Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 07:53:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)  (Przeczytany 19188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Witam, pomimo, że zostałem tam okrutnie potraktowany przez niektórych użytkowników w ogłoszeniu o zwłoki żółwi odpowiadam w tak o to obszerny sposób na postawione pytanie o przyczynę zgonu żółwia greckiego (nie nie wnikam już co komu do tego). Postanowiłem napisać ten temat ku przestrodze innych posiadaczy tych gadów, mam nadzieję że dzięki niemu uda się w przyszłości uratować inne żółwie.

Osobnik: samiec żółwia greckiego (Testudo hermanni). Długość karapaksu po krzywiźnie 19,5cm. Długość karapaksu w linii prostej 13cm. Szerokość 12cm. Długość plastronu 12,5cm oraz szerokość 8cm. Masa ciała tuszki 494,6g. Masa karapaksu 135,9g oraz plastronu 74,0g

Krótkie przypomnienie anatomii układu moczowego u żółwi:
-nerki są parzyste i leżą w tylnej części jamy ciała tuż pod karapaksem
-nerki są połączone za pomocą moczowodu z pęcherzem
-pęcherz jest połączony z cewką moczową
Ważne jest również aby pamiętać, że kloaka jest wspólnym ujściem układu pokarmowego, płciowego i moczowego.

Sekcja została wykonana przez mnie w ramach koła naukowego zootechników sekcja anatomii i rozrodu zwierząt. Czuwała nad nią Pani profesor, która jest również lekarzem weterynarii, oraz drugi z moich opiekunów, który obecnie robi doktorat w tejże katedrze.

Przebieg sekcji: Po dokonaniu dokładnych pomiarów tuszki należało oddzielić karapaks od plastronu. Wykonuje się to jak nie ciężko się domyślić cięciem po moście (czyli po części pancerza łączącej właśnie te dwa twory. Zainteresowanych budową pancerza odsyłam do tego tematu ).



Później już zostaje oddzielenie gada od skorupy i wykonanie pomiaru masy jego ciała bez pancerza- 279,1g



Następnie należy oddzielić poszczególne narządy oraz układy od siebie i dokładnie się im przyglądnąć. Oprócz tego do swojej pracy wykonuje ich dokładne pomiary.



Na zdjęciu widoczna już jest kamica pęcherza moczowego. Po opróżnieniu pęcherza okazało się, że jego zawartość miała masę aż 18,8g.

Jak się okazało w trakcie sekcji kamień był na tyle duży (zresztą można zauważyć na zdjęciach jak dużą część jamy ciała on zajmował), że blokował treści pokarmowe w końcowym odcinku jelita.



Dla lepszego zobrazowania pomiar masy ciała jelita z treścią wynosił 14,4g natomiast już bez niej zaledwie 3,3g. Oprócz tego w żołądku znajdowało się jeszcze 1,9g strawionego już pokarmu. Dane są przerażające chociaż również budujące w kwestii efektu jaki dawało przymusowe karmienie. Szkoda, że mimo zastosowania ciepłych kąpieli i opróżniania się podczas nich żółwia, a także po nich już w terrarium tak duża treść pokarmu została blokowana.

Refleksje i wyciągnięcie wniosków Kamica jest specyficzną chorobą, która nie daje patagnomicznych objawów chorobowych. U gadów cierpiących na nią można obserwować np. brak apetytu, zaparcia, problemy ze złożeniem jaj. Znając się na chowie gadów powinniśmy zdawać sobie sprawę jak wielu chorób również mogą to być objawy. Niestety badania moczu są u gadów w tym wypadku również nieprzydatne. Okazuje się, że jedynie w wypadku kamieni u których większość stanowią moczany (sole moczanowe potasu lub wapnia) są one widoczne na zdjęciach rtg. Przyczną odkładania się kamieni są najczęściej błędy żywieniowe ( niedobór witaminy A i D, nadmiar białka zwierzęcego w diecie roślinożerców), przewlekłe odwodnienie oraz infekcje bakteryjne. U tego osobnika niewykluczone jest, że przyczyną mogła być właśnie niewłaściwa dieta u pierwszego właściciela, co nawet sugerował wcześniejszy opiekun od którego otrzymałem żółwia. Oglądając właśnie piękny pancerz tego żółwia aż dziwiło nas, że mimo nie do końca właściwych warunków chowu tak się prezentował. Kamienie mogły się odkładać już dużo wcześniej, a objawy małego apetytu w porównaniu do innych żółwi zaobserwował już nawet wcześniej inny właściciel. Zresztą wtedy człowiek nie zwrócił uwagę dlaczego ten osobnik jadł u wcześniejszego opiekuna i później u mnie mniej pokarmu niż np. żółw stepowy, którego wraz z nim otrzymałem.


O niewłaściwej diecie mogą świadczyć zmiany na wątrobie i jej brzydki wygląd (zaznaczam, że nie jest to pierwszy żółw jakiego sekcję miałem okazję przeprowadzać).

Pozdrawiam i mam nadzieję, że w jakimś stopniu zaspokoiłem ciekawość niektórych osób.
PS Osoby zainteresowane tematyką chorób żółwi odsyłam do książki "Praktyka kliniczna: zwierzęta egzotyczne. Ssaki, ptaki i zwierzęta zmiennocieplne" Karl Gabrisch i Peernel Zwart
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #1 dnia: 19.06.2010, 23:56:51 pm »
wszystko jasno opisane, podany powód i przebieg sekcji, prawdopodobna przyczyna choroby, wyciagniete wnioski.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że w jakimś stopniu zaspokoiłem ciekawość niektórych osób.

ja też mam taką nadzieję
Stefanka

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #2 dnia: 20.06.2010, 10:25:19 am »
Bardzo ciekawe i zobrazowane zdjęciami, tylko ja nie do końca wiem, jak te zdjęcia analizować, bo poprostu nie wiem, które to jest kamień. Ale przeczytam jeszcze raz, bo nie zrozumiałam także tego zdania o karmieniu ręcznym gada, tzn. jaki jest dokładnie zwiążek z karmieniem ręcznym  a tym zdjęciem i dlaczego? I czy ten związek jest poparty wspólną zgodą osób robiących sekcję i czy ma on poparcie w literaturze fachowej na ten temat. Mam też takie pytanie do Serpentina: czy ten żółw cierpiał bół i od kiedy?

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #3 dnia: 20.06.2010, 13:46:46 pm »
Świetna relacja.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #4 dnia: 20.06.2010, 13:53:34 pm »
Basiu chodziło mi o to, że żółw mimo braku siły przy przymusowym karmieniu pobierał pokarm. O czym świadczy właśnie zalegająca treść pokarmu oraz ta pozostała w żołądku. Wytworzenie tak dużego kamienia musiało trwać dosyć długo więc ta ilość treści to jednak efekt tych ostatnich tygodni karmienia. Jeśli chodzi o blokowanie treści pokarmowej przez właśnie kamień to takie informację znajdziesz w literaturze fachowej podana wyżej książka oraz archiwalne numery magazynu weterynaryjnego. Co do pytania to niestety tak żółw cierpiał, jak to u gadów bywa w skrytości. W wielu starszych publikacjach często można się spotkać jeszcze z stwierdzeniem, że nie należy się przejmować kamieniami moczowymi gdyż występują one u gadów również w naturze. Co ciekawe to stwierdzenie nie jest do końca bezpodstawne. Okazuje się, że mniejsze kamienie powodują podrażnienie błony śluzowej pęcherza i niewielkie krwawienie. Dopiero większe powodują wyżej wymienione przez mnie objawy.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #5 dnia: 20.06.2010, 14:29:26 pm »
"Jak się okazało w trakcie sekcji kamień był na tyle duży (zresztą można zauważyć na zdjęciach jak dużą część jamy ciała on zajmował), że blokował treści pokarmowe w końcowym odcinku jelita".

A może zapodasz fotkę tego dużego kamienia?

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #6 dnia: 20.06.2010, 15:30:15 pm »
A z czego powstają te kamienie? Bo przecież żółwie to nie pijaki  :)

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #7 dnia: 20.06.2010, 15:38:24 pm »
Basiu
Przyczną odkładania się kamieni są najczęściej błędy żywieniowe ( niedobór witaminy A i D, nadmiar białka zwierzęcego w diecie roślinożerców), przewlekłe odwodnienie oraz infekcje bakteryjne.
Stefanka

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #8 dnia: 20.06.2010, 16:08:28 pm »
No niby tak, ale czy tak szybko się one z tego robią? Bo ten osobnik tylko jakiś czas był na nieprawidłowej diecie. No i Serpentin powiedział, że w naturze też są takie kamienie.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #9 dnia: 20.06.2010, 16:39:13 pm »
Aha, właściwie to ciekawe jak długo ten żółw był na nieprawidłowej diecie i w jakim okresie czasu może ta choroba się tak rozwinać. a ja jestem ciekawa, czy u żółwia u którego wcześniej dieta była nieodpowiednia, po przejściu na właściwą dietę choroba ta może się cofnąć.
Stefanka

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2010, 18:30:59 pm »
Ciekawy opis, merytorycznie wyjaśnia i wyczerpuje problem, ale również jest ku przestrodze osób, które nie chcą zmieniać żółwiowi warunków.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #11 dnia: 20.06.2010, 21:18:50 pm »
Serpentin - bardzo ciekawy i fachowo napisany artykuł.
Dzięki, że pamiętałeś o naszym forum i zrelacjonowałeś tak szeroko przebieg sekcji.

Obawiam się, że przy zmienie diety żółw może wydalić mniejsze kamienie, natomiast szans, że ulegną one rozpuszczeniu samoczynnemu nie ma. Ciekawa jestem natomiast czy u żółwi do usunięcia wykrytych kamieni można by np. użyć ultradzwięków.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #12 dnia: 20.06.2010, 23:43:18 pm »
Ankan, ty chyba za dużo animal planet oglądasz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #13 dnia: 21.06.2010, 01:46:23 am »
Animal Planet? Basia - ja nawet w domu TV nie mam nie mówić już o kablówce... ;D
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Sekcja żółwia greckiego - kamica pęcherza (uwaga zdjęcia)
« Odpowiedź #14 dnia: 21.06.2010, 09:36:43 am »
Wojtek u żółwi z kamicą oprócz braku apetytu, apatii, zaparć i problemów ze złożeniem jaj można zaobserwować częste oddawanie moczu który najczęściej podbarwiony jest krwią.