Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 14.05.2024, 01:33:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niestety sałata  (Przeczytany 4502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anoosia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Niestety sałata
« dnia: 06.08.2012, 23:00:11 pm »
Żółw mojej mamy przez długi okres miał problemy z biegunką. Dopiero, gdy mama zacząła karimić go sałatą (wiem,że nie jest to wskazane), zaczął robić zdrowe kupy (jak w reklamie:"Bruno robi zdrowa kupkę":)hihi). Jeśli tylko podamy mu cos innego znów jest problem, a po sałacie nie, a ponadto on nie tylko,że toleruje tylko sałatę,to jeszcze bardzo ją lubi.Czy taką dieta mu nie zaszkodzimy, jeśli układ pokarmowy po sałacie działa jak najlepiej?

TomaszW

  • Gość
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #1 dnia: 06.08.2012, 23:12:28 pm »
Niestety zaszkodzicie.... :(

Offline anoosia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #2 dnia: 06.08.2012, 23:17:21 pm »
To czym go karmić? Przede wszystkim ma wyregulowane wypróznienia po sałacie. Innego zielska nie ruszy:( Próbowałam. Oczywiście lubi owoce, marchewkę,ale wiem,że to niezdrowe i raczej mu nie podaję.

TomaszW

  • Gość
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #3 dnia: 06.08.2012, 23:27:05 pm »
Proponuje go trochę przegłodzić to wówczas przekona się do nowego pokarmu. :)

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #4 dnia: 07.08.2012, 21:04:34 pm »
Już w tamtym wątku opisałam Ci "działanie" sałaty. Roślinki polne, zioła, kwiaty. Możesz popróbować z rukolą, cykorią - mieszać mu te rzeczy z roślinmkami polnymi, w końcu się przekona. Musisz jak najszybciej zająć się jego dietą, bo na takiej długo nie pociągnie niestety.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #5 dnia: 07.08.2012, 22:11:35 pm »
zaraz zaraz...skoro tylko sałata to chyba(raczej na pewno TAK) fakt że z narządami jest lipa...zmień tą diete (jeśli chcesz to się uda mimo że żółwie bywają uparte ale nie tacy tu już bywali) a z wypróżnianiem to zacznij go kąpać w preparacie SODIAZOT (5ml na 1litr wody) wspomaga i pobudza pracę nerek - to chyba preparat dla gołębiarzy. Żółwica którą dostałem też początkowo przy złej diecie słabo się wypróżniała ale teraz przy nowej diecie i początkowych kąpielach w sodiazocie ( codziennie przez 2tyg) wypróżnia się bdb i to jest dopiero dobra reklama tego bruna czy jak mu tam było...
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Niestety sałata
« Odpowiedź #6 dnia: 13.08.2012, 00:59:11 am »
Jeżeli alternatywą dla sałaty było podawanie owoców, warzyw lub gotowej karmy, to nic dziwnego, że żółw miał wtedy biegunkę.
Na wszelki wypadek powinnaś też zbadać kał na obecność pasożytów i pierwotniaków. Z tym nie trzeba lecieć do gadziego weterynarza, jednak biorąc pod uwagę Twój równoległy post o klejącej skorupie żółwia, gorąco polecam wizytę z żółwiem u specjalisty, najbliżej Ciebie w Toruniu lek. wet. P. Suchecki, na stronie kliniki znajdziesz wszelkie info--> http://www.klinikawet.torun.pl/kontakt.

A tak jeszcze w temacie żółwich niejadków, grymaszącego gada prędzej czy później można zmusić do jedzenia zieleniny, jednak potrzeba do tego konsekwencji i czasu. Przyzwyczajonego do sałaty żółwia najlepiej przestawić wpierw na zestaw łatwy do kupienia w marketach: cykorię sałatową, roszponkę i rukolę, a następnie dodawać do niego mlecze, babki, pokrzywy, osty itp. zebrane na łąkach. W początkowej fazie najbardziej efektywne są sałatki z drobno pokrojonych i wymieszanych lubianych oraz nielubianych składników, kuszą zapachem i przyzwyczajają do nowych smaków. Potem tym samym sposobem można wprowadzać do diety suszki.

Aha, jeszcze bardzo ważne, by żółw miał zawsze do dyspozycji płytkie naczynko z wodą takich rozmiarów, by móc do niego wejść. Nawet jak nie pije, to wchłania wodę przez kloakę. Woda i odpowiednia temperatura są podstawą dla dobrego trawienia. Mam nadzieję, że teraz z Twoim żółwikiem będzie już tylko lepiej.. pozdrawiam.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM