Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 22:50:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!  (Przeczytany 68688 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #15 dnia: 20.06.2008, 22:11:11 pm »
Widzę.
Mam siano - dać?
Mam trociny - dać?
Mam w lodówce pomidora, ogórka i sałatę i liście kalarepy - dać?
Dać mu wodę przez strzykawkę?
Wykąpać i polożyć?
Przykryć?
Zostawić w spokoju?!
Boże, ratuj!

siano możesz dać, choć ono nie jest samo zbyt rewelacyjnym podłożem, szczególnie przy spuchniętych oczkach. najlepiej będzie z darnią, czyli ogólnie z tymi badylkami, o których napisałem wcześniej. możesz kupić ziemi bez nawozów w ogrodniczym i w to wsadzić te wykopane mlecze czy trawę, ale równie dobrze możesz wykopać kilka takich kawałków i powkładać je do terra - teraz są już wakacje, jak poświęcisz godzinkę jutro na spokojnie na wszystko to będzie super, wszystko będzie lepsze niż to co ma teraz. na jakiekolwiek ulepszanie będzie czas jak żółw wyzdrowieje., trociny absolutnie się nie nadają, żółw to nie chomik.

pomidora nie dawaj, sałaty też nie wolno absolutnie, co do liści kalarepy się nie wypowiem, choć chyba się nie nadają, tak mi się wydaje, za bardzo mi to kapustą jedzie.

ogórka daj spokojnie, nie ścieraj mu na papkę, po prostu pokrój na plasterki jakieś pół centymetra i daj mu do jedzenia. w ogórku nie ma zbyt dużo składników odżywczych, ale jest bardzo dużo wody, a twój żółw ma prawo być odwodniony. jeśli masz cukinię, byłaby jeszcze lepsza niż ogórek (więcej witamin), jeśli masz rzodkiewkę to oberwij liście i też podaj. nie musisz poić żółwia specjalnie, choć nie wiem czy nie jest wyczerpany. jeśli nie masz doświadczenia to myślę, że lepiej go długo pomoczyć w wodzie i jak będzie chciał to sam się napije odrobinę, poza tym masz ogórka.
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #16 dnia: 20.06.2008, 22:12:02 pm »
Kurczę no, może spróbuj z ta strzykawka, tylko bardzo delikatnie i ostroznie, zebyś go nie udławiła. Tak po kropelce na języczek
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #17 dnia: 20.06.2008, 22:36:44 pm »
Przeczyatj również to:
http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/rosliny-polne-dla-zolwi.html
http://www.zolw.info/terrarium/budowa-terrarium.html

Poczytaj o chorobach i spróbuj dopasować objawy Tomiego, ty go widzisz, możesz dotknąć więc możesz sama najlepiej okreslić jego obiawy.
http://www.zolw.info/choroby/index.php
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #18 dnia: 21.06.2008, 07:49:22 am »
Masz dużo artykułów do przeczytania i konieczny kontakt, z którymś z dobrych weterynarz podanych w spisie.
Brat szkoda gadać.
Z mamą powinnaś poważnie porozmawiać.
Żółw cierpi i trzeba mu pomóc.
Co sam więcej powiem, szybka zmiana warunków i leczenie.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #19 dnia: 21.06.2008, 10:19:55 am »
Witaj. Dobrze że zdecydowałaś się poszukać informacji i pomóc żółwiowi. On potrzebuje pomocy i jego stan jest poważny, ale usypianie go jest co najmniej przedwczesne, to młody żółwik i zasługuje na dłuższe zycie i nowe, lepsze życie. Postaramy się Ci w tym pomóc. No więc do rzeczy:

Żółw jest najprawdopodobniej poważnie osłabiony, odwodniony i wycieńczony. Jego organizm przez te wszystkie lata nie funkcjonował poprawnie bo było mu za zimno. Żółwie potrzebują podwyższonej temperatury by mogły trawić i normalnie funkcjonować, dlatego żółw cały czas spał i był apatyczny. Jeśli do tego mało i rzadko jadł, w dodatku niekoniecznie to co powinien może mieć duże niedobory a nawet anemię. Być może jednak szczęście w nieszczęściu że przy tak nieodpowiedniej temperaturze jadł mało, bo gdyby jadł więcej jego organizm mógłby sobie w ogóle dawno nie poradzić z nadmiarem pokarmu, którego nie jest w stanie strawić. Tak czy inaczej doprowadziło to go do wycieńczenia. 
Możliwe również że zaatakowały go pasożyty (które namnażają się wskutek bogatej w cukier owocowej diety). Piszesz że żółw nie może się wypróżnić, że coś wystawia i chowa, opisz dokładniej co to jest, czy rozpoznajesz że to kupka, które nie chce wyjść? To może być, zresztą także brak apetytu powodem silnego odwodnienia - żółw potrzebuje wody aby trawić, aby nie dopuścić do jej większej utraty - nie je.  A jak wygląda jego mocz? Kiedy ostatnio oddawał mocz?

Absolutnie nie podawaj żółwiowi na własną rękę witamin, tranu ani leków, bo z tego co piszesz Twój weterynarz nawet nie postawił mu diagnozy, leczy go na chybił trafił i jest to wątpliwy fachowiec. Napisz skąd jesteś - napiszemy Ci gdzie powinnaś się udać, może masz kogoś odpowiedniego w okolicy. Żółw potrzebuje pomocy ale porządnego weterynarza, bo prawdę mówiąc on pewnie jest do uratowania ale przy takim leczeniu - szprycowaniu go wszystkim co popadnie - może szybko zejść z tego świata i to bynajmniej nie wyniku pierwotnej choroby.

Dlatego proszę wstrzymaj się z tym aby podawać mu cokolwiek. Prawdopodobnie i tak, dopóki nie wydobrzeje nie będzie jadł. Może zajść konieczność aby podać mu zastrzyk z glukozy i elektrolitów ale to zdecyduje weterynarz.
Natomiast to co możesz zrobić - włóż do do naczynia z ciepłą (ok 35 st) wodą i pozwól mu się moczyć i poobserwuj czy pije. Przymusowe podawanie wody wymaga wiedzy i ostrożności, bo jeśli odwodniony żółw nie może otrzymać na raz zbyt dużej dawki wody.
Umieść go w cieple, zapewnij lampę grzewczą, aby wspomóc metabolizm, niepotrzebnie nie dotykaj i nie stresuj. Jak pisali poprzednicy spróbuj skontaktować się z którymś z weterynarzy z naszego spisu.
Stworzenie mu właściwych warunków też jest ważne, ale pierwszorzędną sprawą jest pomoc weterynaryjna. 

Jeśli dojdziesz do wniosku że nie dasz rady zapewnić mu w dalszej perspektywie właściwych warunków, czy też pozostałym żółwiom (bo coś wspomniałaś o innych) warto rozważyć oddanie je do adopcji.
« Ostatnia zmiana: 21.06.2008, 10:22:13 am wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #20 dnia: 21.06.2008, 10:26:50 am »
Widzę że jesteś z Zielonej Góry. Hmm... jesteś w stanie udać się z żółwiem do Wrocławia?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #21 dnia: 21.06.2008, 11:23:52 am »
Witam Beato! Obserwuje watek o Toni od wczoraj,i wykorzystam sytuacje,ze mówisz o Wrocławiu. Czy mogłabyś mi dać namiary na spejalistę z Wrocławia? poszłabym z tym dziobem,pazurami i przebadaniem ogólnym żółwia..

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #22 dnia: 21.06.2008, 14:13:54 pm »
Oczywiście. Chodzi o dr Piaseckiego, namiaru tu:

http://forum.zolw.info/index.php/topic,66.0.html

http://wet.wroclaw.pl/
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #23 dnia: 21.06.2008, 15:09:19 pm »
Więc.
Wróciłam od weta z mamą. Mama troszkę zmieniŁa zdanie, gdy zobaczyla jak placze.
Wet postawil diagnozę - ma problem z nerkami, ma kropki od naczyn krwionosnych, sa szane na wyleczenie, mzona probowac. Dal mi strzykawke i kazal kupic gerberka. Teraz wlasnie nakarmilam go strzykawka, jakby sie polepszylo, sam polyka ladnie. Dala mu 4 zastrzyki wzmacniajace i witaminy, i jakies lekarstwo jedna kreseczke do dzioba dzisiaj i pojutrze. we wtorek na kolejne zastrzyki. Po zastrzykach otwiera oczka, probuje chodzic, mam nadzieje ze sie uda. Wiec
Karmie go gerberkiem narazie. Za godzine znowu mu dam.
Ale caly czas lezy.
wiec mam mu kupic ziemie, polozyc sianko i kilka galazek,mleczy i babek??
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #24 dnia: 21.06.2008, 15:38:12 pm »
Chyba narazie wstrzymam sie z kupnem podloza. narazie dam mu recznik, bo sklepy pozamykane, mam tylko siano, piach i trociny(ktore sa nieprzydatne) pod reka. Oooo!! ^^ Gówkę podnosi moje malenstwo...
Dam recznik do terrarium i postawię lampkę. A pojutrze kupie wszystko do terrarium dla Tomaszka.
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #25 dnia: 21.06.2008, 15:42:14 pm »
Jeżeli nie masz pieniążków to poprostu wykop trochę ziemi, trawy, narwij mu mleczy, babek, koniczyny, nazbieraj troche gałązek, znajdź jakiś płaski kamień lub dwa. Dodaj do tego to sianko, które masz i z tego zrób podłoże. Daj mu do terrarium miskę z wodą oraz lampkę, a od góry przykryj to terrarium do połowy tak aby w środku mógł powstać odpowiedni klimat.
Bardzo się ucieszyłam przede wszystkim, ze twoja mama zmieniła zdanie o może troche pomoże oraz, że żółwik lepiej się czuje po zastrzykach. Porozmawiaj jednak z weterynarzem czy tych zastrzyków musi być tak dużo, bo przeciążać osłabiony organizm lekami to też nie za dobrze, no ale miejmy nadzieję, że wet wie najlepiej.
Nie rozumiem tylko o co chodzi z tym gerberkiem? To papka dla dzieci czy jak? Ja bym nie podawała. Jaki jest skład na tym gerberku?
i jeszcze jedno! Jeżeli wet nie stwierdził kataru ani nic co ma związek z przeziębieniem czy nie daj boze z zapapleniem płuc to wkładaj żółwia w karton i idź z nim na łąkę. Nic nie działa tak kojąco i rehabilitacyjnie jak spacer i natura. Ty będziesz rwać mu ziemię i zioła na obiad a on może zrobi parę kroczków zachęcony działaniem natury.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #26 dnia: 21.06.2008, 15:44:53 pm »
Acha! Zapomniałam napisać, żebyś kapała codziennie żółwia on teraz tego bardzo potrzebuje! Kąpiesz go?
TUPTUŚ

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #27 dnia: 21.06.2008, 16:00:47 pm »
Witam
Wybaczcie ,że się wtrącę , zbyt dużego doświadczenia nie mam...ale przeczytałam ,że w okolicach Zielonej góry jest tylko 20 c . Czy to nie jest za zimno na spacery z żółwiem?  Pytam ,bo nie wiem jak jest tam, ale u mnie trochę chłodnawo ,wiatr trochę wieje i w ogóle nieciekawie.( Przy okazji dowiem się jaka musi być temperatura na zewnątrz...też mi się to przyda)  ;D

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #28 dnia: 21.06.2008, 16:04:07 pm »
Pani wet powiedziala ze nie trzeba kąpac. A on nawet sie nie rusza. Nie chodzi tylko jest sparalizowany, jakby 'zywe martwe cialo'. straszne, ale ciesze sie za kazdym razem, kiedy podnosi glowke i probuje chodzi. Akurat teraz siedzi w terarium i grzeje sie przy lampie. Obok polozylam talarki ogorka jakby odzyskal sily i by chcial jesc.
Gerber to tarte jablko dla dzieci po 4 miesiacu.
Sklad : Jablka (100%)
Wartosc odzywcza:
bialko
weglowodany
w tym cukry
tluszcz
witamia C
blonnik pokarmowy
sod
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #29 dnia: 21.06.2008, 16:10:08 pm »
Pani wet powiedziala ze nie trzeba kąpac.

Trzeba, trzeba! Nawet zdrowego żółwia się kąpie, więc kąp go, uwierz nam!

Białko, tłuszcz i cukier to to, czego żółwie powinny unikać! Nie dawaj tego gerberka, nich ma tego ogóra, daj mu też mleczyka po nosek niech powącha, może mu się zachce.
i staraj sie wystawiac go na naturalne słońce to dla niego baaaaardzo ważne.
TUPTUŚ