Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:06:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem!!!  (Przeczytany 7968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Problem!!!
« dnia: 13.05.2011, 20:13:26 pm »
Witam wszystkich!!! Mam problem z żółwiem. Musiałem na pół roku pod opiekę oddać swojego żółwia. Tym czasem jak go odebrałem od rodziców jego stan mnie bardzo niepokoi zwłaszcza stan jego skorupy. Zwłaszcza prawa jej strona. Proszę o jak najszybszą ocenę i rady. Poniżej wstawiam zdjęcia.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 13.05.2011, 20:54:17 pm »
Faktycznie za dobrze Twój żółw nie wygląda..:(
Skorupę ma odwiniętą do tyłu, ten przyrost ostatni jest okrutnie duży i skóra mu złazi paskudnie. Ma też za długie pazurki.
A wiesz jakie miał warunki u rodziców? Miał terro i lampy? Co mu jeść dawali?
By wygląda jakby jadł niezdrowo i UVB nie widywał....:( I albo miał za sucho, albo ma niedobór wit. A, że ta skóra mu tak złazi.

Powiększyłam sobie fotki i wiesz co jeszcze:
- ma spuchnięte oczy - to na pewno niedobór wit. A
- i w ogóle mi się taki jakiś napuchnięty z lekka wydaje - jakby coś z nerkami nie tak było

Na razie to zrób mu długą kąpiel, zapewnij odpowiednią wilgotność i temp. w terro, zrób wybieg, choćby prowizoryczny i wystawiaj żółwie na słońce, urwij roślin polnych do jedzenia, zrób mieszankę wapienną albo kup jakiś preparat typu ZooMed ReptiCalcium z wit. D3, kup wit. A w kroplach i podaj mu z 2 x w tygodniu po 1-2 krople i zobacz czy się poprawi.
« Ostatnia zmiana: 13.05.2011, 21:02:06 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 13.05.2011, 20:57:37 pm »
Z tego co wiem to moi teście oczywiście wbrew moim radom dawali mu sałate to raz. UV to nie widział na 100% ale jeśli chodzi o terra to nie było takie małe. Teraz pytanie czy wystarczy mu zapewnić lepsze warunki, czy powinien wylądować u wenta?
 

Dodano 13.05.2011, 21:00:14 pm
Dodam jeszcze, że ten biały przyrost po prawej stronie skorupy wydaje mi się lekko miękki. Wydaje mi się również, że jak go tam dotykam czy lekko próbuje ucisnąć to syczy i ucieka.
« Ostatnia zmiana: 13.05.2011, 21:00:14 pm wysłana przez Bartasf »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 13.05.2011, 21:08:43 pm »
Jak rósł zimą, kiedy powinien spać i dostawał wysokobiałkowy pokarm i sałatę to urósł właśnie tak dużo, przyrost jest niewybarwiony i może być miękki. W dodatku urósł krzywo, bo tarczki miejscami mu się nie porozchodziły. Reszta skorupy jest twarda?
Jeśli żółw ma apetyt to możesz mu dać to co napisałam wyżej, zmienić warunki, koniecznie zapewnij słońce lub choćby sztuczną UV-kę, bo inaczej podawanie D3 nic nie da. I zobacz, czy po tygodniu się poprawia.
Jeśli nie chce jeść i mało się rusza - to idź do weta, bo może być coś na nerki potrzebne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 13.05.2011, 21:38:23 pm »
Żółwik jak najbardziej zachowuje się normalnie jest ruchliwy apetyt ma wilczy. Reszta skorupy jest twarda jak kamień.
 

Dodano 13.05.2011, 21:43:19 pm
No właśnie uruchamiam swoje terrarium i wybieg na balkonie również ma przygotowany. Mam nadzieję, że jego stan się poprawi. Jutro podjadę do sklepu i pokupuje mu witaminki. I dać pod opiekę zwierzę TEŚCIOWEJ  :(. Dziękuję za cenne wskazówki. Mogę pisać na priv w razie co?
« Ostatnia zmiana: 13.05.2011, 21:43:19 pm wysłana przez Bartasf »

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 13.05.2011, 22:15:24 pm »
Biedny, źle wygląda. Ankan już chyba wszystko co ważne napisała, a inne pytanie zadawaj tu na forum, odpowiedzi przydadzą się też innym w p[rzyszłości.

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #6 dnia: 13.05.2011, 22:20:18 pm »
Jeszcze jedno pytanko jego stan oceniacie na bardzo zły czy jest jakaś szansa? Bo powiem szczerze, że ja jestem człowiekiem który dba o swoje zwierzęta i jak go dziś zobaczyłem to myślałem, że mnie szlag trafi.

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #7 dnia: 13.05.2011, 22:24:43 pm »
Jest kiepsko, ale jak zapewnisz mu takie warunki o jakich pisała Ankan, to będzie ok. Oczywiście nie będzie to w pełni zdropwy żółw, bo dieta, złe warunki spowodowały ubytki na zdrowiu, nie tylko zewnętrznie (krzywica), ale też wewnętrznie- narządy, braki witamin. Skorupa stwardnieje, aczkolwiek się nie wyprostuje, oczy dojdą do siebie, ale jeśli chodzi o nerki, wątrobe to pewnie są nieco zharatane.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #8 dnia: 13.05.2011, 22:25:35 pm »
Oczywiście, że jest szansa, żeby żółw się lepiej poczuł i żył jeszcze długo. Pół roku mogło nie uczynić jeszcze wielkiego spustoszenia w organizmie, skorupka się co prawda nie wyprostuje ale cała reszta do naprawienia :) Tylko wiadomo, nie z dnia na dzień.. cierpliwości życzę a żółwince powrotu do zdrowia.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #9 dnia: 13.05.2011, 23:16:03 pm »
Dzięki za słowa otuchy i obiecuję Wam, że to był pierwszy i ostatni raz kiedy komuś pod opieką zostawiłem gada. POZDRAWIAM!!!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #10 dnia: 14.05.2011, 08:27:46 am »
Nie Twoja wina, czasami trzeba oddać zwierzaka pod opiekę, dałaś wytyczne a tu po prostu no nie wiem lenistwo teściów?
Jak uruchomisz dobre warunki to zobaczymy co się będzie działo, zmian nie cofniesz to oczywiste, ale można przeciwdziałać pogłębianiu.
Pozdrawiam i trzymaj się

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #11 dnia: 14.05.2011, 13:03:10 pm »
Kochani moi. Z dumą mogę powiedzieć, że żółwinka powróciła do domu aczkolwiek szkoda, że w takim stanie. Oto pierwsze foty po długiej banicji.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #12 dnia: 14.05.2011, 13:08:53 pm »
Terrarium bardzo orginalne, podoba mi się!  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Bartasf

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 3
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #13 dnia: 14.05.2011, 13:11:50 pm »
Terra owoc mojej ciężkiej pracy ale się udało. Dziękuję :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Problem!!!
« Odpowiedź #14 dnia: 14.05.2011, 13:14:42 pm »
Bardzo ładne to terrarium, i żółw widać się w nim dobrze czuje bo już wcina, a czy ta przednia szybka nie za nisko?
 

Dodano 14.05.2011, 13:16:11 pm
i jeszcze, na tych fotkach żółwik wygląda o wiele lepiej niż na tych wczorajszych :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM