Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 12.05.2024, 16:02:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nieprawidłowy mocz?  (Przeczytany 4970 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tian_shan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Nieprawidłowy mocz?
« dnia: 26.10.2013, 19:29:04 pm »
Jak często wasze żółwie robią siku? Jak pisałam już wcześniej w innym wątku moja żółwica miała po zeszłej zimie problemy z nerkami, była w szpitalu i wyszła z tego. Od tego czasu kąpię ją około co drugi dzień lub nawet codziennie w urosanie i daję rośliny poprawiające pracę nerek. Zawsze też sprawdzam kolor i ilość moczu i konsystencję kupy. Po powrocie ze szpitala na początku maja przez pewien czas nie robila siku, potem zrobiła i wraz z nim wyszło coś w rodzaju sporego czopu wielkości 2-3 cm - gęsty, zbity w środku,na zewnąrz serwantkowy i koloru lekkoróżowego. Zdenerwowałam się tym i powiedziałam o tym wet podczas kontroli poszpitalnej, która była kilka dni później (miesiąc po szpitalu). Wet stwierdził, że jeśli to po szpitalu to może być, ale gdyby się powtarzało częściej należy skonsultować. Myślę, że to może był nadmiar mocznika wydalony wraz z polepszeniem pracy nerek? Od tego czasu mocz był ok - czysty, jasnobrązowy, brązowy, słomkowy. Żółwica, pomimo kąpieli i diety sika rzadko, tak mi się wydaje, bo raz na około 10-14 dni. No ale było ok i stan zdrowia też generalnie dobry. Dzisiaj podczas kąpieli zrobiła siku i oprócz normalnego moczu wyszedł też serwantkowej konsystencji glut koloru beżowego. Wyglądało to jak zbite wapno, które dostaje do każdego karmienia, tylko że zamiast białe było beżowe. Czy możliwe, że jest to niestrawione wapno? Czy mocznik? Czy jeszcze coś innego? Jest się czym martwić?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Nieprawidłowy mocz?
« Odpowiedź #1 dnia: 27.10.2013, 10:26:17 am »
żółwie wydalają takie białe albo beżowe "coś", to stężony kwas moczowy. Wiadomo, że nie powinien być z krwią albo bardzo zbity to co opisujesz to moim zdaniem fizjologia. Tyle, że za rzadko wydala mocz (tak mi sie wydaje) . Mój robi co 3-4 dni. chyba, że nie zauważasz każdego.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Nieprawidłowy mocz?
« Odpowiedź #2 dnia: 27.10.2013, 21:27:10 pm »
Zbity kwas moczowy w postaci takiego "kamyczka" to oznaka zbyt dużej ilości białka.
Jeśli tak faktycznie jest powinieneś nieco zmienić dietę żółwia.
Powinien bardziej przypominać takiego gluta.  ::)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline tian_shan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Nieprawidłowy mocz?
« Odpowiedź #3 dnia: 29.10.2013, 20:15:51 pm »
Zbity kwas moczowy w postaci takiego "kamyczka" to oznaka zbyt dużej ilości białka.
Jeśli tak faktycznie jest powinieneś nieco zmienić dietę żółwia.
Powinien bardziej przypominać takiego gluta.  ::)
A no to ok, uspokoiliście mnie. :-* Wyszedł taki glut właśnie. Wcześniej po szpitalu był " zbity kamyczek", ale to był jedyny raz kiedy coś takiego się pojawiło. W dawniejszych latach (około 10 lat temu), gdy żółwica miała kiepska dietę (Biorept zalecony przez weta, eh...) częściej takie gluty wychodziły.
Od czerwca tego roku mocz był czysty, więc się zdenerwowałam, gdy pomimo tak starannej diety, leczenia, kąpieli w urosanie, znowu coś wyszło. Ale skoro to normalnie, to super. Nie wiem, jak mogłaby to być oznaka za dużej ilości białka, bo dietę żółwica ma "forumową" - od kiedy was znalazłam dostaje praktycznie wszystko z listy a i przez ostatnie lata jadła większość tych roślinek. Może więc wynikało to z pobytu w szpitalu i leków, które dostawała; grunt że się nie powtórzyło.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Nieprawidłowy mocz?
« Odpowiedź #4 dnia: 30.10.2013, 18:38:24 pm »
Tak czy inaczej bardzo dobrze że wydala ten kwas moczowy, to oznaka że oczyściła sie z toksyn. :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D