Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:14:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przeziębienie?  (Przeczytany 8537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Przeziębienie?
« dnia: 20.08.2008, 22:18:28 pm »
W poniedziałek zeszłego tygodnia (dziś jest środa) wyjechałem na wakacje. Żeby nie zostawiać mojego żółwia samego, tata dał go koledze na przechowanie. Podczas odbioru (sobota) stwierdziłem, że kiedy żółw oddycha wydaje z siebie świszczący dźwięk. Oddychał już tak kiedyś np. kiedy był zły zaraz po kąpieli, ale teraz robi to zdecydowanie częściej. Jak na razie stwierdziłem, że oddycha normalnie kiedy je i zazwyczaj podczas chodzenia. Słyszałem, że w przypadku lekkich przeziębień żółwiowi trzeba zwiększyć temperaturę w terrarium, ale mój Herkules jest już do swojego zadurzy i na razie musi mieszkać na podłodze, dopóki nie będzie miejsca na nowe terrarium. Błagam pomóżcie mi! Nie chcę,   żeby przerodziło to się w coś gorszego! Chcę coś zrobić póki nie jest za późno!  :'(           

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.08.2008, 22:38:06 pm »
To niekoniecznie musi być przeziębienie, ale jeśli tak, to niestety podłoga nie wchodzi w grę. To jakby komuś z chorym układem pokarmowym kazać jeść coś ciężkostrawnego. Żółw z przeziębieniem musi być w ciepłym miejscu, a na podłodze są przeciągi, których my nie wyczuwamy (choćby spowodowane nieszczelnością drzwi, należy też pamiętać, że zimne powietrze jako gęściejsze zbiera się właśnie na dole), do tego opary z podłóg, czy wykładzin. Sam musisz zdecydować co zrobić.
may you always hear the whisper of wings

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.08.2008, 23:18:25 pm »
Przeziębienie u żółwia to nie jest drobiazg. Samo podniesienie temperatury może nie wystarczyć.  Proponowałbym wizytę u weterynarza , choćby po to żeby je wykluczyć.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline marek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #3 dnia: 21.08.2008, 11:16:22 am »
Więc jeśli to nie jest koniecznie przeziębienie, to co? To chyba może być też oznaka przestraszenia, ale żółw jest już dość długo z powrotem w domu. Sprawdziłem też, że podczas snu i wygrzewania się na słońcu jego oddech jest normalny. Czy spacery na łące mogą mu zaszkodzić?     

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #4 dnia: 21.08.2008, 11:57:52 am »
Czy świszczący oddech nie jest przypadkiem oznaką zapalenia płuc? wyczytałam tak w objawach o tej chorobie żółwi "Żółwie z zapaleniem płuc oddychają hałaśliwie, duszą się - łapią powietrze dziobem".. Marek,idź koniecznie do weterynarza!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #5 dnia: 21.08.2008, 13:31:20 pm »
Jakie są ew. objawy towarzyszące?

Czy żółw oddycha otwartym lub uchylonym dziobem?
Czy z nosa i jamy ustnej wydostają się jakieś wydzieliny?
Czy jest to coś w rodzaju "kaszlu"?
Jak żółw się zachowuje?

Prawdopodobnie w jego gardle jest jakaś niedrożność albo wydziela się jakaś wydzielina. To by korespondowało ze świszczeniem po kąpieli (obecność wody). Jak masz możliwość wypytaj kolegę u którego był żółw w jakich warunkach przebywał, co jadł, gdzie był wypuszczany. Napisz też jakie warunki żółw miał u Ciebie wcześniej.

Wybierz się do dobrego weterynarza, który naocznie zbada żółwia i postawi diagnozę.
Nie trzymaj żółwia na podłodze. Jeśli te odgłosy są wynikiem choroby układu oddechowego to tylko pogłębi tę chorobę, a i jest szereg innych przeciwwskazań.
Zapewnij punktowe źródło ciepła, spokój i stały dostęp do wody.
Pobyt na łące jest wskazany jak najbardziej, tylko unikaj nagłych zmian temperatury.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline marek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #6 dnia: 21.08.2008, 19:54:39 pm »
Nie występują inne objawy towarzyszące, które mogłyby cechować zapalenie płuc. Żółw wykazuje dużą aktywność, ma apetyt, ale wydaje mi się, że się mnie trochę boi bo gdy mnie zobaczy to odwraca się i ucieka. Czasem pozwoli do siebie podejść zwłaszcza kiedy mam jedzenie.
Żółw jak na razie mieszka na podłodze, ponieważ jest zadurzy do dawnego terrarium (teraz stoi na balkonie i pełni rolę domu sypialnego na okres letni. Staram się dla niego o miejsce na terrarium jednak   jeśli będzie dalej musiał mieszkać na podłodze to będę zmuszony oddać/sprzedać go komuś kto będzie w stanie zapewnić mu odpowiednio mieszkanie. Żółw był karmiony głównie warzywami i owocami (kiedy czytałem "literaturę fachową" nie było opisanych przeciwwskazań, ale mit o sałacie był już na szczęście obalony) oraz karmą biorept, którą dali w zoologu przy zakupie. Nie wiedziałem, że to dla niego nie dobre zwłaszcza, że produkt jest sprzedawany jako "Podstawowy pokarm dla żółwi lądowych". Od niedawna zmieniam mu dietę na zieleninę, czyli dobra naszych łąk (jedno z takich dóbr mam zaraz za blokiem).
Żółw ma codziennie dostęp do wody i raczej zapewniony spokój. Gorzej jest ze stałym źródłem ciepła bo te zapewnia mu tylko słońce (czyli nie do końca stałe). Nie wiem też jak zapewnić mu w teraz nawet prowizoryczne terrarium, bo on nie wysiedzi w zamknięciu ani chwili i zawsze stara się wyjść.
Postaram się pójść jak najszybciej do weterynarza i zobaczyć co on na to powie. 
     
     
     

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #7 dnia: 22.08.2008, 09:07:59 am »
Mój Tusiek często "świszczy" gdy się np. wkurzy na coś - podejrzewam, że u twojego żółwika jest podobnie. Żółwie świszczą ze stresu, nerwów, itp. Tymbardziej, że piszesz, że żółwik czuje się ogólnie bardzo dobrze: ma apetyt, spaceruje. Chory żółw się tak nie zachowuje, a już napewno nie gdyby miał zapalenie płuc. Z drugiej strony żółw może mieć poprostu lekki katarek (co nie przeszkadza mu czuć się dobrze i miec apetyt). Ale Ty go widzisz i Ty musisz wiedziec czy przyczyną jest stres czy katarek. 
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #8 dnia: 22.08.2008, 15:12:25 pm »
Może ma też za sucho, podnieś wilgoć. Jedna z moich sami stepowych, która została matką6 żółwi, od czasu do czasu świszczy - ale to jej naturalna cecha, bo absolutnie nic jej nie dolega- najsilniejszy i najwitalniejszy żółw jakiego widziałem.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Przeziębienie?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.10.2008, 21:49:13 pm »
Z wlasnego doswiatczenia wiem ze nie wyleczone dobrze choroby wracaja z duzo wiekszym bagazem problemow. Nie lekcewaz jego stanu jesli nie jestes pewien co mu dolega idz do weterynarza ty jestes jego opiekunem wiec jestes za niego kompletnie odpowiedzialny zaloze sie ze on sie nie prosil zebys go bral . A co do terrarium nic prostrzego samemu wybudowac dobra lampa grzewcza ,lampa uv ,termometr i butelka do spryskiwania kwiatow ,duzo milosci i gotowe .