Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:56:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupa  (Przeczytany 5883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Skorupa
« dnia: 23.10.2009, 19:54:04 pm »
Witam dzisiaj postanowił sprawdzić czy z moimi żółwiami wszystko ok... I zaniepokoiła mnie tylko jedna rzecz :-\ A mianowicie u samiczki zaważyłem że od spodu skorupa zrobiła się taka jakaś jakby mięka to znaczy jak tak trochę naduszę na środku skorupy od spodu to skorupa tak delikatnie się ugina... Czy to normalne ??? U samca wydaje mi się twardziejsza na górze u obydwóch żółwiach jest ok...     

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #1 dnia: 23.10.2009, 20:35:01 pm »
Upewnij sie ze zolwik ma UVB , i zwieksz mu dawke witaminy D3 do tego wapno, poszukaj tez moze znajdziesz gdzies nutrobal albo reptavite sa to vitaminy ja uzywam je systematycznie , jak to by nie pomoglo mozesz postarac sie o specjalna lampe ktora wlancza sie tylko na 2godzinki dziennie daje ona bardzo mocne promieniowanie z tym ze jest bardzo droga gdzies juz o tym pisalismy ale nie pamietam gdzie sorki.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #2 dnia: 24.10.2009, 00:35:21 am »
Remo, Twoja samica jest dorosła i nie powinna mieć miękkiego plastronu. U dorosłego, zdrowego żółwia nic się nie ugina. Więc ma jakieś niedobory wapnia. Musisz, tak jak Malwa napisała postarać się dostarczać żółwiowi wapń i vit. D3. Jak nie znajdziesz nic z tych vitamin co podała, to kup w aptece Ostercal i podawaj z sepią.
Tak w ogóle - to zamierzasz zimować swoje 2 stepki?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #3 dnia: 24.10.2009, 07:54:24 am »
Wapno podaje im cały czas... Ok dzisiaj postaram się zdobyć coś z tych witamin...
Malwa a drogo to znaczy ile ??? jak się taka lampa nazywa dokładnie ??? i gdzie się takiej szuka w zoologicznym ???
Ankan tak miałem taki zamiar zimować moje żółwie ale samica daje mi teraz do myślenia... 

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #4 dnia: 24.10.2009, 09:38:01 am »
Malwa prawdopodobnie miała na myśli to
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/osram-ultra-vitalux/
nie wiem czy będziesz mógł akurat tego używać ze względu na budowę Twoich terrariów. poczytaj ten wątek  :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #5 dnia: 24.10.2009, 09:57:42 am »
Garnek mi kiedys poszukal POWER SUN jak potrzebowalam lampy dla mauretanka z miekka skorupa ktorego nigdy sie nie doczekalam, w sumie w pore zrezygnowalismy bo lampa kosztuje tutaj 70euro i stosuja ja jako lecznicza, zerknij tez na ten link ktory kolezanka podala powyzej .

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #6 dnia: 24.10.2009, 10:09:36 am »
Cytuj
zerknij tez na ten link ktory kolezanka podala powyzej
Malwa nie koleżanka a kolega Piotrek  ;)  hehe
pozdrawiam

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #7 dnia: 24.10.2009, 10:53:59 am »
....hehe

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #8 dnia: 24.10.2009, 11:10:51 am »
Jak gdzieś znajdę ją to jest wstanie zainwestować te 200-300zł na tą lampę widzę że jest dobra i przydatna tylko na czas świecenia nią będę musiał żółwia przenieść gdzieś indziej żeby lampa wisiała co najmniej 1metr nad nim...

 

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #9 dnia: 24.10.2009, 11:15:42 am »

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #10 dnia: 24.10.2009, 11:44:27 am »
Kupiłem te witaminę D3 Nigdzie w aptece anie w weterynarii nie dostałem tych leków co pisała malwa jednak dostałem to co pisała ankan (Ostercal)... No ok to jak to teraz podać żółwiowi żeby to zjadł ???  ::)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #11 dnia: 24.10.2009, 13:17:10 pm »
Hej Remo spokojnie bez paniki , miekka skorupa nie jest to cos co mozesz wyleczyc w tydzien to troszke potrwa.
Jesli zolw jest juz duzy to tak szybko nie padnie, co innego maluszki. Na twoim miejscu najpierw zaczela bym od zwyklej nowej lampy uvb bo chyba ich w terariach z tego co wiem nie maz, tych witamin co zapodalam nie dostaniesz w aptece bo to produkty tylko dla gadow wiec tylko w inernecie bo chyba w Polsce jeszcze nikt ich nie sprowadza. Nie wiem jak Ankan radzi podawac ten lek ale ja zazwyczaj jesli sa to tabletki rozkruszam je i posypuje jedzonko.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #12 dnia: 24.10.2009, 14:56:32 pm »
Malwa nie panikuje ;) Chciałbym chociaż zapobiec dalszemu rozwojowi... :o

Co do żarówek to mam EXO-TERRA REPTI GLO 5.0 13W są to żarówki miesięczne więc na pewno dobre...

Dzięki za rade zaraz rozkruszę im tabletkę do jedzenia... ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #13 dnia: 25.10.2009, 01:24:31 am »
Vitaluxa wieszasz 70 cm od żółwia. W zamkniętym terra się nie da - wymaga stelażu i ceramicznej oprawy bo strasznie się grzeje. Żółwia naświetlasz 10 min dziennie albo np. 2x w tygodniu po pół godz., 1x w tyg. 1 h - Ja jestem za codziennym dostępem do UVB, wiec używam po te 10 min.
Ultravitalux kosztuje ok.110-120 zł na Allegro. Zastępuje tradycyjne lampy UVB, więc w Twoim przypadku raczej bym stawiała na dostarczenie żółwiowi Ca i D3, niż zmianę lampy.
Ostercal rozkruszasz na proszek i sypiesz na jedzenie - tak z 1/2 tab. raz w tygodniu. Możesz też zrobić mieszankę sepia z Ostercalem, ewentualnie dodać do tego węglanu wapnia, czy sproszkowanych skorupek kurzych jajek (oczywiście ze sprawdzonego źródła).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ