Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 21:45:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tuptuś  (Przeczytany 11764 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Tuptuś
« dnia: 23.05.2010, 17:58:18 pm »
Siema! jestem bardzo zaniepokojony moim żółwiem ponieważ wogóle nie je, śpi całe dnie, nie chodzi wcale, nie pije. Jest tak od około 5 miesięcy. Kiedy wystawiłem go na balkon (3 tygodnie temu) to zjad kilka liści mleczu ale i tak dalej spał. Nie wiem czy to normalne więc pytam czy wasze żółwie też tak się zachowują. Proszę o szybką odpowiedz ponieważ się niepokoję.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #1 dnia: 23.05.2010, 19:21:31 pm »
Moje na pewno nie, co prawda teraz żółwie mogę być trochę ospałe, no ale coś mi nie gra. Ma żarówki, jak mieszka?
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #2 dnia: 23.05.2010, 20:30:04 pm »
Zdecydowanie coś z Twoim gadem nie tak. Żółwie przez tą pogodę mogą być trochę ospałe i mniej altywne, ale nie na tyle, żeby nie jeść i ciągle spać. Czekasz już za długo, bo już wcześniej należało się wybrać do weta.
A gdzie go teraz trzymasz - w domu, czy na balkonie? Żółw zimował, czy trzymałeś go w terra. Napisz coś więcej o warunkach w jakich go trzymasz i o diecie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #3 dnia: 24.05.2010, 07:53:11 am »
Może się mylę ale chyba pomyliłeś wątki .
5 miesięcy to sporo czasu może lepiej idź do jakiegoś lepszego weterynarza niech go obejrzy .
Mój żółw za to wcześnie idzie spać .. Godzina 18 a on już śpi .
Nieraz mu sie przytrafi przespać w ziemi kilka godzin ale to nie dzień w dzień przez 5 miesięcy .

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #4 dnia: 24.05.2010, 08:49:11 am »
5 miesięcy to bardzo długo i lepiej zaraz iść do lekarza, takiego co się zna. Ale powiedz też czy zółw ma dom i jaki, co w nim jest, i jaka jest temperatura? Ile żółw ma lat? Jaki to gatunek? Gdzie mieszkał przez ostatni rok?
Weź pod uwagę to, że żółw może ci wkrótce umrzeć. A w tej chwili na pewno się męczy.

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #5 dnia: 24.05.2010, 09:18:03 am »
Jest to żółw stepowy, nie był zimowany, mieszka w terrarium ma żarówkę taką zwykłą, kiedyś miał domek z drewna obłożony liśćmi i korą ale nie chciał do niego wchodzić więc mu go zabrałem i położyłem mu mały ręcznik i zawsze leży na nim lub pod nim. Daje mu liście mleczu koniczyny babki lancetowej, najgorsze że w moim województwie (łódzkim) nie ma żadnego weta od gadów, ma ok 20- 25 temp. cały czas.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #6 dnia: 24.05.2010, 09:51:55 am »
Cóż - a tą temp. ma w całym terra, czy pod żarówką. Bo pod żarówką powinien mieć ok./ 35 stopni, a w części chłodej terra może być te ok. 20.
Potrzebna mu też świetlówka UVB. Pilnie. I jak najczęstszy dostęp do słońca - choć teraz przez te pogody z tym ciężko.
A jaki ma podłoże? Ten ręcznik? Jedzenie też mało urozmaicone - ale jak nie chce jesć to akurat w tej chwili mniej istotne. A jak długo go masz?
Jak masz daleko do Łodzi? Bo mam tam namiary na w miarę przyzwoitą panią wet do której chodzę i na jeszcze jedną polecaną lecznicę.
Z badaniami moze być tylko cięzko - bo nie wiem, czy gdzieś zrobią Ci badania krwi, a to by się przydało. Mam jakby co "normy" wyników takich badań dla stepka - może by coś pomogło.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #7 dnia: 24.05.2010, 09:59:48 am »
Mam go 3 lata kupiłem go od znajomego. Mieszkam w zgierzu więc do łodzi mam 10min drogi. Podłoże ma włókno kokosowe i takie małe drewienka (ale zapomniałem jak to się nazywa). Bez lampki ma taką temp. jak pisałem a z lampką ok 35.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #8 dnia: 24.05.2010, 11:23:47 am »
Pewno drewienka bukowe. W połączeniu z włóknem kokosową nie sa złym podłożem. Kokosa spryskujesz i podlewasz?

Mója wet nazywa się Magdalena Majchrzak, tel. 509066283, przyjmuje na Więckowskiego 31 - lecznica "Podaj łapę"- przeciwległy narożnik do Muz. Sztuki. Jest zwykle codziennie do 18, soboty do 14.

Druga lecznica, gdzie wiem, że przyjmowali żółwie to Psia Kość na Rojnej.
http://www.pkt.pl/psia_kosc_przychodnia_dla_zwierzat_rtg_usg_laboratorium_65512f0707488696af29cac7becd472c.html
Wet od gadów miał na imię Łukasz. Znajoma tam w zeszłym roku chodziła i sobie chwaliła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #9 dnia: 24.05.2010, 11:25:36 am »
czy tam są płatne wizyty ?? Nie spryskiwałem myślałem że nie trzeba.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #10 dnia: 24.05.2010, 12:46:34 pm »
Kokosa koniecznie - suchy pyli masakrycznie. Należy spryskiwać i podlewać z 1-2 x w tygodniu w zależności od wilgotności. Dla stepka w części wilgotnej (z kokosem u Ciebie) powinno być ok.55-60% wilgotności, w nocy nawet w okolicach 70%.Kup sobei koniecznie higrometr.
A wizyty - pewno, ze płatne. Darmowego weta to nie znam. Ale naprawde, przynajmniej na Więckowskiego drogo nie jest.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #11 dnia: 24.05.2010, 15:19:41 pm »
A podejrzewasz co to może być za choroba bo bardzo się martwię a najbliższym czasie nie uda mi się pojechać do weta, i co mogę zrobić dla niego ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #12 dnia: 24.05.2010, 16:03:46 pm »
Wiesz co - do takich objawów jak brak apetytu i permanentna apatia można każdą prawie chorobę dopasować.
Ma jeszcze jakieś inne objawy - miękka skorupa, wycieki z nosa, oczu, włóknik w oczach, opuchnięte oczy, niedowład łapek?
Ja bym na Twoim miejscu pojechała do weta. Bo 5 miesięcy to strasznie długo. I jak jeszcze poczekasz to może być za późno.

Na pewno też należy zwilżyć podłoże, kupić higrometr, świetlówkę UVB, sepię i Ostercal. Ale wet przed wszystkim. Na wizytę z jazdę w te i wewtę Ci zejdzie z 1,5 godz. góra. A lekarka do 18 przyjmuje, to można i po pracy zdążyć. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline tuptuś1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #13 dnia: 24.05.2010, 16:32:30 pm »
Innych objaw raczej nie ma ale zobacz go.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tuptuś
« Odpowiedź #14 dnia: 24.05.2010, 18:52:56 pm »
Żółwik jeszcze młody...i bardzo ładny...:) Terro też nie jest złe - fajna tylna ścianka - mogłoby być trochę szersze.

Z fotek gadzinki to Ci tyle mogę powiedzieć, że ma za duże i za jasne ostatnie przyrosty - efekt niezimowania i braku dostępu do UVB (odpowiednia świetlówka + słońce). Ma też opuchnięte oczy - brak vit.A lub początki problemów z nerkami. Zwierzątko jest też ogólnie takie smutne..:(
Dziób jest w porządku, krzywicy nie ma, trochę chude przednie łapki - ale jak nie je tyle to normalne,
Wydaje mi się, że to samiczka - ale musiałbyś zrobić zdjęcie od spodu z ogonkiem.

Możesz spróbować tak: wykąpać go (nalej do miski wody tak do wysokości pierwszych tarczek karapaksu, woda o temp. ok 33-34 stopnie, wstaw miskę pod lampę i niech tam sobie posiedzi z pół godziny, woda mineralna ocieplona lub przegotowana i kąp go przez tydzień lub 2 nawet i codziennie - jak miał zimą kostkę bukową za podłoże to mógł się odwodnić), wstawić pod lampę grzewczą (w jakich godzinach i ile czasu palisz mu światło?) i spróbować nakarmić z ręki. Poszukaj innych roślin oprócz mleczy - spis masz na stronie głównej. Koniecznie jutro kup świetlówkę UVB - "słońca" nawet tego sztucznego bardzo mu brakuje - i zapewne wpływa na to, że jest apatyczny i nie ma apetytu (świetlówka musi pracować min. 10 godz/dobę, najlepiej do takiego terra jak Twoje kup ReptiGlo 10,0 UVB Exo Terry kompakt). Kup też sepię w zoologiku i Ostercal w aptece - Ostercalu dawaj mu 1/2 tabletki 2 x tydzień (tabletka oczywiście pognieciona na proszek), sepię możesz ścierać po trochu na jedzenie co drugi dzień. Jedzenie lekko zwilż, żeby proszek się przykleił. Ostercal - czyli vit. wapń z vit.D3 i sepia zadziałają tylko wtedy gdy żółw będzie miał świetlówkę UVB albo dostęp do słońca. Podaj mu też trochę potartej marchewki - zawiera vit. A.
Jeśli po tygodniu nie zacznie jeść - to już musisz iść do weta. Samodzielne podawanie w ciemno witamin lub innych leków mogłoby się źle skończyć, bez odpowiedniej diagnozy. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ