Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:16:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!  (Przeczytany 68694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« dnia: 20.06.2008, 20:44:30 pm »
Nie wiem co sie stalo, ale wczoraj wyciagnelam Tomaska - oczka opuchniete, apatyczny, osowialy, caly napuchniety jak banka,nie reaguje na dotyk, jest oslabiony,nie je - poszlam do weta - ta mu dala 3 zatrzyki i powiedziala ze witamine A samrowac oczy, nagrzewac lampa a jutro do kontroli - tyle ze dalam 30 zl, a mama nie zgadza siena takie drogie leczenie! A pozatym on nie moze wyproznic sie! nie ma sily! nawet nic jesc! a u mnie nie ma weta od zolwi!!
pomocy?! co mam robic?! on ma 10 lat, byl tyle czasu ze mna! nie chce go stracic!!!!
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #1 dnia: 20.06.2008, 20:50:12 pm »
Spokojnie.

Opisz warunki i dietę. Czy przeszedł jakieś wypadki ostatnio ?

W tym dziale masz podwieszony temat, o spisie weterynarzy, skontaktuj się z dr. Piaseckim bądź Malutą. Telefonicznie chociażby.

Niestety, leczenie może kosztować.

To jest samiec czy samica ?
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #2 dnia: 20.06.2008, 21:02:42 pm »
Samiec. Ostatnio wcinał marchewkę, 3 dni temu. Potem ją zostawił i spał. Marchewka umyta z działki.
nie miał wypadku.
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #3 dnia: 20.06.2008, 21:13:20 pm »
A jakie żółw ma warunki? Czy ma terrarium, co ma w terrarium, czy ma lampę UVB, czy ma wybieg na dworze, czym go karmisz oprócz marchewki? Musisz nam wszystko opisać dokładnie.
Wklej nam fotę żółwia.
TUPTUŚ

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #4 dnia: 20.06.2008, 21:13:39 pm »
jeśli chodzi o wypróżnianie to marchewka ma właściwości konstypujące, tak to się chyba nazywa, może zwalczyć drobne biegunki, więc jeśli jadł jej sporo to może mieć po prostu zatwardzenie. do tego jeśli kilka dni nie jadł to też nie ma takiej potrzeby. wykąp go w ciepłej wodzie, niech troszkę tam posiedzi. wiem, że pomaga coś z olejkiem jakimś, ale nie wiem dokładnie z jakim więc nie pomogę.

jaki to był weterynarz? nie wiem, czy pierwszy z brzegu pomoże. nie wiemy nic o warunkach w jakich żółw jest trzymany, ani co ważniejsze co dajesz mu do jedzenia. marchewka na przykład nie jest zbyt rewelacyjnym pomysłem jako podstawa diety.
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #5 dnia: 20.06.2008, 21:27:56 pm »
Piszesz, że żółw jest opuchnięty i apatyczny. Przyczyna moze być zatwardzenie lub zła przemiana materii połączona z brakiem witamin. W takim wypadku należy jak najszybciej zmienić warunki hodowlane na lepsze, dlatego opisz nam dokładnie jak wyglada mieszkanie żółwia i jego dieta. koniecznie wykap żółwia w cieplej (letniej) wodzie, pomocz go dosyc długo, dopóki woda nie wystygnie, to wspomaga wypróżnienie.
TUPTUŚ

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #6 dnia: 20.06.2008, 21:37:17 pm »
Znaczy się, to żółw mojego brata na którego jestem wściekła jak cholera - mial 3 żółwie, a teraz gdy Tomcio zachorował, on mi go oddaje, on chce go uśpić - ja chcę walczyć.
tomi ma terrarium, wyŁożone szmatkami - bez wybiegu, caly rok spi - nie biega, jak wyjdzie idzie w kat spi - przynajmniej tak bylo... - nie mam lampy, zaswiecilam mu jakas lampke. Teraz wiem, ze niby moj brat, ktory niby wszystko o zolwiach wiedzial, nic nie wie...wprawdzie myslalam, ze brat sie zna, zolw jadl raz na dwa tygodnie.i tak bylo od zawsze... teraz wiem, ze popelnilismy blad. chcociaz roznie byl karmiony, zarcia ze slepu nie tknal. teraz licze sama na siebie - mama powiedziala ze dobrze ze zdechnie mniej smierdzieli w domu, brat nie da kasy na leczenie. tyko ja zauwazylam to od wczoraj. apteki sa pozamykane, szukam tranu lub wit a, nawet chyba papke mu zrobie zeby cokolwiek jadl.... a jak sie zalatwial -  wychodzilo i sie cofalo, jakby nie mial sily zrobic....
Zdjęcie







EDIT//

Mogę mu dać wody do pyszczka przez strzykawkę?? Bo wydaje mi się że jest spragniony
« Ostatnia zmiana: 20.06.2008, 21:47:27 pm wysłana przez Crosby »
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #7 dnia: 20.06.2008, 21:47:24 pm »
Boże, jestem przerażona tym co napisałaś!!!  :o
Ale będziemy sie starać pomóc Tomiemu.
Żółw jest prawdopodobnie w ciężkim stanie. W sumie po tych warunkach co opisałaś to żółwiowi dolega chyba wszystko!!!!!
Żółw jest w skrajnie tragicznych warunkach, to dla niego prawdziwa męczarnia!!! jak najszybciej zmieniaj mu warunki i ratuj go!!!
Jakie zastrzyki dał weterynarz? Na co? I po co?
Jutro czeka Cię wizyta w sklepie zoologicznym. Tylko kasa potrzebna. Piszesz, że mama nie da na leczenie pieniedzy, jeśli chcesz ratować żółwia będziesz musiała kupić wiele rzeczy, będzie to możliwe dla ciebie? Teraz juz noc prawie więc nic nie zdziałamy. Możesz jedynie wykapać żółwia, zrób to.
TUPTUŚ

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #8 dnia: 20.06.2008, 21:51:05 pm »
Byłam sama u weta - dała 3 zastrzyki - chciałam, żeby uśpiła, żeby się nie męczył - na powiedziala sprobujemy, zobaczymy, trzeba porobwac - dala jakieś witaminy chyba, antybiotyk i coś na obrzęk.
Zaraz go wykąpię. Kurczę, jestem w okropnej sytuacji - nie mam pieniędzy. A Tomiego mam od 10 lat, nic mu nie dolegało... Wczoraj całą noc nie spałam - nie wiem jak mam się za to zabrać. Co mam zrobić?! Jezu, nigdy nie myślaŁam, że mój brat, czytał tyle książek, tyle interesował się o zółwiach... A teraz taki potworny błąd...
Co mam robic?! Wykąpię go, osłonić zeby wiatr naniego nie wial?! Stoi na biurku.
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
TUPTUŚ

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2008, 21:57:42 pm »
Widzę.
Mam siano - dać?
Mam trociny - dać?
Mam w lodówce pomidora, ogórka i sałatę i liście kalarepy - dać?
Dać mu wodę przez strzykawkę?
Wykąpać i polożyć?
Przykryć?
Zostawić w spokoju?!
Boże, ratuj!
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #11 dnia: 20.06.2008, 21:58:31 pm »
ciuchy w terra dla żółwia? z całym szacunkiem dla ciebie, ale brata to masz idiotę kompletnego i do tego palanta, który traktuje zwierzęta jak zabawki, do wyrzucenia po zepsuciu.

teraz rady dla ciebie
wywal te szmaty i wsyp zwykłej ziemi z dworu, poszukaj takiego miejsca, żeby nie bardzo było odwiedzane przez psy. po prostu pójdź z łopatką i wykop kilka mleczy, mniszków, czy babek i włóż to do terra - żółw to szybko zniszczy, ale przynajmniej będzie miał podłoże, do tego nie będzie cie to kosztowało nic. co do witamin, mhm, szczególnie witaminę A łatwo przedawkować, więc odpuść sobie chodzenie po aptekach i szukanie. co prawda oczy twojego żółwia mi się niezbyt podobają, ale nie znając diety nie wiem czy to przez brak witaminy A. inni hodowcy pewnie ci lepiej podpowiedzą.

zerwij kilka mleczy, babek, jakąś pokrzywę, starczy kilka listków codziennie. one zawierają odpowiedni zestaw makro i mikro elementów, jedyne co by się przydało do kupienia to sepia do posypywania jedzenia, choć też nie wiem czy da cokolwiek bez uvb, ale to koszt 1,5 zł. nie mam pojęcia czemu twój brat karmi żółwia raz na 2 tygodnie???? żółwia się karmi raz dziennie przy czym robi się mu raz w tygodniu głodówkę, niektórzy częściej, jeden dzień jest dobrym rozwiązaniem. przy tym jak karmiono go do tej pory, to ja bym długo dawał jedzenie raz dziennie, codziennie, bez głodówek. minimum miesiąc. nie, żeby przesadzić, kilka listków mlecza to dobra dieta i nie przekarmisz go w żaden sposób.

wychodziło się i cofało? to mógł być żółwiowy penis. wygląda mocno przerażająco dla kogoś kto nie wie co to jest. zakładam, że jeśli nie mógłby się załatwić od dawna, to raczej miałby wypadniętą kloakę, a nie, żeby mu raz wychodziło, a raz się chowało.

jeśli chodzi o twoja mamę, mhm, nie wiem co powiedzieć, może tylko tyle, żeby nikogo nie obrażać - prawidłowo trzymany żółw nie wydaje z siebie żadnego zapachu
may you always hear the whisper of wings

Offline Crosby

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Kawaii ^^ :D
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #12 dnia: 20.06.2008, 22:03:23 pm »
A teraz jak mu powiedziaŁam skutki to uderzył mnie. hah.
dam mu sianka i wykapię, jutro zerwę roślinki i wykopie zimię.
Hirogaru yami no naka kawashiatta kakumei no chigiri `

Death Note :D

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #13 dnia: 20.06.2008, 22:05:34 pm »
Przede wszystkim jesli brat ma jaszcze jakieś żółwie to mu je zabierz i się biedakami zajmij.
Ale spokojnie. Do rzeczy, trzeba pomyśleć co robić bez kasy. Zapytaj się szczerze weterynarza czy zna się dobrze na gadach. i serio. Zadzwoń rano do dr, Piaseckiego to świteny specjalista i udzieli ci napewno rady.
Najgorsze jest to, że żółw nie ma UVB. W takim razie pozostaje wychodzic z żółwiem na dwór codzienie, żeby był na słońcu. masz mozliwośc wystawic go jakoś na słońce? napisz czy żółw ma katar bo jeśli tak to trzeba ze spacerami zaczekać.
Boze, tu nie wiadomo od czego zacząć. Żółw leży całe zycie na szmatach, całe życie nigdy nie wychodził, szczerze mówiąc troszkę się popłakałam, ale nic, trzeba wziąć się w garść. musisz urządzić mu jakoś to terrarium - a raczej akwarium z tego co widzę. Wyrzuć te szmaty, wstaw mu miseczke z wodą, wykop mu jutro troche darni i wyłóż w terrarium, nałuż mu w ciagu dnia swoja lampke biurkowa, żeby miał się gdzie wygrzewać, daj mu kilka plaskich kamieni, jakieś roślinki. To wszystko co narazie napisałam możesz zrobić za darmo. i przede wszystkim zmień mu diee, żółw może jeść tylko zieleninke, np. mlecz, mniszek, babka, pokrzywa, koniczynka i inne.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Proszę o pomoc!! Tomi umiera!!
« Odpowiedź #14 dnia: 20.06.2008, 22:10:06 pm »
Widzę.
Mam siano - dać?
Mam trociny - dać?
Mam w lodówce pomidora, ogórka i sałatę i liście kalarepy - dać?
Przykryć?

Nie

 Jutro wykop tą darń i wyłóż terra a na obiad to zacznijmy od zwyklego mleczyka!!!
Żółwi się nie przykrywa, nic im to nie daje bo nie wytwarzają same z siebie ciepła, żółw musi mieć lampkę pod którą będzie się wygrzewać.
TUPTUŚ