Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:00:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Plastron...  (Przeczytany 3655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Plastron...
« dnia: 05.01.2016, 14:39:16 pm »
Witam, zauważyłem ostatnio u mojego młodego, ok 2-letniego greckiego że jego plastron wygląda jakby nieco inaczej niż do tąd. Linia podziału biegnąca przez środek (od głowy w kierunku ogona) jest wyraźnie wypukła (jest tam jakby taki grzbiecik) wcześniej tego nie zauważyłem a na pewno nie w takim wyraźnym stopniu, powierzchnia po bokach jest względem tego "grzbietu" wyraźnie wklęśnieta. Widać to troche na zdjęciu. N wszelki wypadek zamieszczam równeiż foto karapaksu który moim zdaniem wygląda ok. Czy to jest krzywica ? Zółw ma cały czas uvb zac pokarm (latem wyłacznie chwasty polne) jest posypywany sepią. Dodam że owe zniekształcenie wygląda na żywo na bardziej wyraźne niż na foto.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Plastron...
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2016, 16:23:48 pm »
Karapaks wygląda b. ładnie, a ta linia jasna na plastronie to świeży przyrost. Jak dla mnie powodów do zmartwień nie ma. Uważaj żeby go nie przekarmiać i trzymać w odpowiedniej wilgotności i temp. i się przyrost powinien wyrównać i ściemnieć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Plastron...
« Odpowiedź #2 dnia: 06.01.2016, 14:30:05 pm »
Czyli zbyt szybkie przyrosty ? Horhe jest u mnie dokładnie rok, w momencie zakupu ważył 40gr, teraz 75gr. Czyli w ciągu roku przyrost masy o ok 90%

No i jeszcze inna sprawa, te przebarwienia/zmiany (nie wiem jak to określić) w miejscu strzałek na foto poniżej ?
« Ostatnia zmiana: 06.01.2016, 14:41:13 pm wysłana przez michal78 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Plastron...
« Odpowiedź #3 dnia: 06.01.2016, 19:01:04 pm »
Te kółeczka pojawiają się przy wzroście, nic nieprawidłowego. Powinny z czasem poznikać. Co do przyrostu masy - sprawdzaj czy waga do wielkości jest prawidłowa. http://www.hermann-tortoise.co.uk/Jacksonsratioforhatchlings.html