Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:14:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Odrobaczanie  (Przeczytany 10621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odrobaczanie
« dnia: 17.06.2009, 00:29:25 am »
U mojego żółwia stwierdzono owsiki.
Zamierzam mu podać Profender spot-on.
Tylko słyszałam, że na czas odrobaczania nalezy żółwia trzymać na papierowych ręcznikach.
W terra ma ziemie i kostkę bukową.
Nie chcę go stresować wyciąganiem z terra do innego pojemnika i wolałabym go zostawić tam gdzie jest. I tak potem podłoże do wymiany pójdzie. Czy wystarczy jak przysypię ziemię kostką bukową? Czy konieczne jest trzymanie go na tych ręcznikach? Miał ktoś podobny problem?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #1 dnia: 17.06.2009, 12:00:16 pm »
Ja swoje żółwie też już odrobaczałem, ale nikt mi nigdy nie polecał jakichś papierowych ręczników, ani weterynarz, ani ludzie z forum. Tak więc w czasie odrobaczania moje żółwie żyły sobie całkiem normalnie w terrarium, na zwykłej ziemi. Po kilkunastu tygodniach przeprowadzona kontrola kału wykazała brak obecności jakichkolwiek pasożytów, a więc całe odrobaczanie wyszło pomyślnie. 

Nie wiem w sumie czemu miałoby służyć to podłoże z ręczników? Odrobaczanie trwa kilkanaście dni, tak więc żółw musiałby teoretycznie przez ten okres w nich siedzieć, co by mu się na pewno nie spodobało. Terrarium i tak jest potem dokładnie dezynfekowane, a ziemia/darń wymieniana. 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #2 dnia: 17.06.2009, 23:42:40 pm »
Mnie właśnie ręczniki/ligninę polecili weterynarze. Mój nowy żółw na nich siedzi.
Ręczniki są sensowne - to podłoże które można codziennie, a nawet kilka razy dziennie wymienić w razie jak żółw nabrudzi, a wydalane przez niego jaja pasożytów nie dostają się do położa na którym siedzi, je, śpi itp. Tylko szkoda mi żólwia wywlec z terra i trzymać 2 tygodnie w kartonie, więc szukam jakieś alternatywy, żeby w nim jednak został, a przynajmniej wierzchnie podłoże możnaby codziennie wymienić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #3 dnia: 18.06.2009, 10:38:13 am »
Tak na to wszystko patrząc to te ręczniki wydają się rzeczywiście w jakiś sposób sensowne, ale tak jak sama wspomniałaś, musiałby się żółw przez okres tych kilkunastu dni trochę niestety "pomęczyć." Ja w każdym razie ręczników papierowych jako podłoża nie używałem i też żółwie się pięknie odrobaczyły  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #4 dnia: 18.06.2009, 21:56:23 pm »
No własnie to jeste ten szkopuł....Nowego żółwia można potrzymać na ręcznikach, bo szkoda sobie podłoże w terra zanieszczyścić, ale "zasiedlonego" szkoda wyciągać. Ja koniec z końcem wysypałm w terra na części powierzchni kostkę bukową - zmienię ja co 2-gi dzień, a na reszczie, tak gdzie żółw najczęściej chodzi położyłam ręczniki. Trochę był przez moment zdezorientowany, ale jakoś przeżył te zmiany.
Witai - a czego używałeś do dezynfekcji terra? Jakiegoś specjalnego środka, czy ciepłej wody plus płynu do zmywania?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #5 dnia: 19.06.2009, 09:29:56 am »
Ja swoje terrarium oraz co niektóre rzeczy z dekoracji (duże kamienie i korę), a także basenik dezynfekowałem bardzo dokładnie zwykłym płynem do mycia naczyń. Resztę rzeczy, tj. ziemię, jakieś drobne kamyczki itp. wyrzuciłem. Są na rynku na pewno jakieś płyny do dezynfekcji, ale powiem szczerze, że nie miałem za bardzo czasu, żeby się za nimi rozejrzeć. Na jesieni, tj. gdzieś na przełomie września i października - a więc jeszcze przed zimowaniem - znów oddam żółwi kał do analizy, to wtedy się przekonam czy dezynfekcja była skuteczna  ;) 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #6 dnia: 19.06.2009, 17:07:09 pm »
Witia, a jak bedziesz wtedy oddawał kał do analizy to jak powiesz w zakładzie, że na co?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #7 dnia: 19.06.2009, 20:36:09 pm »
Zastanawiałam się jeszcze nad użyciem np. spirytusu - to szybko by odparowało i żółwiowi nie zaszkodziło.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #8 dnia: 19.06.2009, 21:22:23 pm »
Witia, a jak bedziesz wtedy oddawał kał do analizy to jak powiesz w zakładzie, że na co?

Ja już nosiłem żółwiowy kał kilka razy do analizy i zawsze zlecam badanie na obecność (wszelakich) pasożytów. Mam taką jedną panią weterynarz i wydaje mi się, że robi ona swoją robotę na prawdę dobrze. Po zaledwie kilku godzinach dzwonie do niej, a ona mi zdaje całą relację, czy coś znalazła czy nie.

Zastanawiałam się jeszcze nad użyciem np. spirytusu...

To jest też jakaś myśl, w końcu spirytus ma też właściwości dezynfekujące. Ja jednak nie wiem jak to się sprawdza w praktyce...
« Ostatnia zmiana: 19.06.2009, 21:24:00 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #9 dnia: 20.06.2009, 13:24:52 pm »
Ja swoje terrarium oraz co niektóre rzeczy z dekoracji (duże kamienie i korę), a także basenik dezynfekowałem bardzo dokładnie zwykłym płynem do mycia naczyń.

płyn do mycia naczyń (standardowy) ma jedynie właściwości myjące i odtłuszczające, ni ema właściwości dezynfekujących
may you always hear the whisper of wings

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2009, 16:47:42 pm »
Witia, rzuć adresem tej pani, bom do Wiednia gotowa jechać, by me gadziusie były zdrowe.
(A w tajemnicy Ci powiem, że czasem tam po prostu jeżdżę  :) )

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #11 dnia: 20.06.2009, 17:27:41 pm »
Nie chciałbym tu za bardzo odbiegać od tematu (Odrobaczanie), ale Basiu, następnym razem jak zawitasz do Wiednia, to musisz mnie i moje żółwie koniecznie odwiedzić  :D
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #12 dnia: 20.06.2009, 18:21:04 pm »
płyn do mycia naczyń (standardowy) ma jedynie właściwości myjące i odtłuszczające, ni ema właściwości dezynfekujących

płyn do mycia naczyń ma również właściwości bakteriobójcze. Więc wg mnie nadaje sie do dezynfekcji terra. A takie elementy jak kamienie czy basenik można wysterylizować wrzątkiem dodatkowo.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #13 dnia: 20.06.2009, 19:30:29 pm »
płyn do mycia naczyń (standardowy) ma jedynie właściwości myjące i odtłuszczające, ni ema właściwości dezynfekujących

płyn do mycia naczyń ma również właściwości bakteriobójcze. Więc wg mnie nadaje sie do dezynfekcji terra. A takie elementy jak kamienie czy basenik można wysterylizować wrzątkiem dodatkowo.

??? który płyn ma takie właściwości??
may you always hear the whisper of wings

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Odrobaczanie
« Odpowiedź #14 dnia: 20.06.2009, 19:32:44 pm »
aha i żeby było jasne, z najpopularniejszej marki w Polsce - Ludwika, wyłącznie jeden rodzaj ma właściwości bakteriobójcze, WYŁĄCZNIE, nazywa się Ludwik Plus
may you always hear the whisper of wings