Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 06.05.2024, 16:57:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Roztocza?  (Przeczytany 9219 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Roztocza?
« dnia: 05.01.2010, 19:51:02 pm »
mam w terrarium mały problem, mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Zacznę od początku.
pierwszego żółwia (samca) kupiłam na początku września. Po miesiącu, czyli na początku października dokupiłam mu samiczkę (Stefankę). Jak się okazało samiczka przywlokła ze sklepu małe białe szybko chodzące robaczki, przypuszczam że to roztocza.


   


Szybko przeniosły się na samca, więc w ciągu trzech dni wymieniłam całe podłoże, wyparzyłam miseczki i inne elementy terrarium, wykąpałam żółwie, delikatnie szczotkowałam im pancerzyki. Robale zniknęły. Po kolejnych dwóch miesiącach - podczas których roztoczy nie zaobserwowałam (czyli na początku grudnia) padł mój samczyk z nieznanego powodu. W tym czasie odrobaczyłam samiczkę Fenbendazolem i wymieniłam całe podłoże. Niestety przed świętami zaobserwowałam powrót robaczków. Przypuszczam więc że wiąże się to z wymianą podłoża. W terrarium mam korę, kostki bukowe, darń i sianko. Po raz pierwszy w terrarium mam kostkę bukową i zamiast darni z ogrodu wykopałam darń z lasu. Myślicie że to któreś z nich może być przyczyną tych robaczków? Za dwa tygodnie się przeprowadzam więc znów będę wymieniać podłoże w terrarium. Czy jest skuteczny sposób żeby się tych robaczków pozbyć? Może przed wrzuceniem kostki do terra powinnam je wyparzyć? Lub czy możliwe jest że te robaczki żyły w "uśpieniu" przez 2 miesiące i teraz się "obudziły"?
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2010, 21:07:34 pm »
Zrezygnowałabym z kory i darni. W kostce bukowej na pewno coś takiego by nie siedziało. Zamiast tychże dwóch komponentów daj włókno kokosowe, też ładnie trzyma wilgotność. Terra wymyć ciepłą wodą i najlepiej by jeszcze spirytusem przetrzeć. Wszystkie elementy plastikowe wyparzyć wrzątkiem, kamienie, korzenie wyprażyć w piekarniku. Żółwia umyć i dobrze obejrzeć.
Niewiem na 100% czy to roztocza - na pewno nie takie popularne żyjące z kurzu i naskórka, bo te są niewidoczne dla oka. A te całkiem są spore...
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline meurycy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2010, 22:26:54 pm »
Zaryzykuję , ale to mogą być mszyce

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.01.2010, 22:29:24 pm »
Faktycznie - podobne...:)
Znalazłam taką fotę w necie - anna-daria to coś takiego?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.01.2010, 22:32:23 pm »
Popieram meurycego .
Też mi to na mszyce wygląda ,lecz troszke za małe z tego co widać .
Bo na anny zdjęciu to jest strasznie małe mimo to że zrobiła duże zbliżenie .

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.01.2010, 16:42:38 pm »
ja bym z darni jako podłoża na razie zrezygnował i kory za zamiast tego ziemię dał i dobrze przesuszył :)
Pozdrawiam Jakub

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.01.2010, 17:17:05 pm »
Dzięki za odpowiedzi. Mam nadzieję że to nie z kostki bukowej bo mi zależy żeby ją mieć. być może to są właśnie te mszyce, bardziej podobne. Gołym okiem to widać tylko białe punkciki, na fotce to chociaż jeszcze trochę nóżki. A jeśliby to były mszyce to z czego? Pewnie z darni? Myślę sobie że może lepiej w jakimś dużym pudle posieję trawę i to wstawię zamiast darni. Ziemię mogę dać, tylko czy to dobre podłoże dla lamparciego?
Stefanka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.01.2010, 17:23:08 pm »
myślę że tak :)
Pozdrawiam Jakub

Offline meurycy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.01.2010, 20:19:45 pm »

Skołuj armie biedronek  :P

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.01.2010, 22:53:26 pm »
hehe, meurycy, strzał w dziesiątkę, bo akurat wczoraj jedną biedronkę widziałam w terrarium, nie wiem jak ona się uchowała tak długo. Żyła tylko była jakaś zaspana.
A propo tych mszyc to nie wiem, bo mi się wydaje że mszyce są większe i mniej ruchliwe, a te robaczki to malutkie punkciki które szybko biegają.
Stefanka

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #10 dnia: 06.01.2010, 23:15:41 pm »
No to tak jak mówiłem wcześniej .
Ale wiesz co mszyce to bardziej czarne  są chyba ...
z tego co na polu widać

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #11 dnia: 07.01.2010, 00:38:33 am »
Mam nadzieję że to nie z kostki bukowej bo mi zależy żeby ją mieć.
Od kostki na pewno nie. Używam jej cały czas i wszystko co mi się wylęgało niepożądanego w terra pochodziło z ziemi/darni.
Ziemię mogę dać, tylko czy to dobre podłoże dla lamparciego?
Ziemia na 100% powierzchni terra nie jest dobrym podłożem dla lamparciego. Jak to podlewasz żeby jako-tako wyglądało to wilgotność jest astronomiczna, a żółw ciagle leży na mokrym podłożu. A dla tego gatunku wilgoć+zimno = w krótkim czasie RNS, a potem zapalenie płuc. Jak nie podlewasz to pyli w diabły. I też źle. Darń lub trawa i rośliny posadzone w ziemi są dobre - ale głównie na wybiegi zewnętrzne. Gdzie słońce powoduje drastyczny spadek wilgotności i podłoże trzymające wilgoć jest dobre. Natomiast w domu masz od niej pełno lokatorów na gapę.
Przetestowałam już rózne warianty podłoża i jak dla mnie najlepsze jest mariaż kostki bukowej z włóknem kokosowym. Kostka nie pyli, nie pleśnieje, jak np. kora. Kokosa można wymieszać z ziemią (ale kupioną w zoologiku). Kostka jest w części suchej i ciepłej oraz sypialnej, kokos w wilgotnej, chłodniejszej. Kokos ładnie chłonie wodę do środka, a powierzchnia pozostaje lekko wilgotna. I nie wylęga się z tego robactwo. W zalezności od wilgotności w pomieszczeniu można zastosować różne proporcje strefy suchej i wilgotnej.

Jeśli to mszyce to mogły być z darni. Obejrz też na wszelki wypadek rośliny domowe, czy w nich coś nie siedzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #12 dnia: 07.01.2010, 18:59:02 pm »
Ja tak za tą darnią obstawałam z tego względu że ona szybko usycha i te kępy suchej trawy kojarzą mi się z tymi sawannami na których lamparcie występują w naturze. Mam sporo posianej trawy w plastikowych pudełeczkach, więc może przetrzymam ją trochę aż się trochę "zestarzeje", bo jak taką świeżą wstawię to następnego dnia będzie zjedzona. Spóbuję z tą ziemią i włoknem kokosowym, może uda mi się na tej ziemi coś posiać lub posadzić co nie będzie zaraz zjedzone ;)
Stefanka

Offline meurycy

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: 0
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #13 dnia: 07.01.2010, 20:04:46 pm »
hehe, meurycy, strzał w dziesiątkę, bo akurat wczoraj jedną biedronkę widziałam w terrarium, nie wiem jak ona się uchowała tak długo. Żyła tylko była jakaś zaspana.
A propo tych mszyc to nie wiem, bo mi się wydaje że mszyce są większe i mniej ruchliwe, a te robaczki to malutkie punkciki które szybko biegają.

Na zdjęciu jest duże przybliżenie,więc to jest małe,więc biedronka mogła by to zjeść,i dlatego się długo uchowała.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Roztocza?
« Odpowiedź #14 dnia: 08.01.2010, 00:40:28 am »
To żartem nasuwa mi się myśl że na początku biedroneczka zjadała te owady i dlatego ich nie było widać a jak zapadła w sen zimowy to się zaczęły się pojawiać ;)
Stefanka