ziemia, darń.
Karmiłam go jak do tej pory ślazem, mniszkiem, babką, cynią, dalią, bazylią, miętą, melisą, liśćmi malin, porzeczek, poziomek, truskawek, trzykrotką, koniczyną, rukolą, fiołkami, różą, hibiskusem, pępawą zieloną, jasnota purpurową, pokrzywą, nasturcją, smagliczką, żółtolicą drobnokwiatową, kwiatami powoju, malwy, w poniedziałki robiłam mu post. Karmiłam przynajmniej dopóki chciał jeść. Wszystkie roślinki są wyhodowane w moim ogródku, więc zdrowe, niepryskane. 2-3 razy w tygodniu posypywałam mu jedzenie sepią, poza tym sepia leży w terrarium, ale zwierzak raczej nigdy nie był zainteresowany.
Niedawno skracałam żółwiowi dziób więc nie ma problemów mechanicznych z pobieraniem pokarmu. Z tego co udało mi się zobaczyć pyszczek ma w środku w normalnym stanie, żadnych nalotów, język różowy.
Podejrzewam, że to jakieś pasożyty, ale nie dowiem się dopóki nie pójdę do weterynarza, a to dopiero w piątek. Macie jakieś sugestie jak można mu ulżyć do tego czasu? W czym kąpać, co spróbować dać do jedzenia? Podsunąć mu jakieś jabłko żeby chociaż zjadł cokolwiek?

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.09.2013, 12:41:29 pm »
Opuchnięte oczy dobrze jest przemywać świetlikiem. Zamiast jabłka jednak może lepiej daj trochę startej marchewki.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.09.2013, 12:43:11 pm »
Ja miałam duże problemy z oczami mojej małej Feli.
Oko było bardzo opuchnięte, po 2 tygodniach codziennego kąpania w mocnym świetliku wybrałam się do weta.
Okazało się że ma małe nacięcie na powiece, mogło ją coś ukłuć i to wywoływało podrażnienie oprócz tego miała nicienie i pierwotniaki..
Dostała Wit. A w zastrzyku, leki odrobaczające i pomogło.
 powodzenia.. :)

Dodam jeszcze że kąpałam ja w naprawdę mocnym świetliku, zalewałam ok. 5 saszetek i troszkę pomógł.
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.09.2013, 12:46:54 pm »
O, dziękuję za odpowiedź. Z marchewką już próbowałam, wiem że ma dużo wit. A, ale niestety Napoleon nic nie zjadł. Spróbuję z tym świetlikiem.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #4 dnia: 09.09.2013, 10:47:36 am »
Do jedzenia możesz jeszcze spróbować z cykorią, jest chętnie zjadana. Najlepiej mu pod nos to podsuwać jak leży pod lampą - bo jak głównie śpi to nie ma co liczyć, że sam do miski pójdzie.

Rozumie, że przestał jeść jak się problem z oczami zaczął? A on je w ogóle otwiera?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #5 dnia: 09.09.2013, 10:56:29 am »
Tak, przestał jeść jak spuchły mu oczy. Otwiera je jedynie po kąpieli na chwilkę, kiedy ciepła woda nieco łagodzi opuchliznę i jak zanoszę go na wybieg to uchyla żeby zobaczyć w którą stronę iść na słońce.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #6 dnia: 09.09.2013, 11:15:36 am »
Czyli może nie je bo nie widzi. Podstaw mu coś co lubił pod sam nos - może się skusi.

I badania trzeba zrobić pod kątem pasożytków. Od zarobaczenia mogły mu oczy spuchnąć. Bo raczej nie ma na wybiegu piachu, czy jakiś elementów ostrych?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #7 dnia: 09.09.2013, 12:45:59 pm »
Mam nadzieję, że się uda chociaż wymaz z kloaki zrobić, bo poluję już długo, ale że on nic nie je to też nic nie wydala i może być niełatwo z badaniami na pasożyty :/
Na wybiegu ma ziemię, trawę, roślinki, trochę kamieni do wspinania, nic na tyle ostrego żeby się skaleczył nie przychodzi mi do głowy.
Jedzenie próbuję mu podtykać, ale to nie skutkuje :(

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #8 dnia: 09.09.2013, 13:23:03 pm »
Można by "w ciemno" jakiś ogólny środek podać, ale jak nie je to nie bedzie miał jak robali wydalić i też niedobrze.

Sprobuj go wykąpać, położyć pod lampę i jak się nagrzeje podtykać pod nos jedzenie. Nie chce cykorii, próbuj dynie, tego nie - to kawałek jabłka. Powinien wreszcie dziób otworzyć.  
« Ostatnia zmiana: 09.09.2013, 13:35:47 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #9 dnia: 09.09.2013, 13:25:44 pm »
Kąpię go tak od kilku dni już. Po południu powinnam mieć świetlik to go w tym wykąpię i zobaczę czy to coś pomoże.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #10 dnia: 09.09.2013, 13:37:26 pm »
Świetlik powinien nico opuchliznę oczu złagodzić.
Zastępczo oczy można też przemyć naparem z czarnej, zwykłej herbaty.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiarka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 2
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #11 dnia: 09.09.2013, 13:39:37 pm »
Bałabym się podawać coś sama w ciemno. Jeszcze bym mu zaszkodziła przez przypadek.

Dziękuję za wszystkie pomysły i propozycje :) Dobrze wiedzieć, że zawsze można się zgłosić i ktoś wyciągnie pomocną dłoń :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Jak ulżyć przy opuchniętych oczach?
« Odpowiedź #12 dnia: 09.09.2013, 13:46:16 pm »
Takie odrobaczanie w "ciemno" żółwiowi nie zaszkodzi. Oczywiście trzeba dawkę dobrą do wagi odmierzyć.
Tylko można nie trafić - np. da sie coś na nicienie a ten będzie miał pierwotniaki.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ