Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 16:42:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy  (Przeczytany 5014 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leoś

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Żółw stepowy
« dnia: 10.12.2009, 14:59:32 pm »
Witam. Zaczynając ten post chciałbym przyznać się, że niestety dopuściłem do przerośnięcia(i to nie małego) dzióbka u mojego żółwia stepowego. Niestety, w Darłowie nie ma weterynarza do żółwi, który mógłby obciąć dzióbek, więc robi to mój tata. Jednak martwi mnie jedna rzecz: Mianowicie mój tata już trochę obciął ten dzióbek, że żółw byłby w stanie ugryźć kawałek jabłka. Niestety, on tylko próbuje ugryźć to jabłko jakby od góry(ciężko mi to ująć), wygląda to tak, jakby nie mógł otworzyć dolnej szczęki. Czy to możliwe, że szczęka zrosła się po dłuższym czasie??? Martwię się o niego, ponieważ ma 16 lat nie je już dłuższy czas. Jakby co nie zapada w sen zimowy.

P.S. Tata był ostrożny i na 100% nie ruszał szczęki, właśnie dopiero po ścięciu dzióbka zauważyliśmy, że jego dolna szczęka wygląda, jakby była przyrośnięta do górnej. Pomóżcie proszę!!! Wątpię, aby udało mi się to uchwycić na zdjęciu, toteż nie dodaje ich, chyba że ich potrzebujecie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw stepowy
« Odpowiedź #1 dnia: 10.12.2009, 15:20:26 pm »
A czym mu te dziób ucinaliście? Samemu można dokonać lekkiej korekty (np. przypiłować) ale jak żółw miał mocno przerośnięty i zdeformowany dziób, tak że go otworzyć nie może to powinien to zrobić wet.
Wstaw fotki, albo opisz dokładniej - czy jak patrzysz na zółwia to mu dolna szczęka zachodzi nad górną? czy górna na dolną? Żółw w ogóle nie otwiera pyska?? Jak dlugo już nie je?
Może jest słaby, może mu się zaklinowała dolna szczęka pod górną jak ta dolna też sporo przyrosła. Możliwoście jest kilka. Ale jeśli żółw nie moze otworzyć pyska to bym nie zwlekała z wizytą u weta.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw stepowy
« Odpowiedź #2 dnia: 10.12.2009, 15:30:22 pm »
Zgadzam się z tym co napisała ankan. Można było nawet spróbować iść do "zwykłego" weta, na ogół dziób potrafi skrócić każdy wet za parę groszy. Przy prawidłowej diecie szczęki żółwia same się formują i nadmiarowe przyrosty same się ścierają, bądź nawet lekko ukruszają, natomiast wszelkie miękkie pokarmy powodują że dziób rośnie bez końca. 

Rzeczywiście nie obejdzie się bez zdjęcia, ew. filmiku aby powiedzieć w czym problem. Mam nadzieję tylko że szczęka nie została uszkodzona mechanicznie... skoro piszesz że przed korektą żółw jakoś jadł a teraz ma większy problem niż wtedy...

Na marginesie dodam, że jabłka czy jakiekolwiek inne owoce nie powinny być pokarmem żółwi.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw stepowy
« Odpowiedź #3 dnia: 11.12.2009, 12:12:06 pm »
Leoś, poczytaj sobie to forum, bo warto dla dobra żółwia.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Żółw stepowy
« Odpowiedź #4 dnia: 11.12.2009, 13:48:56 pm »
A poza zaniedbaniem dzióbka jak mieszka twój żółw, chętnie poznamy go blizej  ;)
TUPTUŚ

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Żółw stepowy
« Odpowiedź #5 dnia: 17.12.2009, 18:39:08 pm »
napisz koniecznie coś o tym dzióbku. jeśli się zaklinował to problem ale da się coś zrobić. Najlepiej wstaw zdjęcia pyszczka. Można by dokładniej się z nim zapoznać.
pozdrawiają hela i parys