Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:05:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Carapax project...  (Przeczytany 5899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Carapax project...
« dnia: 13.02.2008, 18:11:19 pm »
W małej włoskiej miejscowości o nazwie Massa Marittima powstał olbrzymi "park żółwiwowy", coś na kształt zoo, rezerwatu, ciężko powiedzieć bo nie orientuję się w języku i stronkę odkryłam dzisiaj, ale warto zajrzeć...

Twórcy projektu poza hodowlą organizują różne spotkania, konferencje, zajmują się też leczeniem żółwi.

Gdyby ktoś się wybierał w te okolice już ma punkt od odwiedzenia na mapie  :)

www.carapax.org
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Carapax project...
« Odpowiedź #1 dnia: 13.02.2008, 22:54:23 pm »
Właśnie wszedłem na stronę. Myślę, że można byłoby podjechać przy okazji. Wstęp 7 euro to chyba znośnie przy kwocie wyjazdu wakacyjnego do Włoch, a i miejsce jest w miarę blisko innych atrakcji turystycznych (oczywiście jeśli do Włoch jedzie się autem, albo wypożycza je na miejscu).

Co ciekawe, czytając na stronie zorientowałem się, że Włosi określają jedynie testudo hermanni boettgeri jako żółwia greckiego, natomiast t.h.hermanni jest w ich terminologii żółwiem włoskim. Poza tym mają bardziej namotane niż w angielskim gdzie turtle to żółw wodny, a tortoise lądowy, bo jest używane zamiennie tartaruga i testuggine (bo sulcaty są przecież lądowcami). Co fajne jest też stanowisko z "polskim" żółwiem błotnym i bocianem białym.
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Carapax project...
« Odpowiedź #2 dnia: 14.02.2008, 09:13:09 am »
Co ciekawe, czytając na stronie zorientowałem się, że Włosi określają jedynie testudo hermanni boettgeri jako żółwia greckiego, natomiast t.h.hermanni jest w ich terminologii żółwiem włoskim.

To ciekawe. Myślę, że wiąże się to z występowaniem geograficznym obu podgatuków - t.h.boetgerri występuje bardziej na wschód - Grecja i "wyżej", z kolei t.h.hermanni bardziej na zachód - w tym Włochy właśnie - tu to fajnie widać: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Areale_Testudo_hermanni2.jpg

Faktycznie jest też nasz rodzimy żółw błotny  :)

Na podstronie "Volontariato" można zobaczyć że mają żółwia olbrzymiego, i to albinosa. Na zdjęciu widać dwa takie żółwie...  :o :o :o
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Carapax project...
« Odpowiedź #3 dnia: 14.02.2008, 11:14:28 am »
Na podstronie "Volontariato" można zobaczyć że mają żółwia olbrzymiego, i to albinosa. Na zdjęciu widać dwa takie żółwie...  :o :o :o


jesteś pewna? mnie się wydaje, że to po prostu prześwietlone zdjęcie, małe jest więc nie widać szczegółów, natomiast żółw na fotce ma czarne oczy, a albinos powinien mieć czerwone
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Carapax project...
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2008, 15:28:01 pm »
Hmm... sama nie wiem, no może być że zdjęcie przepalone. W każdym razie to muszą być z tych jaśniejszych  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU