Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 14.05.2024, 12:36:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!  (Przeczytany 6508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mysza8905

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« dnia: 19.06.2010, 12:47:17 pm »
Witam!

Jak już wcześniej pisałam, od niedawna jestem właścicielką żółwia stepowego i chciałabym dowiedzieć sie jak najwięcej o prawidłowym stanie zdrowia mojego żółwia.  

Chodzi mi konkretnie o to jak prawidłowo powinny wyglądać jego odchody - bo to mnie  bardzo martwi (wcześniej miałam  do czynienia z agamami brodatymi i kameleonami i powiem szczerze ze kupki mojego żółwia bardzo się od nich różnią- są jakoś tak bardziej wodniste- czy to normalne?)  

Dodatkowo mój żółwik mało się rusza, zazwyczaj przejdzie się kawałek do jakiegoś konta i tam sobie siedzi, i ma często zamknięte oczka.  apetyt bardzo  mu dopisuje - uwielbia kwiaty bratka, mniszka, liscie babki i koniczyne.

Bardzo proszę o informacje jak powinien wyglądać i zachowywać się zdrowy żółw,  ja go wzięłam do pewniej pani która chciala się go pozbyć i  troche sie martwię ze może być chory
 
Z góry dziękuje za odp!!

P.S Żółw ma 14 cm długości i 12 szer - ile może mieć już lat??

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #1 dnia: 19.06.2010, 16:54:48 pm »
Odchody żółwia powinny mieć zwartą konsystencję, coś na kształt wałeczka....a może pomyliłaś odchody z moczem?
O tej porze roku żółw powinien być aktywny. Ma opuchliznę na oczach? Miękką skorupkę? Wstaw jakieś zdjęcia żółwia wtedy można będzie powiedzieć coś więcej na jego temat.
Wybierz się z nim do jakiegoś dobrego weta od gadów. Napisz skąd jesteś, wtedy będzie można polecić ci kogoś w twojej okolicy. Jeśli masz taką możliwość zorganizuj mu jakiś wybieg na dworze lub balkonie, bo nic tak dobrze nie wpływa na poprawę stanu zdrowia żółwia jak słońce.

Offline Mysza8905

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #2 dnia: 19.06.2010, 17:25:24 pm »
hmm.. może i pomyliłam, ale w takim wypadku nie robił kupki od 5 dni:(

skorupkę ma twardą i codziennie wypuszczam go na ogródek jeśli oczywiście pogoda pozwala

aha i jestem z Rzeszowa :)

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #3 dnia: 20.06.2010, 15:54:50 pm »
Witaj,

nietstety gołym okiem nie da się wszystkiego zobaczyć... Co prawda na pierwszy rzut oka żółw wygląda na zdrowego, ale to też nie jest powód do radości, dopóki nie przeprowadzi się badań troszkę bardziej szczegółowych. Do tych zalicza się między innymi badanie kału, które jest jednym z podstawowych. Dzięki niemu bęziesz mogła się troszkę więcej dowiedzieć na tema stanu zdrowia Twojego żółwia, tym bardziej, że krótko go znasz...  

Jeśli chodzi o wiek żółwia, to na podstawie samych wymiarów zwierzęcia nie będzie można go dokładnie okreslić. Za dużo czynników odgrywa tutaj znaczącą rolę, w tym między innymi: czym był karmiony, czy był zimowany, czy ma pasożyty wewnętrzne itp...
« Ostatnia zmiana: 20.06.2010, 15:59:45 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Mysza8905

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #4 dnia: 20.06.2010, 20:55:20 pm »
dziękuje bardzo za wszystkie informacje :)

a ile tak mniej więcej kosztuje badanie kału???

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #5 dnia: 20.06.2010, 21:19:25 pm »
ok. 15-20 zł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Mysza8905

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Wszystko o zdrowiu i chorobach - proszę o info!
« Odpowiedź #6 dnia: 20.06.2010, 21:49:13 pm »
dzięki ;) wybiorę się  w najbliższym czasie do weta,  już nawet dowiedziałam się gdzie jest specjalista od gadów w Rzesz. :)