Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 22:25:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupka Cyryla  (Przeczytany 6939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Skorupka Cyryla
« dnia: 16.11.2008, 12:54:18 pm »
Czesc!
Jestem dosyc zaniepokojona skorupka Cyryla. Mam wrazenie ze Cyryl za szybko rosnie. W ciagu ostatniego miesiaca pojawily sie duze przyrosty..
Cyryl ma lampe UV, zywiony jest wedlug wskazowek ktore znalazlam na stronce. Glownie liscie mniszka i babek (od jakiegos tygodnia glownie suszki), urozmaicane pokrzywa, kwiatami mniszka (to szczegolnie uwielbia), koniczyny rozowej i stokrotki. Raz w tygodniu opruszam mu jedzonko sepia. Robi ladne kupki, jest bardzo zywotny. I wciaz chce jesc!  Jak mu nie dam jedzonka- chodzi taki nabuzowany i szuka.... I zjada co tam znajdzie- zeschnieta kupke, suchego liscia, ktory mial mu tylko szuszczyc w kryjowce.. ehh.. Co mi radzicie??

Hmmm.. mam pare fotek, zaraz umieszcze, musze tylko rozkminic jak to sie robi;)

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #1 dnia: 16.11.2008, 13:38:52 pm »
Oto zdjecia skorupki:







Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #2 dnia: 16.11.2008, 14:57:16 pm »
Fakt skorupka rosła lub rosnie za szybko. Skoro jest takm obżarciuchem musisz wydzielać mu jedzonko i nie ma, że boli. Mój Tuś też chodzi dzisiaj nabuzowany i wkurzony bo nie jadł wczoraj i dziś ale trudno, te smutne oczka i minki już na mnie nie działają, wiem, że ma głodówki dla własnego dobra.
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #3 dnia: 16.11.2008, 15:50:54 pm »
Ale zaczni powoli zeby go nie stresowac za duzo .Moze na poczatek 1 dzien glodowki i jednaczwarta mniej jedzonka. Mam taki sam problem z jednym z grekow, chociaz az takim wielkim obrzartusem nie jest ale rosnie dosc szybko.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #4 dnia: 16.11.2008, 15:57:48 pm »
i kolejny raz napiszę że znowu brak podstawowych informacji o żywieniu agrionemys horsfieldii.
Co to znaczy że żółw ma smutne oczka itp?
Ludzie zrozumcie że ten gatunek żółwia nie jest przystosowany do tego żeby cały rok jadł.
On ma ogromnie duże okresy spoczynku czyli czasu kiedy nic nie je, a pomimo tego żyje.
Widzieliście kiedys żółwie z odłowu? Są piękne bez przyrostow szpecących oczy bez krzywicy. Dlaczego?Bo maja ograniczona ilość pokarmu i zimują!

Co to jest 1 dzien glodówki? malwa nie żebym kierował to do Ciebie, ale powiedzieć trzeba wprost ze 3-4miesiące bez jedzenia podczas zimowania nic zolwiowi nie zrobia, tak samo jak 2-3 tyg bez jedzenia przy w miare normalnym funkcjonowaniu z lustrzanka i uv.

Ograniczac pokarm zima do minimum i karmic tylko suszem! Nie je dzien, dwa, tydzien, zglodnieje to zje. A wypowiedzi ze zal zolwika bo ma takie smutne oczka świadczą o nieodpowiedzialnym podejsciu właściciela do sprawy.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #5 dnia: 16.11.2008, 16:20:41 pm »
Przepraszam moje 2 stepy juz dawno w lodowce!!! ^-^ Tak jak mowilam zimuje wszystko po ukonczeniu 3 latek (oprucz dzieci :P , ktorych na szczescie nie mam) Super ze dzielisz sie na swoj frendly sposob wiadomosciami(juz sie przyzwyczailam do twojego przemilego sposobu bycia). Zeczywiscie no nie zimuje w tym roku ,ale jeszcze ma szanse to zrobic.Wiec swietnie ze z nami tak jedziesz jak na swiniach to moze wiecej ludzi zacznie to robic.(mam na mysli zimowanie)Zeby cie znowu nie wytracac  z nastroju ZIMUJMY ZOLWISKA KOCHANI !!!to jedyny sposob na zdrowe i szczesliwe maluchy (tylko nie tropikalne bo te moga zdechnac, a cholera drogie sa) no i wszystko juz wiemy!!!!!!!!!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #6 dnia: 16.11.2008, 16:29:37 pm »
A sorki zapomnialam ,Filip co do 1 dnia glodowki nawet przed zimowaniem stopniowo ucinasz jedzenie a nie odrazu,bo zacznie wcinac wszystko do okola razem z ziemia , kamykami, i dekoracja.Ja mam zasade 3 tygodni i jak narazie dziala.

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #7 dnia: 16.11.2008, 16:30:52 pm »
Podpisuje się pod apelem malwy i filippa.
Zimowanie jest dobre dla żółwi :). A nie zimowanie NIE :(.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #8 dnia: 16.11.2008, 18:00:12 pm »
Co to znaczy że żółw ma smutne oczka itp?

To znaczy, że użyłam przenośni!!
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #9 dnia: 16.11.2008, 18:34:20 pm »
no te ostatnie przyrosty faktycznie troche za duże. Spróbuj czegoś takiego że podajesz jedzienie 2 razy dziennie w mniejszych ilościach, a nie raz i dużo bo żółw wszystko zje i potem szybko zgłodnieje.

Zimuj, zimuj jak żółwik może, ja w tym roku też pierwszy raz

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #10 dnia: 16.11.2008, 18:48:37 pm »
Hmm...

Pierwsza sprawa jest taka, że to mlodziutki żółwik, a takie rosną szybciej.

Druga - czasem nie ilość a rodzaj pożywienia ma kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu. Trzeba zwracać baczną uwagę na to co zjada żółw, szczególnie w porze gdy jego aktywność jest siłą rzeczy ograniczona z powodu małej ilości ruchu a sam metabolizm funkcjonuje wolniej także z powodu jesieni. Musisz pamiętać, że rośliny polne też różnią sie między sobą pod względem odżywczym i niektóre zawierają więcej białka i tłuszczów. O tej porze roku należy ograniczyć np. kwiaty mniszka (i wszelkich mniszko-podobnych), mimo iż żółwie za nimi szaleją i są ona zdrowe to nie mogą jeść ich bez ograniczeń.

Trzecia sprawa o której już wspominałam to ruch. Niestety trzymanie żółwi w terrariach powoduje że zwierzę z braku bodźców, ze zwyczajnej nudy zjada więcej a nawet gdy dostaje ograniczoną ilość pozywienia z powodu niedostatecznej ilości ruchu i tak się przejada. Tych problemów nie zauważyłam na wybiegu, pomimo że paradoksalnie tam żółw jest "otoczony żarciem".  :)

Nie wiem czy jest jakiś złoty środek. Aby było dobrze to od wiosny do wczesnej jesieni żółw powinien przebywać na wybiegu, a z nadejściem jesieni winien być przygotowyawany do zimowania i zimowany.
Zwykle nie wiem co poradzić gdy ktoś trzyma żółwia głównie w terrarium i go nie zimuje. Na pewno mimo wszytsko warto o tej porze roku ograniczyć ilośc pożywienia, dawać rzeczy mniej kaloryczne, często kapać żółwia i jednak nieco obniżyć temperaturę.

A może spróbowałabyś przezimować go? Żółwik zdrowy, silny, tylko na tym zyska a Tobie odejdzie problem z stwarzaniem sztucznych warunków zimową porą z wszelkimi tego konsekwencjami. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #11 dnia: 17.11.2008, 21:19:48 pm »
Podpisuje się pod tym co napisała Beata bo ujęła to najsensowniej, dodając od siebie małą prośbę,

proszę Was kochani, nie denerwujmy się na siebie !
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupka Cyryla
« Odpowiedź #12 dnia: 20.11.2008, 21:20:39 pm »
Dziekuje za wszystkie Wasze wypowiedzi. Bardziej czy mniej sympatyczne- wszystkie wynikaja z troski o zolwia i to jest w Was wszystkich, kochani forumowicze, przesympatyczne:)

Ograniczylam Cyrylowi jedzonko, dostaje wylacznie susz. Zauwazylam ze jak dostaje mniej jedzonka, to kilka godzin krzata sie po terrarium- jakby w poszukiwaniu czegos jeszcze, zreszta kto go tam wie;) W kazdym razie, jak dawalam mu wiecej jedzonka, on zjadal wszystko naraz i chwile potem zakopywal sie w kryjowce...
Czyli juz jest jakis postep bo mamy mniej jedzenia i wiecej ruchu.

Pozdrawiam!