Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:23:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ratunku!  (Przeczytany 9770 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Ratunku!
« dnia: 19.03.2009, 21:56:50 pm »
Mam żółwia od niedawna i nie do końca wiem czy jest zdrowy, trochę się o niego martwię.Jest bardzo apatyczny praktycznie cały dzień śpi bardzo rzadko otwiera oczy.Niedawno z nosa wydzielały mu się takie bąbelki, rzadko oddaje kał właściwie tylko wtedy gdy się kąpie, a dziś koło jego oka zobaczyłem jakąś wydzielinę. Bardzo mnie martwi to że jego brzuszna część jest bardzo miękka..
Proszę o pomoc!!!

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #1 dnia: 19.03.2009, 22:07:13 pm »
Do weterynarza marsz, spis wetów gdzie krazy tu na forum, chyba w dziale o chorobach.

No ja nie wróże żółwiowi długiej przyszlosci, jak szybko czegos nie zrobic, bo niewierze ze skorupka se zmiekla w ciagu godziny;/ powodzenia !

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #2 dnia: 19.03.2009, 22:15:30 pm »
Zdrowy nie jest na pewno. Jest chory na tyle poważnie że bez pomocy wetrynarza się raczej nie obejdzie.

Napisz coś więcej o tym w jakich warunkach żył i co jadł do tej pory, w jakim jest wieku, postaraj się wkleić fotki. Wtedy spróbujemy wywnioskować co może mu być, ale domowymi sposbami rzadko kiedy można pomóc jak żółw ma wyraźne objawy chorobowe.

Większość wterynarzy się nie zna na żółwiach. Napisz skąd jesteś lub do którego z większych miast miałbyś możliwość dojechać.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #3 dnia: 19.03.2009, 22:23:37 pm »
Napisz też jakie teraz ma u Ciebie warunki - te bąbelki z nosa (o ile nie pojawiły się w czasie, lub krótko po kąpieli) sugerują co najmniej przeziębienie, oby nie gorzej...:( - może ma za niską temperaturę w terra.
Je coś w ogóle?
Jaki jest duży? Czy to maluch, czy osobnik dorosły? Czy tylko plastron jest miękki, czy też karapaks (skorupka od góry?)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #4 dnia: 19.03.2009, 22:28:03 pm »
Żył w terrarium temperature ma około 25-30 stopni, chodził na spacery i miał kąpiele jadł często bazylię , ale też kapuste pekińską i podobne rośliny.Jest bardzo młody ma około roku.Przy okazji to jest żółw lamparci ale nie wiem jak to ustawić a stepowy ustawił mi się automatycznie

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #5 dnia: 19.03.2009, 22:36:27 pm »
Jak żółw ma koło roku - to może mieć lekko miękki plastron wzdłuż szwu, oczywiście nie taki miekki jak plastelina.
Jak duże jest terra? I czym ma wyłożone?
I jak z wilgotnością? Masz higrometr? Ten gat. źle znosi zarówno wysoką jak niską wilgotność.
Jak z temperaturą w nocy? Nie powinna spadać niżej niż 22-21 stopni. Lamparty łatwo się przeziębiają - wystarczy lekki przeciąg, kąpiel w chłodniejszej wodzie.
Jak długo go masz?
Czy ma w terra basen lub choć naczynie z wodą? One ją piją i musi mieć stały dostęp - lub codziennie trzeba go kąpać.

kapuste pekińską i podobne rośliny
bazylia jeszcze OK. Kapusty pekińskiej mu nie dawaj. Co znaczą "podobne rosliny"?? Mam nadzieję, że nie warzywa i owoce? One jedzą głównie trawę.

Jeszcze jedno - a ma UVB?
« Ostatnia zmiana: 19.03.2009, 22:47:04 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #6 dnia: 19.03.2009, 22:50:57 pm »
W terrarium ma kabel grzewczy pod ściółką od góry grzany jest żarówką. Dodatkowo cały dzień świeci mu UV.Miękki jest tylko plastron(zawsze był trochę miękki ale teraz jest zdecydowanie bardziej).Do pokarmu dodawałem mu specjalne witaminy na zmianę z wapniem.Kąpany był mniej więcej raz na tydzień.Po kąpieli smarowałem mu skorupę specjalnym preparatem.Wcześniej wypróżniaj się nie tylko w kąpieli ale normalnie w terrarium. Ze dwa tygodnie temu podczas kąpieli wypróżniał się raz za razem, wielokrotnie. Mieszkam pod Warszawą.

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #7 dnia: 19.03.2009, 22:58:37 pm »
terrarium 50x30. podłoże to specjalne drewniane wióry. W nocy temperatura nie spada poniżej 22 stopni. Inne rośliny to roszponka, rukola, cykoria. czasem bardzo rzadko marchewkowy wiór. Innych warzyw ani owoców nie je. Próbowałem dawać mu Świerzą miętę oregano Pietruszkę czy tymianek ale nie chciał. Kupiłem go w październiku. Według papierów rok skończy w maju. Wodę ma codziennie świeżą  z kranu ale nie ma w niej chloru. Wilgotności nigdy nie sprawdzałem, nawet nie wiedziałem, że muszę. Nie mam urządzenia...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #8 dnia: 19.03.2009, 23:14:03 pm »
Kabel grzewczy od spodu niepotrzebny. Tak samo smarowidło do skorupy. Ale to detale.
Terrarium przymałe - i to mocno....żółw powinien mieć zróżnicowane strefy temperaturowe. Terra min. 100x50.

Miękkość wynikała zatem z młodego wieku żółwia. 10-miesięczny żółw może mieć lekko miękki plastron. Niedobrze tylko, że mu sie bardziej miękki zrobił...:( Prawdopodobnie przez podawanie niezbyt odpowiedniego dla tego gat. jedzenia żółw się odwapnił. Te rośliny co podałeś można mu podawać - ale od czasu do czasu. Żółwi lamparcich nie karmimy jak stepowych czy greków - one jedzą głównie trawę, to tego rośliny polne i niektóre sukulenty. Kup trawę i posiej na podstawkach i dawaj mu taką młodą. Możesz też wysiać nagietka, bratki, tymianek, rukolę.

Wydzielina z oka - o ile nie jest podpuchniete może być od pylącego podłoża. Same drewniane wiórki mogą pylić i na pewno nie zapewniają żółwiowi odpowiedniej wilgotności przy podłożu. Najodpowiedniejsza jest wilgotność w okolicach 55%. Generalnie powinna się wahać w granicach 50-60%. Higrometr Ci pilnie potrzebny.
Mógł dodatkowo się odwodnić. Maluszki lamparcie są bardzo wrażliwe. Kap go teraz codziennie - ok. pół godz. w wodzie o temp. ok. 32 stopni wyjściowo. Najlepiej wstaw miskę do terrarium pod żarówkę.
Poobserwuj co z tymi bąbelkami z nosa - czy ma dodatkowo mokry nosek, wycieka z niego jakaś wydzielina?
Skąd wiesz, że w wodzie nie ma chloru? Masz ją z własnego ujęcia?

A od tych 2 tygodni coś zrobił? One teraz często się nie załatwiają - tak z 2x w tygodniu. Mój też robi to tylko w kąpieli. Jaki był kał - zwarty, luźny? pływał? tonął?

Jak z jedzeniem? Je coś?
 
Wapń w jakiej postaci- sepia? czy coś innego? Tak na marginesie dodatkowych witamin raczej się bez konsultacji z wetem nie powinno podawać, bo łatwo przedawkować.

Jak mieszkasz pod W-wą to wybierz się do dr. Chłopeckiego, albo dr Maluty. I to jak najszybciej.

PS. Tu masz dobry zestaw "żywieniowy" dla zółwika:
http://www.chelonia.org/articles/Mistypardaliscare.htm
plus zobacz sobie na stronce:
www.skorupy.com

« Ostatnia zmiana: 19.03.2009, 23:22:20 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #9 dnia: 19.03.2009, 23:26:10 pm »
nosek suchy nic z niego nie wypływa, oczy nie są podpuchnięte ale generalnie to rzadko je otwiera. Wypróżniał się w kąpielach, czy kał normalny trudno mi to ocenić jakoś bardzo nie różnił się od tego co było wcześniej no może jest bardziej zielony. Ujęcie wody jest głębinowe i podobno go nie chlorują - jest tylko dla naszej wiochy ale może zacznę mu dawać przegotowaną albo z butelki

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #10 dnia: 19.03.2009, 23:31:44 pm »
dzisiaj jadł bazylię . Preparaty które mu podaję to:Microcalcium firmy JBL oraz vigorept tropicala jedno i drugie sprzedali mi z żółwiem w sklepie Szrek

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #11 dnia: 19.03.2009, 23:34:01 pm »
nosek suchy nic z niego nie wypływa, oczy nie są podpuchnięte

to dobrze, moze się tylko przeziębił lekko, albo zestresował, jak to byla jednorazowa sprawa.

ale generalnie to rzadko je otwiera.

to niedobrze...:( Żółw powienien być aktywny co najmniej w godzinach porannych

Wypróżniał się w kąpielach, czy kał normalny trudno mi to ocenić jakoś bardzo nie różnił się od tego co było wcześniej no może jest bardziej zielony.

Jesli nie był luźny lub pływający po wodzie to w porzadku

Ujęcie wody jest głębinowe i podobno go nie chlorują - jest tylko dla naszej wiochy ale może zacznę mu dawać przegotowaną albo z butelki

Na wszelki wypadek lepiej przegotować.

Ja wolę czystą sepię - nie wiadomo co w tych preparatach jest. microcalcium teoretycznie nie powinno mu zaszkodzić, Vigorept wygląda na preparat zbyt ogólny.

Jaką masz UVK-kę w terra?
« Ostatnia zmiana: 19.03.2009, 23:38:28 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rafciax

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #12 dnia: 19.03.2009, 23:41:12 pm »
wielkie dzięki za wszystkie porady i wsparcie. Jutro idziemy do lekarza. Dam znać co się dzieje co stwierdzi i zaleci doktor.trzymajcie za nas kciuki...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #13 dnia: 19.03.2009, 23:45:48 pm »
Tak będzie najlepiej...:) Daleko nie masz.
I daj koniecznie znać co z żółwikiem...mam nadzieję, ze to nic poważnego i wszystko będzie dobrze po małych korektach w wystroju terra i menu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ratunku!
« Odpowiedź #14 dnia: 20.03.2009, 07:30:13 am »
Ankan napisała właściwie wszystko co trzeba. To fakt, pardaliski są wrażliwe do tego to jeszcze młody żółwik. Plastronek mógł się zrobić miękki bo żółwik szybko rośnie ale właśnie dlatego trzeba bardzo uważać na dietę bo o odwapnienie w takiej sytuacji nietrudno.
Daj znać co powie wet.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU