Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 05:34:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Benedykt i Emilia oraz inne gady  (Przeczytany 182331 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #885 dnia: 22.07.2012, 11:48:56 am »
Przez ostatnich kilka dni miałam wiele okazji, żeby cieszyć się ze szklarenek dla żółwi. Widziałam, jak siedziały sobie i grzały się na kamieniach, podczas gdy na dworze było pochmurno i wiał zimny wiatr. Zobaczcie zresztą sami na zdjęciach. :) Na ostatnim zdjęciu od lewej: drzemiąca Elżusia, Jadwiga, Maniuś. Antolka jest w tym czasie na zewnątrz, na kamieniu, gdzie zwykle dostają jedzenie.
Dwa drzewa brzoskwiniowe, których owoce podjadała w zeszłym roku Emilka, zostały właśnie wycięte. I tak już usychały i nie przetrwałyby następnej zimy. W miejscu, gdzie były wycinane, zostało nieco trocin, które Boleś wykorzystuje jako plażę. :)
Kupiłam też sztuczną trawę do obklejenia obrzeża basenu u greków. Ciekawa jestem, czy będą wchodzić do środka, gdy je obkleimy. Na pewno zaczaję się z aparatem. :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #886 dnia: 22.07.2012, 20:10:30 pm »
Wybiegi są super, ale widzę że nowych pomysłów nie brakuje :) Może będziesz miała jakiś pomysł na ocieplaną budkę? Jeśli tak to my z Ankan czekamy na fotorelacje  :D

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #887 dnia: 22.07.2012, 20:21:50 pm »
Zachwyciła mnie ta szklarenka w środku. Świetnie te kamienie ułożyłaś! Ja gdzieś nie mam takiej artystycznej wizji.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #888 dnia: 22.07.2012, 20:35:36 pm »
Viktoria, dziękuję. Przekazałam zlecenie bardziej kreatywnym członkom rodziny. :D Niech myślą, mają czas do zimy. :D
An_na, dziękuję. Przekazałam pochwałę, komu trzeba. Bo to nie ja, oczywiście, układałam te kamienie w szklarenkach. :D Ja mogę się przyznać jedynie do osobistego wykonawstwa tych kryjówek-ziemianek pod gołym niebem, nakrytych płytami z piaskowca.

Muszę Wam jeszcze opowiedzieć o Tupacu. Z końcem maja zakopał się w rogu wybiegu i zapadł w sen. Po paru dniach wykopałam go, żeby korzystał ze słońca, ale on był senny i nieruchawy, i zakopał się znowu i spał sobie pod rozłożystym chrzanem. Przespał cały ten okres koszmarnych upałów, przespał późniejsze ochłodzenie. Szczerze mówiąc, niepokoiłam się coraz bardziej, bo nie miałam pewności, czy on w ogóle żyje. Dziś go wykopaliśmy, żeby sprawdzić, co z nim. Tkwił na głębokości jakichś 20 cm, prawie pionowo, głową w dół. Wyglądał jak zapiaszczony ziemniak. :)
Żyje, na szczęście. Wszystko chyba z nim dobrze, chociaż ma trochę zapuchnięte oczka. Wykąpałam go, potrzymałam w misce z letnią wodą na słoneczku, aż nabrał trochę wigoru. I wpuściłam na wybieg. Pochodził sobie, wydalił kwas moczowy, a potem odnalazł swoją kryjówkę i poszedł spać. Ten to ma zdrowie, tak spać i spać. Nie wiem, jak myślicie, czy dobrze zrobiłam, przerywając mu sen? Może należało dać mu spokój? Ale, z drugiej strony, jeszcze tylko sierpień i kawałek września i koniec sezonu, więc powinien jednak jeść i korzystać za słońca, prawda?
« Ostatnia zmiana: 22.07.2012, 21:05:41 pm wysłana przez Bemilka »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #889 dnia: 23.07.2012, 10:17:13 am »
Może Tupak nadrabia zaległości...:)
Wydaje mi się, że dobrze zrobiłaś. Niech nałapie jeszcze słonka i podkarmi się póki jest sezon. Jak prześpi lato - to co potem będzie zimą robił.
Ciekawa jestem - czy znów się zakopie - czy tym razem jakoś zacznie się w żółwiej społeczności udzielać.
Tan na marginesie koleżanka mi pisała, że jej stepówki się też na początku czerwca zakopały na wybiegu i śpią. W zeszłym roku miała tak samo.

A szklarenkowe kryjówki są super - mają się gadziorki i gdzie schować i po czym powspinać, żeby chłodniejszy dzień nie był taki bardzo nudny...:)
« Ostatnia zmiana: 23.07.2012, 15:12:29 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #890 dnia: 23.07.2012, 14:47:16 pm »
Wg mnie też dobrze że go wyciągnęłaś. Zwłaszcza że nie ma aż takich upałów żeby spał! Obserwuj go uważnie, może coś mu dolega?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #891 dnia: 23.07.2012, 20:15:12 pm »
Dzisiaj nie zdołałam zrobić zdjęć, ale zaobserwowałam coś ciekawego: Tupac wygrzewał się na kamiennym dachu swojej kryjówki, a wieczorem wszedł do środka spać. Wygląda ładnie, choć nadal nie jest jakoś specjalnie aktywny. Ale je i interesuje się otoczeniem.
A po drugie: sztuczna trawa wylądowała w basenie greków. Nie jest tak, jak chciałam, ale na razie zostawiam, jak jest. No i widziałam dzisiaj łażącego po wodzie Bolesia. Nawet przez chwilę wlazł pod fontannę. Ale zanim zdążyłam pobiec po aparat, wylazł już cały mokry i poszedł się wygrzewać. Muszę koniecznie jutro zrobić zdjęcie, oby tylko znów któryś wlazł do środka.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #892 dnia: 23.07.2012, 20:21:45 pm »
Jak je i łazi to już jest postęp. Oby tylko znów mu nie przyszło na myśl się zakopać jak upały nadejdą. Może jeszcze paru dni potrzebuje, żeby się "rozkręcić" jak tyle spał.

A u greków jednak trawiasty brzeg zachęcił je do wchodzenia do basenu..:) Zrób im koniecznie fotkę jak się będą pławić w fontannie..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #893 dnia: 24.07.2012, 22:44:25 pm »
Dzisiaj czaiłam się przez dłuższy czas z aparatem, żeby złapać któregoś greka na kąpieli w ich basenie. Ale jakoś żaden nie chciał tam wejść, jak na złość. Może uda mi się innego dnia. Za to widziałam Jadwigę, jak okrąża sobie fontannę, skubie wysoką trawkę z kępy rosnącej obok, a w końcu jak pije z miski. No więc jest dokumentacja pijącej stepówki, żeby każdy uwierzył, że naprawdę piją. :)
A Tupac na szczęście nie zakopał się znowu, tylko grzał się rano na dachu swojej kryjówki, tak jak wczoraj. Zrobiłam mu też zdjęcie przed kryjówką, zanim poszedł spać. Trochę jest nieśmiały, ciągle chowa łebek, gdy tylko widzi jakiś ruch. Ale poza tym jest żywotny, spaceruje sobie, je i nabiera kolorków na słońcu. Bo jakiś był blady, gdy go wyciągnęliśmy spod ziemi.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #894 dnia: 24.07.2012, 23:11:52 pm »
Bardzo mi się podoba pierwsze zdjęcie. Świetna jest ta fontanna :) Ale oprócz niej mają jeszcze jakiś basenik, tak? Bo chyba do tej fontanny ciężko byłoby im wejść i się napić?
 

Dodano 24.07.2012, 23:25:37 pm
Teraz dopiero widzę że przecież widać to na zdjęciach  :-[
W te upały moim stepowym też zdarza się napić łyka wody
« Ostatnia zmiana: 24.07.2012, 23:25:37 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #895 dnia: 24.07.2012, 23:39:26 pm »
No, tak.  :) Mają jeszcze trzy ceramiczne podstawki różnych rozmiarów do dyspozycji. Na cztery żółwie powinno wystarczyć. :) Zwykle idąc od fontanny do kamienia z jedzeniem zaliczają po drodze wszystkie trzy. :) Trzeba często myć te podstawki i zmieniać wodę, bo ciągle są zabłocone. :)

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #896 dnia: 25.07.2012, 08:19:53 am »
Wybieg jest fenomenalny  :o a pomysły super, och jak zazdroszczę.
Bardzo podoba mi się ta szklarenka, muszę coś podobnego u siebie stworzyć  ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #897 dnia: 25.07.2012, 10:38:09 am »
Fajny masz busz na wybiegach. Mogą gadzinki spokojnie cień sobie znaleźć w upalne dni...:)

Z tego co kiedyś czytałam - to niezupełnie, że stepówki nie piją. Spijają bowiem rosę poranną z roślin. Z innych wodopojów korzystają rzadko.

A Tupac apetyt ma? Woli się paść na łonie natury czy jeść z miski? Trzymasz go nadal osobno? Czy widział się już z resztą stepowej gromadki?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #898 dnia: 25.07.2012, 19:33:00 pm »
Ten busz trochę przerzedzam, żeby miały też jednak słońce. Ostatnio dość mocno odchwaściłam cały wybieg Emilki, bo za dużo już było na nim chaszczy.
Szkoda, że dzisiaj było znowu pochmurno, bo znów nie udało mi się uchwycić żadnego greka w kąpieli. No cóż, będę polować dalej.
A Tupac jest na swoim, osobnym wybiegu. Jeszcze nie poznał reszty towarzystwa stepowego. Myślicie, że byłby czas go tam wpuścić? Trochę się boję jego konfrontacji z Maniusiem. Jak dotąd, skubie roślinki na wybiegu, wykładane liście mniszka jakoś omija. Ale chyba nie nabrał jeszcze normalnego apetytu po takim długim śnie.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Benedykt i Emilia oraz inne gady
« Odpowiedź #899 dnia: 25.07.2012, 22:31:03 pm »
U mnie połączenie Loni z resztą okazało się nader trafione. Lonia zachowuje się o wiele energiczniej. Jeśli bym miała pewność ,że nic mu nie dolega to bym dała go do Maniusia. Żółwie to chyba jednak w stadzie mają się najlepiej!
Za to moje greki ciężko odstawić od basenu! Chciałam ułożyć tam dzisiaj kamienie to cały czas miałam pod nogami Lonię, Ryszardę i oczywiście Freda :D