Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:26:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: odchody żółwia lamparciego  (Przeczytany 16935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
odchody żółwia lamparciego
« dnia: 21.07.2014, 12:05:37 pm »
Witajcie!
Mam problem z żółwiami lamparcimi. Od niedawna jestem posiadaczką 4 żółwi wielkości ok 7,5 cm i ciężarze ok 100g. Żółwie pochodzą z Tanzanii. Zaraz po zakupie postanowiłam odrobaczyć całe stadko (zaniepokoił mnie kał - choć nie wiem czy słusznie i pan od którego kupiłam poradził odrobaczenie żółwi). Zakupiłam fenbendazol pastę dla kota i dwukrotnie w odstępach 14 dniowych odrobaczałam, oczywiście w cyklu trzydniowym. Niepokoi mnie fakt, że nadal żółwie robią odchody konsystencją i wyglądem przypominające odchody ptaka tylko w brązowym kolorze (moja siostra ma żółwia greckiego i on wydala takie twarde wałeczki). Nie wiem czy odchody lamparcich powinny właśnie tak wyglądać? Nie są one bardzo rzadkie ale też nie są tak zbite jak u greckich. Po wydaleniu czasami widzę u żółwia mokry tyłek. Czy lampart wydala kał i mocz jednocześnie? Niepokoją mnie też powieki jednego z żółwi, które są troszkę podpuchnięte (żółw je, pije jest żywotny i bez problemu otwiera oczy ale są one inne niż u pozostałych). Opiszę jak wygląda ich tymczasowe terrarium bo może w nim tkwi problem. Na dzień dzisiejszy jest to terrarium szklane z otwieraną od góry klapą (już mamy zamówione z płyty  meblowej i na dniach żółwie przejdą do nowego domku). Żółwie mają cały czas dostęp do świeżej wody. W terrarium jest pojemnik z wysadzoną trawą, którą często podlewam żeby utrzymywać wilgotność, dodatkowo jest zraszane rano. Temperatura w terrarium to w dzień 27 (pod promiennikiem ok 32) a w nocy 20 stopni. Terrarium jest wysypane kostką bukową. Jest naświetlane UVB 10 godzin dziennie. Ogrzewanie to lampa grzewcza. Żółwie gdy jest gorąco wynoszę na dwór żeby troszkę poczuły się jak w naturze. Karmię tylko świeżymi ziołami: mniszkiem lekarskim, krwawnikiem, koniczyną, babką dwie odmiany, podagrycznikiem, trawę też podaję ale nie chcą jej jeść. Nie wiem czy trawę mam siekać, ponieważ gdy już zjedzą to końcówka trawy wystaje im z pyszczka? Do ziół dodaję sepię co drugi dzień. Zastanawiam się czy nie powinnam odrobaczyć żółwi metronidazolem. Czytałam, że te z Tanzanii bardzo często mają lamblie, ale nie mam pojęcia jak to zrobić i jaką podać dawkę i czy faktycznie konsystencja odchodów jest niepokojąca i może wskazywać na zarobaczenie. W tym tygodniu zawiozę kał do badania ale muszę na początek namierzyć dobrego weta z okolicy Zielonej Góry (może ktoś z Państwa poradzi mi jakiegoś dobrego weterynarza, który miałby pojęcie o żółwiach - jak chciałam kiedyś zbadać kał ryby to miejscowy wet wywalił na mnie tak oczy jakbym przyszła do niego z kupką co najmniej tygrysa, oczywiście wynik był ujemny a ryba na 100% była zarobaczona bo po odrobaczeniu wyzdrowiała :D). Czy ktoś z Państwa badał kał np. w ludzkim laboratorium, ponieważ wydaję mi się, że tam zrobią to profesjonalnie? Czy trzeba mieć skierowanie od weterynarza? Żółwie do niedawna karmiłam 3 razy dziennie bo myślałam, że jak wciąż chcą jeść to powinnam podawać (ten apetyt i żywotność wcale nie sugerują problemu z robakami, może na gęstość kału wpływa fakt, że przyjmują za dużo ziół a za mało trawy?). Teraz już wiem, że karmi się tylko raz rano. Nie wiem czy mam im podawać witaminy dla żółwi (nie wiem jak były karmione wcześniej, może temu co ma trochę podpuchniętą powiekę brakuje witaminy A, żółw miał takie oko od samego początku i odchody też całej czwórki wyglądały tak samo po zakupie jak teraz? Proszę o pomoc osoby hodujące żółwie lamparcie. Bardzo proszę nie krytykować szklanego terrarium ponieważ dobrze wiem, że nie jest odpowiednie dla żółwi :D Może ktoś z Państwa podeśle zdjęcie prawidłowych odchodów żółwia lamparciego.
« Ostatnia zmiana: 01.09.2014, 13:52:27 pm wysłana przez ankan »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #1 dnia: 21.07.2014, 13:41:51 pm »
Nie jestem "ekspertem" od lampartów ale parę spraw mogę poruszyć:
1. Kto przepisał lek na odrobaczenie? Powinien być to lekarz znający się na gadach, odpowiednio dobierze lek i dawkę na konkretne pasożyty - po przebadaniu kału.
2. Odchody powinny być w formie zbitych wałeczków. Czasem może się zdarzyć luźniejszy ale jeśli tak jest non stop to nie jest normalne.
3. Opuchnięte oczy - musisz wstawić zdjęcia bo bez tego ciężko coś stwierdzić
4. Jaka dokładnie jest żarówka UV? 5.0, 10.0, punktowa czy rura, jaka moc?
5. Kostki bukowe to wywalenia - jak jest za sucho to pylą, jak wilgotno - pleśnieją, ogólnie nie są dobrym podłożem. Najlepsza była by zwykła ziemia bez nawozów i darń.
6. Karmienie - krwawnik do wywalenia, może powodować problemy z oczami u gadów. Koniczyna jest wysokobiałkowa więc podawać tylko jako dodatek do diety. Trawy nie siekaj, dadzą sobie radę - dawaj jej więcej niż innych roślin, powinna stanowić 50-70% porcji, lamparty są żółwiami trawożernymi.
7. Sepia - dobrze, ale można użyć też innych suplementów jak np. zmielone skorupki jajek - są lepiej przyswajalne :)
8. Nie odrobaczaj żółwi niczym na własną rękę! Można im tylko zaszkodzić.

9. Weterynarze z okolic Zielonej Góry:

Nowa Sól:
lek. wet. Adam Michalski
Tel. (68) 387 15 61
Przychodnia dla zwierząt Alfa
ul. Staszica 17/8

Zielona Góra:
Lek.Wet. Anna Ryś
Tel. 795 087 097
ul. II Armii 30-40

Dr n. wet. Mariusz Birger
Tel. 068 320 45 42
ul. Mieczykowa 7

Najlepiej zadzwonić i zapytać czy tam przyjmują bo nie jestem z okolic, znalazłam na innym forum.
Tak naprawdę badanie flotacyjne kału powinien potrafić wykonać KAŻDY ogarnięty weterynarz, ale wiadomo jak to jest... Nie dawaj do żadnego ludzkiego laboratorium bo nie ma to sensu.

10. Nie podawaj im na razie żadnych witamin - nadmiar witamin u żółwi może jeszcze bardziej zaszkodzić niż niedobór. Nie zgadzaj się także by weterynarz nie znający się na gadach podawał im jakiekolwiek preparaty tego typu.

Pozdrawiam!

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #2 dnia: 21.07.2014, 16:51:49 pm »
Nie wiem czy udało mi się wysłać zdjęcie oka żółwia:)
 

Dodano 21.07.2014, 16:57:51 pm
Używam świetlówki rurowej 10.0 z firmy exo terra 15W. Odrobaczenie poradził importer żółwi a dawkę i formę leku dobrała weterynarz. Nie badała kału bo stwierdziła, że nowo zakupione zwierzęta należy odrobaczać.
« Ostatnia zmiana: 21.07.2014, 16:57:51 pm wysłana przez renata »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #3 dnia: 21.07.2014, 17:10:19 pm »
Faktycznie jest trochę podpuchnięte, ale nie ma wielkiej tragedii (widywało się oczka w gorszym stanie) może czymś zatarł, podrażnił? Nie mają w terrarium jakiegoś sianka czy czegoś podobnego czym mógłby się "kolnąć"? Można przemyć świetlikiem - kupujesz w aptece ziele świetlika, zaparzasz herbatkę, studzisz i delikatnie przemywasz. Jak nie przejdzie to też warto żeby to dobry lekarz obejrzał. No i zbadać tą kupkę :)

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #4 dnia: 21.07.2014, 17:12:32 pm »
A tak wygląda zamknięte oczko
 

Dodano 21.07.2014, 17:14:28 pm
Nigdy nie podawałam sianka ale nie wiem jak był trzymany wcześniej. Do mnie przyjechał właśnie w sianku. Możliwe, że to sianko miał nie tylko podczas transportu.
« Ostatnia zmiana: 21.07.2014, 17:14:28 pm wysłana przez renata »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #5 dnia: 21.07.2014, 17:22:11 pm »
Mógł się dziabnąć w oko i dlatego spuchło. Jeśli to podrażnienie to przemywaj i powinno przejść. Długo już tak ma? Czekam jeszcze na odpowiedź od znajomych jak powinna wyglądać lamparcia kupka, jak się dowiem to dam znać :)

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #6 dnia: 21.07.2014, 17:42:48 pm »
Żółwie kupiłam w czerwcu. Od zakupu tak ma. Robiłam mu kąpiele wodne żeby ewentualnie to coś wymyć ale niestety bez rezultatu. Trochę poczytałam. Ludzie piszą, że powieki puchną z braku witaminy A, gdy jest za sucho lub gdy coś "siedzi w oczku". Doru jak możesz to poproś znajomych żeby zrobili fotkę kupki lamparta bo możliwe, że ja zwyczajnie panikuję. Bardzo przywiązałam się do żółwików i przez cały czas je bacznie obserwuję i może się nakręcam. Z góry dzięki.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #7 dnia: 21.07.2014, 18:02:14 pm »
A jaką masz wilgotność? Możesz podać mu też trochę startej marchewki - naturalnego "wspomagacza witaminowego" jeśli chodzi o oczy. Jak tylko będę wiedziała co z tą kupą to napiszę.

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #8 dnia: 21.07.2014, 18:22:28 pm »
No widzisz muszę nabyć zwykły analogowy higrometr. Miałam elektroniczny, który dostałam uszkodzony :( Staram się zraszać rano i mam pojemnik z trawa którą podlewam ale nie dam głowy uciąć że wilgotność jest ok. Jeszcze teraz takie upały, że po zroszeniu szybko jest już sucho. Mam jeszcze do Ciebie pytanie. Ktoś mi poradził żeby do nowego terra dać na połowie darń a na drugiej mieszankę piachu z gliną. Nie wiesz w jakich proporcjach coś takiego mam przygotować? Czy ma to być twarda powierzchnia i czy ją powinno się zraszać czy tylko trawę? 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #9 dnia: 21.07.2014, 18:29:26 pm »
Nie znam zachowan żółwi lamparcich - żółwie greckie lubią kopać norki dlatego w takim wypadku podłoże powinno być na tyle ubite żeby żółwiowi nie zapadały się łapki ale na tyle luźne żeby mógł w nim kopać. Ja terrarium zraszam prawie całe, z tym że w miejscu gdzie śpi (nie jest to kryjówka a dołek w ziemi - sama tak sobie umyśliła) tylko delikatnie i tylko rano, żeby nie było zbyt wilgotno w nocy. Najlepiej by było żeby wypowiedział się ktoś doświadczony w lampartach ale widzę że na razie forum śpi...

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #10 dnia: 21.07.2014, 18:50:37 pm »
moje są raczej z tych biegających niż z kopiących :) Mają dwa domki z dużych osłonek na donicę i w nich siedzą. Może jakby nie miały to coś by wykopały:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #11 dnia: 21.07.2014, 19:21:30 pm »
Renata, tak na szybko - kupa powinna być zbitym wałeczkiem, jak u innych żółwi. Poprosiłam kolegę by wypowiedział się tu na forum, może coś więcej doradzi, bo jak mówiłam - greki i lamparty różnią się środowiskowo i nie mam doświadczenia.

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #12 dnia: 21.07.2014, 19:26:36 pm »
Dzięki. No to teraz naprawdę się boję. Mam tylko nadzieję, że to z braku trawy w diecie. Czekam aż się jakiś wypróżni i dodam zdjęcie świeżej kupki.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #13 dnia: 21.07.2014, 19:33:52 pm »
Biegunka może być czasem spowodowana niedoborem wit. A co zgadzałoby się z podpuchniętymi oczkami ALE nie jestem lekarzem, nie postawię diagnozy. Skonsultuj się z weterynarzem od gadów, nie podawaj na razie preparatów witaminowych (to są zazwyczaj witaminowe zbiorówki a mogą nie być potrzebne). Mogą być to również pasożyty, pytanie tylko jakie i jak leczyć - wracamy do badania kału :) Nie wpadaj w panikę, dacie radę :) Kąp żółwie żeby się nie odwodniły.

Offline renata

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 0
Odp: odchody żółwia lamparciego
« Odpowiedź #14 dnia: 21.07.2014, 19:44:48 pm »
Wiesz ostatnio znalazłam na innym forum opis jak wygląda kupka lamparciego. Ktoś napisał, że to miniaturka odchodów krowy. Dlatego pomyślałam sobie, że może jest ok z moimi żółwikami, ale jak to ma być wałeczek to moje na pewno tak nie załatwiają się. Trochę dziwne jest to, że jak je kąpie to ta kupa nie rozpływa się w wodzie tak jak chyba powinna gdyby była rzadka tylko trzyma się w całości lub delikatnie rozchodzi ale nie rozmywa. Widzę wtedy takie włókna. Przyznam, że robali nigdy nie widziałam. Mam nadzieję, że do sierpnia wszystko się wyjaśni bo mamy wykupione wczasy za granicą a żółwiami zajmie się moja mama, a dla niej jak coś chodzi i je to jest zdrowe:)
 
 

Dodano 21.07.2014, 19:55:12 pm
No wreszcie doczekałam się. Jeden zrobił i kupka wygląda mniej więcej tak. Dodam, że kostka bukowa jest pod kupką delikatnie wilgotna.
« Ostatnia zmiana: 21.07.2014, 19:55:12 pm wysłana przez renata »