Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:01:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odp: Czy to normalne odchody?  (Przeczytany 4492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline remekkkk

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Odp: Czy to normalne odchody?
« dnia: 28.04.2008, 16:21:15 pm »
Cieszę się bardzo. A mniej więcej kiedy powinien zrobić kupkę(zrobi ją w wodzie czy poza nią?). A co do pasożytów w odchodach czy są one wyraźnie widoczne? Wiele pytań:). Ale jak głosi powiedzenie "Kto pyta nie błądzi" :)
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem".

Offline Asia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 1
  • Zółw grecki
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.04.2008, 17:22:47 pm »
Częstotliwość robienia kupek u mojego żółwika jest różna. Zimą, kiedy był na suszkach, robił kupkę rzadko raz na tydzień. Teraz kiedy ma dużo zieleninki wali co jeden, dwa dni. Co do miejsca, to jest bardzo różnie - najczęściej w baseniku i to złośnik zrobi zaraz jak mu go wyczyszczę i naleje czystą wodę  :P, ale co zrobić czyszczę mu basenik jeszcze raz  :D. Zdarza mu się też zrobić w korę. Natomiast w ostatni weekend wyciągnęłam go z terra na podłogę, żeby posiedział na słoneczku, to nawalił na dywan  :P Pozdrawiam

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.04.2008, 17:34:30 pm »
Robale to przeważnie widać, ale jaj robali można nie dostrzec. :-\
A kupke to zrobi kiedy będzie miał ochotę i gdzie będzie miał ochotę  :D
TUPTUŚ

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.04.2008, 22:56:09 pm »
Co do pasożytów, uważam, że jedyny sposób na uzyskanie pewności czy są ,czy ich nie ma ,to profesjonalne badanie kału- nie bada się oczywiście kału starego, metoda ,,oczkowa" nie wystarczy.
 Jeśli już są ,to oprócz kuracji farmakologicznej konieczna jest także  wymiana podłoża i odkażenie terrarium ( tu zgadzam się w pełni z Michaliną) to, że czegoś nie widzimy , nie jest dowodem na to ,że tego nie ma.
Moje żółwie miały kurację dwuetapową, po wyniku pozytywnym pierwsza dawka, po 14 dniach - kontrola i druga dawka , po następnych 14 dniach ponowna kontrola i kolejne badanie kału. Niestety nie pamiętam nazwy użytego specyfiku- ale i tak nie poleciłbym jego użycia bez wizyty u specjalisty.
 Żółwie często oddają mocz i kał w trakcie kąpieli, przy okazji też zdarza się ,że piją wodę, starając się w ten sposób utrzymać na odpowiednim poziomie swój bilans wodny.
Jeśli dobrze pamiętam, Twój żółw pochodzi z większej hodowli, moim zdaniem bardzo prawdopodobnym jest,że ma pasażerów na gapę, ale o tym dowiesz się  na 100% , odbierając wynik badania... Powodzenia.   
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #4 dnia: 29.04.2008, 06:31:07 am »
Widzę, że już problem rozwiązano.
Dobrze, że forumowicze czuwają.
A ja znalazłem odpowiedź na to pytanie także w FAQ na stronie głównej.

Offline remekkkk

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #5 dnia: 29.04.2008, 08:44:03 am »
Dzięki za tak szybką odpowiedź. Bez was pewnie bym popełniał błędy jak kiedyś. Czy znacie może Michalinę, która chce oddać stepa.        to jest tytuł jej wątku     "oddam pięknego samca stepowego        michalina". Tylko nie mogę się z nią skontaktować.   Jeszcze raz wielkie dzięki za rady.  :)
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem".

Offline remekkkk

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #6 dnia: 29.04.2008, 11:25:41 am »
:) Żółwik zrobił kupkę. Ok od 1 - 1,5 cm(tak na oko), widać w niej części niestrawionych roślin. Czy to normalne?
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem".

Offline Valturman

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Reputacja: 0
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #7 dnia: 29.04.2008, 13:40:51 pm »
Cieszę się bardzo. A mniej więcej kiedy powinien zrobić kupkę(zrobi ją w wodzie czy poza nią?). A co do pasożytów w odchodach czy są one wyraźnie widoczne? Wiele pytań:). Ale jak głosi powiedzenie "Kto pyta nie błądzi" :)

ja o pasożytach u mojego żółwie zorientowałem się gdy znalazłem w kale coś takiego
http://maval.republika.pl/images/suliter.jpg
badanie kału zaś potwierdziło liczne jaja nicieńców. w ogóle dla własnego dobrego samopoczucie i oczywiśćie żółwia również warto co jakiś czas robić mu baranie kału, szczególnie w sezonie gdy podopieczni biegają luzem i dostają świeży pokarm.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Czy to normalne odchody?
« Odpowiedź #8 dnia: 10.05.2008, 13:41:56 pm »
Warto, warto. Ale ja się przyznam bez bicia, że aż tak często żółwiom nie robię badania kału - właściwie tylko jak widzę niepokojące objawy. Jestem także pewien, że moje żółwie całkowicie czyste nie są - ale utrzymanie żółwia bez robali jest nie możliwe.


Oczywiście żółwie są pod ścisłą kontrolą - ale kupska robią wręcz wzorowe. ;)
Pozdrawiam, Nulus!