Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 13:16:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Krzywica  (Przeczytany 14026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Krzywica
« dnia: 06.11.2008, 11:05:35 am »
Powiedzcie mi kochani jak to jest:
Zaglądałam na stronę pupile.com, by sobie pooglądać ładne zdjęcia żółwików. To było zanim znalazłam to forum. I tam w komentarzach zdjęć żółwików wielokrotnie ludzi mówili coś w stylu: "ma lekką krzywicę", lub "widać krzywicę" czy coś takiego. Jak to jest z tą krzywicą, jak ją rozpoznać, jak uchoronić żółwika przed nią?

Bo muszę Wam powiedzieć, że niesamowicie przejmuję się zdrowiem mojego przyszłego maleństwa i chcę wszystkiego się dowiedzieć:)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Krzywica
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2008, 11:16:23 am »
Żółw który nie ma dostępu do promieniowania UVB zapada na krzywicę. Wiele żółwików jest także źle odżywianych. Skutkiem tego jest deformacją pancerza. Wszelkie onformacje na ten temat znajdziesz tu:
http://www.zolw.info/spisy/syndrom-piramidalnego-wzrostu-tarczek-u-zolwi-ang.-pyramidal-growth-syndrome-pgs.html
http://www.zolw.info/spisy/najczesciej-wystepujace-choroby-zolwi-ladowych-ich-objawy-i-leczenie.html
http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/zywienie-zolwi-ladowych.html
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Krzywica
« Odpowiedź #2 dnia: 06.11.2008, 11:32:44 am »
Krzywica jest jedną z form tzw. metabolicznej choroby kości (MBD od ang. metabolic bone disease). Niekiedy pojęcia te stosowane są zamiennie, aczkolwiek MBD może objemować jeszcze kilka innych schorzeń jak np. osteoporozę czy osteodystrofię.
MBD polega na zaburzeniach w mineralizacji kości wskutek zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu. Przyczyna leży przede wszyskim w złej diecie z przewagą fosforu w stosunku do wapnia i niewłasciwych warunkach (brak ekspozycji na promieniowanie UVB). Może też powstać wtórnie w wyniku choroby nerek i wątroby.
Objawy choroby to: miękkość i deformacje pancerza, rozmiękczenie i zniekształcenia szczęki, łamliwość kości, obrzeki, zmiany zachowania (apatyczność, brak apetytu).
Prawidłowo żywione i zaopatrzone w odpowiednią dawkę UV żółwie nie muszą obawiać się choroby.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Krzywica
« Odpowiedź #3 dnia: 06.11.2008, 11:40:35 am »
Po pierwsze jak chcesz się czegoś dowiedzieć konkretniejszego o żółwiach to napewno nie ze strony pupile.com
W ogromnej części żółwie tam prezentowane wyglądają jakby były krzyżówką wielbłąda i jeża dodatkowo nadepniięte przez słonia a do tego są w rękach osób które nie mają bladego pojęcia o gatunku który trzymają.
To tak w formie wstępu.

Co do krzywicy to powstaje ona dlatego że żółw jest źle karmiony (np. warzywami i owocami w ogromnych ilościach) i nie ma dostępu do promieniowania uv.
Zbyt szybkie nabieranie cm i wagi bez dostępu do uv powoduje przerastanie żółwia. Tworzą sie wtedy ogromne przyrosty (bardzo widoczne u stepowcow, ale nie tworzą charakterystycznych "piramidek") i deformacje pancerza w postaci piramidek. Są one łatwo zauważalne np. u t.hermanni.

U żółwi stepowcy krzywica zazwyczaj wygląda tak że żółw dostaje jakby "garba" w przedniej części karapaksu. Cały proces zaczyna się od powolnego krzywego przyrastania tarczek. Jets to bardzo charakterystyczne u stepowców. Wygląda to tak że żółw zaczyna z jednej strony przyrastać bardziej a z drugiej mniej. To jest włąśnie ostrzeżenie żeby bardzo radykalnie ograniczyć podawanie pokarmu.
U innych gatunków nie widziałem żeby właśnie tak wyglądała krzywica.
Aby tego uniknąć to musisz poznać prawidłowe metody karmienia gatunku jaki masz/będziesz miała to podstawa.
Może to być sporym zaskoczeniem dla osób które zaczynają "przygodę" z żółwiami ale wbrew powszechnym przekonaniom nie jedzą one wszystkiego i zawsze.
Są gatunki ściśle wyspecjalizowane w trawieniu określonego pokarmu np. g.sulcata czy też g.pardalis które w naturze odżywiają się przede wszystkim trawami i raczej trudno wyobrazić sobie żółwia tego gatunku wcinającego melona czy też ogórka. To jest dla nich zle.
Jeżeli masz/chcesz mieć żółwia stepowego to osobiście mogę powiedzieć Tobie że jedna z najważniejszych spraw u tego gatunku jest właśnie karmienie. Polega to na tym że żółwie te powinny mieć ściśle ograniczaną ilość pokarmu, gdyż nie są przystosowane do całorocznego jej pobierania. Wiąże się to przede wszystkim z okresami spoczynku (letnim i zimowym). Pokarm powinien byc obfity (gatunkowo) jedynie na wiosnę, a w póżniejszych porach roku coraz bardziej skąpy przechodzący w susz.
Pokarm najlepeij podawać rano w bardzo niewielkich ilościach (gdy żółw jeszcze śpi) i w późnych godzinach popołudniowych. Gdy się wybudzi (rano)lub zwiększy swą aktywność ponownie popołudniu instynktownie będzie szukał pokarmu gdyż tak jest zaprogramowany jego cykl dzienny. Znam osoby które karmią swoje stepowce 1-2 razy w tygodniu niemal cały rok suszem i żółwie te są w świetnej kondycji. Wydaje się jednak że pierwsza metoda jest bardziej naturalna.

A jak jest mowa o żywieniu i cyklach dziennych/rocznych to namawiam do zimowania żółwia, bo to jest dla niego samo zdrowie. W ogromnym stopniu minimalizuje ryzyko pojawienia się zbyt duzych przyrostów, wpływa prawidłowo na rozwój organów wewnętrznych i przede wszystkim daje możliwość ich regeneracji i przedłużenia im żywotności.

Pozdrawiam.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Krzywica
« Odpowiedź #4 dnia: 06.11.2008, 11:48:14 am »
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.

Ja planuję kupić greckiego, ale i tak przyda mi się to wszystko- uzupełniam notatki. ;)

Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Krzywica
« Odpowiedź #5 dnia: 06.11.2008, 14:01:25 pm »
wyglądają jakby były krzyżówką wielbłąda i jeża dodatkowo nadepniięte przez słonia

o rany ale porównanie  ;)
TUPTUŚ