Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 21:30:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mniszek lekarski vs mlecz zwyczajny  (Przeczytany 9121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Mniszek lekarski vs mlecz zwyczajny
« dnia: 27.09.2013, 20:17:58 pm »
Mniszek lekarski:
Kwiatostany koszyczki osadzone są  pojedynczo na bezlistnych, dętych łodygach. Składają się tylko i wyłącznie ze złocistożółtych kwiatów języczkowatych. Zewnętrzne listki okrywy koszyczka podczas dojrzewania owoców odginają się do dołu. Liście tworzą przyziemną rozetę. Są one podługowate, głęboko pierzastodzielne i zatokowo wcinane. Owocostan to powszechnie znany dmuchawiec. Cała roślina zawiera sok mleczny. Mniszek lekarski rośnie niemal wszędzie, gatunek prawie kosmopolityczny. Korzeni się bardzo głęboko (nawet do 2 m) i uważany jest za roślinę pionierską. W maju jest szczególnie widoczny na łąkach. W ziołolecznictwie stosowany w schorzeniach wątroby i nerek oraz w chorobach reumatycznych. Dorasta do około 15 cm.

 

   







Mlecz zwyczajny:
Łodyga jest naga, dęta i gruba. Na niej osadzone są duże, miękkie, niebieskozielone, ostro piłkowane liście, dolne lirowatopierzastodzielne z dużym trójkątnym odcinkiem szczytowym, górne siedzące, z rozszerzoną nasadą obejmującą łodygę. Kwiatostany koszyczki długości 25 mm składają się tylko z kwiatów języczkowatych. Okrywa koszyczka jest gładka, sięgająca 2/3 długości kwiatów. Roślinę spotkamy na nieużytkach, rumowiskach, ogrodach, polach oraz starych murach. Jak wyżej opisany mniszek lekarski, również ten gatunek ma długie korzenie i dlatego jest uważany za roślinę pionierską. Można go pomylić z mniszkiem kolczastym*, którego liście są kolczasto ząbkowane z przylegającymi uszkami. Mlecz zwyczajnt dorasta do 100 cm.

 

 



*Mniszek kolczasty:


PS:
Tak dla jasności. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Mniszek lekarski vs mlecz zwyczajny
« Odpowiedź #1 dnia: 27.09.2013, 22:08:43 pm »
Janie, jeszcze podaj zalecenia co do żywienia tymi roślinami naszych milusińskich żółwików

Ps. na TTT mniszek jest uznawany za roślinę, którą należy podawać z umiarem, co wcale nie przekłada się na praktykę
gdyż moje żółwie wręcz się zachwycają tą rośliną i jedzą ją na potęgę, nie wiem, może to kwestia przyzwyczajenia, ale nigdy nie odmawiają zjedzenia kwiatka mniszka lekarskiego, no chyba że są już pełne  :P

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Mniszek lekarski vs mlecz zwyczajny
« Odpowiedź #2 dnia: 27.09.2013, 22:24:54 pm »
Wiem wiem nie miałem wtedy czasu. Teraz znalazłem na TTT.

Mniszek lekarski:
Dieta żółwia się z nim identyfikuje, ale ma on dość dużo w szczawianów. Można go podawać jako część zróżnicowanej diety.
Ma on również działanie moczopędne, więc częste podawanie może prowadzić do odwodnienia zwłaszcza małych żółwi.


http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=5&st=true







Mlecz zwyczajny:
Mlecze są jednym z wielu roślin, które szybko chłoną azotany z gleby, w dużych ilościach mogą one zmniejszyć zdolność przenoszenia tlenu we krwi. Jeśli mlecze rosną na glebie bogatej w azot (np. gleby, które były nawożone chemiczne lub kompostem), nie należy podawać ich w dużych ilościach. Ale jeśli rosną na glebie ubogiej można je bezpiecznie podawać.


http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=209&st=true
« Ostatnia zmiana: 27.09.2013, 22:30:59 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z