Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:56:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nadmiernie starte pazury  (Przeczytany 4398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Nadmiernie starte pazury
« dnia: 21.06.2008, 13:00:37 pm »
Witam.
Dziś zauważyłam ,że moja żółwinka ma strasznie starte pazurki u tylnych nóg.  :'(To znaczy dwa wewnętrzne pazury. Są tak zpiłowane , że prawie całkowicie. Ostatnio ( jak wiecie ) urządzam nowy wystrój terrarium i żółwek musi przeczekać jeszcze jakiś czas w pojemniku z siankiem. Martwią mnie te pazury ,bo są bardzo mocno ztarte ( tak bardzo ,że nawet ten nerw wewnątrz pazura też jest naruszony) On normalnie łazi, ale może go to boli? ??? Przemyć mu to wodą utlenioną czy czymś? ???
Przełoże go do innego pojemnika, żeby już nie zcierał pazurów...ale czy to mu szybko odrośnie?
( może teraz jest mu trochę niewygodnie i dlatego próbuje wyjść i w ten sposób zsówa się niszcząc pazury ,ale za to za tydzień będzie miał luksus. Urządzam terrarium wielkości stołu  ;D)
Pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nadmiernie starte pazury
« Odpowiedź #1 dnia: 21.06.2008, 13:44:34 pm »
Daj fotę, jak to wygląda. Po czym on chodził?
TUPTUŚ

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Nadmiernie starte pazury
« Odpowiedź #2 dnia: 21.06.2008, 13:58:12 pm »
Kilka dni temu zauważyłam ,że siano w moim terrarium zaczyna pleśnieć, więc wszystko wywaliłam i wymyłam. Żółw wylądował w starej hym... można to nazwać kuwetą , ale jest to plastikowe dno od klatki . Dałam tam świeże sianko. No i on po tym chodzi.
A dziś zauważyłam starte pazury. Myślę, że on musiał próbować kopać i w ten sposób starł pazury o plastik ( bo w terrarium zawsze kopał ,tylko tam miał dużo siana, a tu chyba drapał w plastik. Tylko dwa pazury są takie. Niestety nie mam możliwości dać fotek , bo nie posiadam aparatu cyfrowego  :-\ Ale to wygląda tak jakby ktoś mu pilniczkiem spiłował pazur ( dwa pazury).

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Nadmiernie starte pazury
« Odpowiedź #3 dnia: 22.06.2008, 07:12:29 am »
A ile siedział w tym pojemniku? Musiał by kopać intensywnie żeby tak zetrzeć.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nadmiernie starte pazury
« Odpowiedź #4 dnia: 22.06.2008, 10:41:32 am »
Takie nierównomierne ścieranie pazurków ma zwykle miejsce gdy żółw nie stawia nóżek całkiem prawidłowo ale trochę na boki. Muszę przyjrzeć się mojemu żółwiowi bo on chodzi trochę nieprawidłowo i ma tak właśnie bardziej starte pazurki od strony wewnętrznej, ale są one cały czas takie same, ani nie nadmiernie starte ani też nie przerastają.  Jeżeli z pazurka nic nie cieknie i wygląda normalnie to nie ma powodów do zmartwień, odrośnie.

U mnie była podobna sytuacja dwa lata temu z pazurami na przodzie. Miałam tak szorstkie kamienie tworzące murek na wybiegu że żółw bardzo mocno starł o nie przednie pazury, bo często się na nie wspinał. Też miałam wrażenie że na końcu pazurów widać już nerw ale żółw nadal drapał i drapał. Szybko wymieniłam te kamienie i dałam żółwia na inny wybieg ogrodzony deskami gdzie nie wspinał się na ogrodzenie ale pomyślałam sobie że gdyby go bolało to chyba by przestał drapać, a jednak nie przestawał zanim go nie zabrałam z tego wybiegu na inny...
Z drugiej strony już następnej wiosny miał pazurki wręcz przerośnięte, odrosły normalnie i bardzo szybko.

Wskazane byłoby miększe ale stabilne podłoże aby nóżki były stawiane bardziej pionowo wtedy kontakt z podłożem pazurków wewnętrznych jest mniejszy. Możliwe że żółw prawidłowo chodzi ale ślizgał się po czymś i dlatego tak nierównomiernie je starł. Darń na pewno pozytywnie wpłynie na stan pazurów.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU