Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 21:50:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaki to żółw, pilne!  (Przeczytany 7164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Jaki to żółw, pilne!
« dnia: 19.07.2012, 11:05:51 am »
Witam dzisiaj do domu tata przywiózł mi żółwia lądowego otrzymał go od kobiety która znalazła go na ulicy żółwik jest dosyć spory.Z opinii mojego kuzyna który ma żółwia mauretańskiego wynika że jest to żółw grecki lub mauretański poniżej prezentuje fotki gada i proszę o szybką odp co do rozróżnienia gatunku żółwia.Żółw zamieszka u mnie za pewnie mu terrarium badanie u weterynarza i inne potrzeby :)


Po niżej zamieszczam fotki:
http://img844.imageshack.us/img844/3172/dsc01682sn.jpg
http://img140.imageshack.us/img140/6417/dsc01683io.jpg

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #1 dnia: 19.07.2012, 11:35:40 am »
Wygląda na młodego żółwia greckiego. Duży jeszcze nie jest, urośnie jeszcze troche więc w pierwszej kolejności zastanów się czy masz warunki żeby zamieszkał u Ciebie. Na pewno niezbędny jest odpowiednio przygotowany i zabezpieczony wybieg zewnętrzny na którym żółw będzie mieszkał całodobowo od wiosny do jesieni, na balkonie lub w ogrodzie.
Najlpiej porozwieszać w okolicy ogłoszenia że znaleziono żółwia a jeśli nikt się nie zgłosi to jak najbardziej niech u Ciebie zamieszka jeśli masz warunki na niego :)
Jeśli chodzi o weterynarza to znajdź takiego polecanego dla gadów (liste masz na forum), poproś o przebadanie kału czy nie ma pasożytów, krew możesz zbadać żeby sprawdzić stan nerek.
Reszte informacji na temat diety, zimowania itd poszukaj na forum, na pewno wszystko znajdziesz, a jak nie to pytaj :)
Aha i jak wkleisz zdjęcie "spodu" żółwia z ogonkiem to postaramy się określić płeć.
powodzenia :)

Offline kicol95

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 0
  • adoptuje żółwia lądowego :)
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #2 dnia: 19.07.2012, 11:43:42 am »
Witam jestem kuzynem użytkownika pawcio12h i byłem przy przytransportowaniu gaździnki do domu skorupę ma twardą bardzo energiczny ma apetyt. Myślę że kuzyn poradzi sb z utrzymaniem żółwika mieszka w domku jedno rodzinnym na wsi więc warunki jak znalazł :) po odwróceniu gada ogonek ma wyraźnie odchylony w lewą stronę pozdrawiam i dzięki za pomoc w imieniu mojego kuzyna :)
adoptuje żółwia lądowego obojętnie jaki gatunek :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #3 dnia: 19.07.2012, 11:46:21 am »
To pewnie samczyk, chociaż samiczki czasem też noszą ogonek na boku. To super że mieszka w domku, żółwik będzie miał  gzie się wybiegać :)

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #4 dnia: 19.07.2012, 11:53:41 am »
Chciałbym mu także zapewnić w miarę przestronne terrarium i tu moje pytanie ma to być akwarium otwierane od góry, czy zwykłe terrarium otwierane od boku. O wybieg nie ma żadnego problemu  ;) Po za tym jakie by miało mieć rozmiary te terra ?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #5 dnia: 19.07.2012, 11:57:27 am »
Wybieg im większy tym lepszy, wiadomo. Jeśli masz w ogrodzie dużo miejsca to nie ograniczaj się do 100x50 tylko jakieś porządny i najlepiej w kwadracie :) Terrarium nie musi być duże bo skoro od wiosny do jesieni żółw będzie na zewnątrz to będzie tylko służyło w okresie przejściowym między sezonem wybiegowym a zimowaniem i ewentualnie po zimowaniu jeśli na dworze będzie jeszcze za zimno.
Fajnie jakbyś mógł zmierzyć żółwia (połóż go na kartce i zaznacz koniec i początek skorupy a potem zmierz) i zważyć.
 

Dodano 19.07.2012, 11:58:34 am
Aha zapomniałam jeszcze nt. terrarium. Akwarium jest z wodą, a terrarium dla zwierząt lądowych. Najlepsze terrarium dla żółwia to z drewna, OSB, płyt meblowych itp otwarte od góry.

Offline PinkePie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #6 dnia: 19.07.2012, 12:04:00 pm »
Jest to pewnie samiec żółwia greckiego ale specem nie jestem  :D

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #7 dnia: 19.07.2012, 12:05:36 pm »
Zrobiłem tak i oto wyniki:

-waga: 390g
-wymiar skorupy 13 cm

Terrarium będzie najprawdopodobniej z OSB otwierane od góry tak jak mówisz.  :D
A zewnętrzny wybieg na pewno będzie duży. Mam tylko pytanie jakie wymiary ma mieć terrarium ?

EDIT.:

Proszę o to fotki żółwia od spodu i tyłu

http://img213.imageshack.us/img213/1666/dsc01685hc.jpg
http://img528.imageshack.us/img528/3651/dsc01684h.jpg
« Ostatnia zmiana: 19.07.2012, 12:13:42 pm wysłana przez Pawcio12h »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #8 dnia: 19.07.2012, 12:19:38 pm »
No to zdecydowanie samiec.... :) Jak masz miejsce to 100x100 lub większe będzie dobre. Miej na uwadze że żółwik będzie jeszcze rósł. Powoli, ale będzie ;) 13cm to jeszcze niewiele. Waga jest w miare w porządku, na oko to mógłby troche jeszcze przybrać, ale to zapewne samo przyjdzie jak będzie na wybiegu.

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #9 dnia: 19.07.2012, 12:29:38 pm »
Ja osobiście jestem zaawansowanym hodowcą ptaszników i posiadam także agamę brodatą, ale z żółwiami nie miałem za bardzo odczynienia, także każda rada jest ważna. Bardzo Ci dziękuje za pomoc. Co do terrarium to z długością nie ma problemu ale  musiał bym zmniejszy  szerokosc ale za to długość powiększę. Powiedz mi tylko. bo na razie mam go w mniejszym akwarium ogrzewanym lampą, a on szuka każdej możliwej drogi ucieczki, Co mam zrobić ? Mogę go wypuscic aby pod obserwacja sobie pochodził po pokoju ?

Offline swierzak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 1
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #10 dnia: 19.07.2012, 12:35:18 pm »
po pokoju lepiej go nie wypuszczaj.jest za twarde podłoże i żółw może sobie zniszczyć stawy lub coś tam

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #11 dnia: 19.07.2012, 12:38:43 pm »
Co do karmienia dałem mu na razie mlecz, z ręki się raczej boi, więc nasypalem mu do miseczki. Ale nie jest zbytnio zainteresowany. Czy to przez strach zmiana otoczenia ?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #12 dnia: 19.07.2012, 12:41:58 pm »
Jeśli trzymasz go w szklanym pojemniku to będzie próbował przejść. Może spróbuj mu w ogrodzie przygotować póki co coś prowizorycznego. Może masz jakiś stary mebel, np komode, szafe, wyciągnął byś szuflady i miałby ogrodzony teren?  Może masz cegły, pustaki, żeby coś ułożyć? Na to jakaś siatka i możesz na spokojnie przygotować docelowe terrarium i wybieg. Po podłodze lepiej go nie puszczaj, to nie jest zdrowe ani dla jego stawów, ani dla dróg oddechowych, ani dla żadnych innych części ciała ;) Poza tym niepotrzebny stres.  Jeśli nie dasz rady na szybko niczego zorganizować to oklej szklane ścianki kartonem, papierem czy czymkoliwek żeby nie widział tego co jest za szybą.
Terrarium zrób takie jakie Ci wymiarowo pasuje, byle nie takie typu  60x30cm ;) bo to wiadomo że byłoby męczeniem zwierzęcia.
Może nie jeść przez stres związany z nowym miejscem. Ma jakieś kryjówki? Teraz powinien mieć możliwość schowania się, bo pewnie jest w dużym stresie. Możesz dać mu doniczke wkopaną w ziemię żeby mógł się w niej schować.
Nie wiemy też czym był karmiony u poprzednich włascicieli, może granulatami, warzywami, owocami albo niewiadomo czym jeszczse więc początkowo może nie chcieć jeść zdrowego zielska, ale powinien się szybko przekonać.

Offline Pawcio12h

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #13 dnia: 19.07.2012, 12:55:06 pm »
Zakleiłem boczne szyby papierem i skombinowałem doniczkę jako kryjówkę. Jak na razie jest spokojny myślę że się przyzwyczaja. Tak samo było w przypadku mojej jaszczurki. Zewnętrzny wybieg będę mu budować, lecz to trochę potrwa, a i pogoda jest nie za ciekawa.  :( Ale na pewno skombinuje coś większego.  ;D Co do jedzenia zostawię mu świeży mlecz w końcu się skusi. Jak na razie nie będę go płoszy poczekam jak trochę się uspokoi.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaki to żółw, pilne!
« Odpowiedź #14 dnia: 19.07.2012, 14:21:01 pm »
No pewnie, póki co daj mu spokój, nie zaglądaj niepotrzebnie i nie wyciągaj go.
Nawet jak pogoda będzie nieciekawa to nie szkodzi, gorsze dni żółw prześpi w kryjówkach, a jak tylko się rozpogodzi to nadrobi stracony czas :)