Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 09:28:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Piach w kupie  (Przeczytany 5456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Piach w kupie
« dnia: 25.08.2008, 11:46:04 am »
Wczoraj znalazłem piach w kupie żółwia. Praktycznie to wyglądało tak że było tam 60% piachu a reszta to kupa.
Po kilku minutach paniki i wizjach najgorszych scenariuszy (zaczopowanie, śmierć) zastanowiłem się logicznie. Żółw od powrotu z hotelu (piątek) wypróżniał się nawet kilka razy na dzień więc raczej to nie było zaczopowanie, co prawda miał obniżoną aktywność i jadł jak na nią trochę mniej ale myślałem że ma to związek z pogodą.
Około pół godziny temu znalazłem dość starą kupę też z sporą ilością piachu.
Natomiast sam żółw powędrował to miseczki z wodą. Nie pił z niej i nie robił kupy ani siku tylko puszczał bąki :-\.
Czy to może skończyć się zaczopowaniem?? Czy mam podjąć jakieś środki zaradcze??

Wiem że odrobinę panikuje ale ja już niestety taki jestem a zresztą bardzo kocham swoją Szani.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #1 dnia: 25.08.2008, 13:05:39 pm »
Trzeba czekać ale myslę, że nie jest jej nic groźnego. Rób ciepłe kapiele, to wspomaga wypróżnianie, może pomóc.
A gdzie ona mogła się piachu najeść?
TUPTUŚ

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #2 dnia: 25.08.2008, 14:08:02 pm »
Nie ma innej możliwości niż w tym "hotelu" :(. Zapewne była trzymana na piachu i trochę się go najadła.
Trochę mnie to dziwi gdyż opiekował się nią weterynarz pracujący w Warszawskim ZOO i w dodatku poleciła mi go doktor Maluta.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #3 dnia: 25.08.2008, 16:54:51 pm »
Jak kupiłem mojego żółwika, to jego pierwsze kupki też były całe w piachu, ale po krótkim czasie żółwik wydalił z siebie resztki piachu, którego najadł się w sklepie zoologicznym i wszystko było w porządku. Raczej nie jest to nic groźnego.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #4 dnia: 25.08.2008, 19:21:35 pm »
Trzeba czekać aż wydali, skoro w terrarium się nie najadł, to następnym razem musisz zwrócić tym z hotelu uwagę, albo pomyśleć o innym miejscu.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2008, 08:12:34 am »
Faktycznie żółwinka się najadła piachu lub czegoś o podobnej strukturze. Z tym zaczopowaniem to trudno powiedzieć co się może stać. Na ogół żółwie wydalają różne ciała obce. Dramatycznym przykładem jest mój żółw który nagle znienacka wydalił duży kamień, ale ten kamień męczył go długo, miesiącami. Piach jest oczywiście mniejszy ale nie sposób powiedzieć jaka ilość może być spokojnie wydalona a jaka już może prowadzić do zaczopowania.

Jeśli jej zachowanie jest normalne (je, rusza się, wciąż regularnie się wypróżnia, nie ma żadnych dziwnych skurczów) to wszystko powinno wrócić do normy. Rób jej często ciepłe długie kąpiele aby wspomóc wypróżnianie. Jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia podawaj w miarę możności rośliny z jak największą ilością błonnika. Dobre są np. stare, wyrośnięte liście babek i mniszków, bardzo dużo błonnika zawiera też tymianek.
Obserwuj czy stan się poprawia. Dobrym znakiem jest to że żółw w ogóle wydala.
W razie zatrzymania wydalania, czy pojawienia się dziwnego zachowania konieczna będzie pomoc weterynarza, który zrobi RTG i podejmie decyzję co dalej. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #6 dnia: 28.08.2008, 12:14:58 pm »
No i po strachu ;D

Żółw zrobił dzisiaj niezbyt dużą ale zupełnie pozbawioną piachu kupkę.
Od razu po tym zaczęła buszować na wybiegu. ;D

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Piach w kupie
« Odpowiedź #7 dnia: 28.08.2008, 22:49:02 pm »
Teraz tylko uważaj, aby to się nie powtórzyło.
Pozdrawiam, Nulus!