Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 11:10:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Plastron żółwików  (Przeczytany 4516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline apelazja

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
  • Gatunek: Testudo Hermanni
Plastron żółwików
« dnia: 29.04.2010, 19:54:54 pm »
Zauważyłem że plastrony moich zółwików na łączeniach tarczek są miekkie, nie aż do przesady, ale można nazwać że się uginają ale wgięcie nie pozostaje.Tak samo tarczki przy odbycie dwie ostatnie uginają się.Mam ksiązeczke o żółwiach greckich w której jest napisane że plastrony mają być elastyczne.A więc to taka ciekawostka dla mnie. Jeśli to objaw jakiegoś niedoboru minerałów, spowodowany przez dietę to tu wymieniam co żółwiki dostają:

-mniszek lekarski
-mlecz zwyczajny
-babka lancowata
-tasznik pospolity
-jasnota biała i czerwona
-niezapominajka polna
-chrzan (liściuchy)
-prosiecznik szorstki i jednogłówkowy
-krwawnik pospolity
-koniczyna
-wyka ptasia
-potentilla anserina
-oset
W dodatku podaje im sepie oraz pare dni temu podałem im suplement JBL calcium ma sporo witamin i minerały.

Pancerz jest twardy, tak samo tarczki boczne i tarczki plastronu ale te łączenia mnie nurtują bo mi się wydaje że powinne być sztywne, żeby nic im nie było jak się przechadzają po kamieniach, niedługo i tak je zabieram na kontrol do weta, ale muszę wcześniej wiedzieć bo cały czas myślę o tym.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Plastron żółwików
« Odpowiedź #1 dnia: 29.04.2010, 20:08:38 pm »
Plastron powinien być twardy. Jedynie u bardzo małych żółwi skorupki są miękkie, ale szybko twardnieją. U żółwi takich jak Twoje, bo z tego co pamiętam to do maluszków nie należą, plastron ma być twardy. Dieta jest ok, ten calcium z JBL się w takim razie przyda na te skorupki, bo tak być nie powinno. Zazwyczaj spowodowane jest to małą ilością Ca w organizmie. Wet powinien Ci pomóc jeżeli jest to problem większej miary.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Plastron żółwików
« Odpowiedź #2 dnia: 19.06.2010, 18:09:31 pm »
Witaj, Dieta ok z mojego doświadczenia mogę poradzić dodawanie startych na proszek wcześniej oczywiście wyparzonych w piekarniku skorupek jaj kurzych. Niestety muszę Cię zmartwić z jakiegoś powodu u Twojego żółwia nastąpiła resorpcja wapnia z pancerza. Jeżeli mimo w dalszym ciągu odpowiedniej diety oraz dostępu do promieniowania UVB naturalnego lub sztucznego dalej będzie następowało mięknięcie pancerza radzę udać się do lekarza weterynarii. Okazuje się, że często raz rozpoczęty proces ciężko odwrócić nawet podając preparaty mineralno-witaminowe. Dopiero odpowiednio podanie zbilansowanej dawki witaminy D3 w formie zastrzyku, a potem utrzymywanie prawidłowej diety i warunków chowu dają pomyślne rokowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.