Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 11:52:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oczka  (Przeczytany 11389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eldur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Oczka
« dnia: 15.06.2007, 16:50:25 pm »
witam

Ostatnio zauważyłem u swojego żółwika ze ociera łapkami oczka z początku myślałem ze to może być od podłoża ze stare i pyli po wymianie na nowe dalej ociera łapkami oczka. Jedzonka je takie samo jak przedtem nic w diecie sie nie zmieniło dalej je zieleninkę z łączki. Albo ma za duże pazurki i przy jedzeniu i rwaniu na kawałki podrażnia sobie oczka. Już sam nie wie co może być przyczyna. Albo naprawdę już przesadzam. Umieszczam kilka fotek oceńcie. 



A jeszcze jedna sprawa Temperatura

Nie jest za wysoka

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #1 dnia: 15.06.2007, 17:10:38 pm »
Prześliczna gadzina.
Rzeczywiście ma trochę podrażnione oczka. Mam wrażenie, ze są lekko zaczerwienione. Czy mam rację? Czy żółw ma zaczerwienione spojówki? Przyczyną tego może być niska wilgotność powietrza, niedobór wit. A, zbyt chlodne warunki, przeciągi, żółwik może też mieć jakieś ciało obce w oczku lub coś może mu poprostu przeszkadzać, np. sianko.
TUPTUŚ

Offline Eldur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Oczka
« Odpowiedź #2 dnia: 15.06.2007, 17:38:21 pm »
Sianko dałem mu od początku u mnie, wcześniej był trzymany w terrarium 30x30 z trzema innymi osobnikami bez żadnego schronienia i na kostce bukowej. Z tego co zauważyłem nic do oczek mu się przykleiło i nic w nich nie ma. Co do klimatu to ma po wyżej 30 C i wilgotność powietrza powyżej 60 jak to widać na fotce u góry, spryskiwane podłoże jest do 2 razy dziennie. Przeciągów brak gdyż staram sie ich nie robić a i terrarium jest w takim miejscu gdzie nie powinno być przeciągów. Co do oczek ma czasami zaczerwienione spojówki a po przebudzeni ma podpuchnięte. Jedynie co mnie może martwić to niedobór witaminy A no i zbyt długie pazurki którymi rozrywa jedzonko. Na ostatniej fotce widać wielkość pazurków.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Oczka
« Odpowiedź #3 dnia: 15.06.2007, 17:40:16 pm »
Też mi się wydaje, że okolice oczek są zaczerwienione. Możliwe przyczyny podała już Agnieszka. A tak na marginesie śliczny żółwik  :).

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #4 dnia: 15.06.2007, 19:19:23 pm »
Pazurki napewno nie są przyczyną. Piszesz, że żółwik ma 30 stopni - rozumiem, że w tej cieplejszej sferze terra, jeżeli w całym to jest zdecydowanie za ciepło. przyczynę widzę właśnie w temperaturze lub niedoborze wit. A.
TUPTUŚ

Offline Eldur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Oczka
« Odpowiedź #5 dnia: 15.06.2007, 20:45:10 pm »
W jaki sposób obniżyć temperaturę w tera bez utraty odpowiedniej dawki promieniowania UVA i UVB, skoro muszę obniżyć świetlówkę do 30cm od podłoża aby żółwik miał do nich odpowiedni dostęp? Jakie żarówki i o jakiej mocy polecilibyście na okres lata. Ja mam świetlówkę NARVA LT 18W i żarówkę EXO TERA 50W[ta wydaje mi się za mocna].

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #6 dnia: 15.06.2007, 21:02:50 pm »
A terra jest typu otwartego czy zamkniętego?
TUPTUŚ

Offline Eldur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Oczka
« Odpowiedź #7 dnia: 15.06.2007, 22:41:58 pm »
zamknietym

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Oczka
« Odpowiedź #8 dnia: 15.06.2007, 23:20:06 pm »
Instalujesz sensowny termostat w terrarium. Wsadzasz sondę po strefę ciepłą, ustawiasz na termostacie np. 33 stopnie, i podłączasz do tego promiennik cieplny. Żarówa się wyłącza gdy jest za ciepło. Czasu naświetlania UVB nie możesz skracać, ani też pod UVB termostatu pod UVB nie wstawiać.
¦wietlówka, jeżeli takową masz, nie wytrzyma tylu włączań i wyłączań automatycznych w ciągu dnia.


A może zrób po prostu lepszą wentylację?
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #9 dnia: 16.06.2007, 06:55:45 am »
Lub otwórz górną pokrywę jeśli się da.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Oczka
« Odpowiedź #10 dnia: 17.06.2007, 23:31:22 pm »
Dopiero teraz miałam chwilę czasu zerknąć i obadać problem. Mój post będzie chyba długi więc...

Co do oczek żółwika - niestety zdjęcia pomimo że duże nie są zbyt ostre i niezbyt widać oczko i rodzaj wydzieliny. Jednak skoro piszesz że żółwik pociera je łapkami to coś mu tam przeszkadza, podrażnia. Postaraj się opisać jak wygląda ta wydzielina (kolor, ilość, kiedy, płynna, ropna czy spieniona itp.)

Jak pisała Agnieszka problemy z oczkami mają na ogół związek z :

- niską wilgotnością,
- zapyleniem, inną lotną substancją podrażniającą,
- niedoborem witaminy A,
- stanem zapalnym, infekcją,
- czasem mogą wskazywać na problemy wewnętrzne.

Jeśli poprawiłeś niedawno żółwikowi dotychczasowe niewłaściwe warunki to możliwe że jego organizm potrzebuje nieco czasu aby odczuć w pełni tę zmianę, ale tak czy inaczej upewnij się że wszystko w otoczeniu i diecie jest ok.

Ja miałam podobny problem. Co jednak ciekawe nie był związany z warunkami zewnętrznymi ale z obecnością kamienia w przewodzie pokarmowym.
Tutaj to było opisywane:
http://testudo.draknet.sytes.net/index.php?option=com_smf&Itemid=31&topic=18.0

Żółw zachowywał się podobnie - pocierał oczy, widać było że coś go drażni. Wydzielina pojawiała się czasem (zwykle rano podczas wygrzewania) i miała postać wodnistej cieczy bezbarwnej, ale drobno spienionej (przypominała jakby wodę utlenioną).

Temperatura zdecydowanie za wysoka jeśli panuje w całym terrarium. Lepsze jest kilka stref temperaturowych od 22 do 30 stopni. Żeby ją obniżyć użyj żarówki o mniejszej mocy lub te obecną usytuuj wyżej. Jeśli terra jest zamknięte warto zrobić większy przewiew żeby część ciepła mogła ujść.
¦wietlówką się nie przejmuj - to nie ona nagrzewa terrarium. Problemem może być suchość - właśnie ze względu na tak wysoką temperaturę, na co wskazywałoby też to że żółw ma dość suchą, łuszczącą się skórę na głowie i szyi.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #11 dnia: 28.06.2007, 17:00:34 pm »
Czy oczka się poprawiły?
TUPTUŚ

Offline Eldur

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Oczka
« Odpowiedź #12 dnia: 03.07.2007, 21:34:12 pm »
oczka już nie łzawią, wydaje nam się, że była to reakcja na siano. siano zostało usunięte, obserwujemy jednak dalej Hinatę.

Offline Epicture

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Oczka
« Odpowiedź #13 dnia: 13.12.2007, 15:43:10 pm »
Pisze tutaj zeby nie rozpoczynac nowych tematow. Mianowicie dzis zauwazylem ze Pascal ma kawalek skory przy oku(ta taka z boku) zaczerwieniona. Mieszka na korze ma wode, uvb i zazwyczaj zjada mlecze/liscie truskawki czasem zdarzy sie nasturcja. Gdy dostalem go, 2. dnia (16 XI) to widzialem ze cos wpadlo mu do oczka ale po 1. mala opuchlizna jaka sie pojawila zeszla po.2 to chyba bylo prawe oko... Tak wiec nie wiem co z nim zrobic dac mu dzien dwa i zobaczyc co sie stanie czy jechac do weta? Zdjec nie mam jak zamiescic bo i tak nic nie bedzie widac...
>>By Epicture<<

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Oczka
« Odpowiedź #14 dnia: 13.12.2007, 17:15:58 pm »
Przetrzyj mu to oczko rumiankiem! To raczej nic poważenego.
TUPTUŚ