Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:51:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Piasek w odchodach!  (Przeczytany 4473 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arczie30

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek - Testudo hermanni boettgeri
Piasek w odchodach!
« dnia: 18.09.2009, 07:49:16 am »
Jak większość z Was czytała przyjąłem żółwia greckiego .. dziś w jego odchodach zobaczyłem całe mnóstwo piachu .. wiem że to piach bo to charakterystyczny piach ze sklepu zoologicznego, ktory był w akwarium mojego żółwia u poprzedniego właściciela .. jak wiecie u mnie ma wykopane kępki podłóża z łąki i napewno nie je piachu ani ziemi bo ta jest bardzo porośnieta trawami ..

Chciałem sie Was zapytać czy nie bedzie problemów i czy żółw może sie "oczyścić" z tego piachu .. dodam ze to już 2 taki przypadek bo u mnie załatwia sie głównie podczas codziennego 30minutowego kompania .. moze jakies specjalne rosliny, albo specyfiki pomoga mu sie szybciej oczyscić .. powiem Wam masakra wziąść żółwia od kogoś .. za obciecie dziobka i pazurków i odobaczenie zapłaciłem śmieszne 20zł .. po co kupować piasek w zoologicznym jak można wykopać kępy traw za darmo! W niewiedze w dzisiejszych czasach nie wierzę .. szczególnie że zwierze kupiłem z ogłoszenia w lokalnym serwisie

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Piasek w odchodach!
« Odpowiedź #1 dnia: 18.09.2009, 09:07:57 am »
Arczie, piasek z niego wychodzi, a pomóc możesz mu w tym dużymi liśćmi babki zwyczajnej albo wyniesieniem go na łąkę, to on tam sam sobie odtrutki poszuka.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Piasek w odchodach!
« Odpowiedź #2 dnia: 18.09.2009, 10:34:31 am »
Dokładnie - dawaj roślinki z dużą zawartością błonnika. I kąp żółwia codziennie, żeby szybciej z siebie to paskudzwo wydalił.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Arczie30

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek - Testudo hermanni boettgeri
Odp: Piasek w odchodach!
« Odpowiedź #3 dnia: 18.09.2009, 11:05:29 am »
Basia babke je codziennie, wyczytałem na forum że jest bardzo wskazana dla żółwi, a rośnie jej wokoło mnóstwo .. chciałem nawet zrobić fotkę odchodów .. bo byłem w szoku ile tam było piachu .. co do swobodnego chodzenia żółwia to niestety na takie raytasy nie mam warunków i zbyt dużo czasu .. moge mu tylko wybieg na balkonie codziennie zapewnić .. co zreszta robię

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Piasek w odchodach!
« Odpowiedź #4 dnia: 18.09.2009, 12:28:14 pm »
No to spoko.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Piasek w odchodach!
« Odpowiedź #5 dnia: 18.09.2009, 21:39:29 pm »
Hej Arczie,

szczęściem jest to, że żółw ten piach z siebie wydala, a nieszczęściem, że go w ogóle w sobie ma, bo jak zapewne wiesz jego nadmierna ilość może doprowadzić do zaczopowania lub jakichś innych powikłań. Pytanie jest, czy żółw jadł ten piach wraz z jedzeniem, a więc przypadkowo, czy specjalnie, i czy jeszcze go w sobie dużo ma?! Jeśli jadł piach specjalnie, to mogłoby to oznaczać, że ma niedobory wapnia, które należałoby w jakiś sposób uzupełnić, np. podając żółwiowi sepię. Ja na Twoim miejscu wybrałbym się mimo wszystko do weterynarza jeszcze raz, ale teraz na płukanie, bo tak jak wspomniałem niewiadomo ile tego piachu zalega jeszcze w jelitach, i czy żółw jest go w stanie sam wydalić?! Poza tym tak jak wspomniały wyżej Basia i ankan, dobrze jest podawać jakieś roślinki, np. te moczopędne no i poza tym często kąpać żółwia ;)  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl